Trwa ładowanie...

Duże zmiany w realizacji recept. Wchodzą w życie 1 listopada 2023

 Patrycja Pupiec
11.10.2023 12:47
Farmaceuta zdecyduje, jaki lek otrzymasz
Farmaceuta zdecyduje, jaki lek otrzymasz (Getty Images)

Jednym z elementów komunikacji między lekarzem a pracownikiem apteki jest znak "NZ", czyli "nie zamieniać" wskazany na recepcie. Dla farmaceuty to ważna informacja o tym, że nie może wydać pacjentowi zamiennika leku. Teraz się to zmieni.

spis treści

1. Adnotacja lekarza będzie jedynie wskazówką

1 listopada wejdą w życie nowe przepisy wystawiania i realizacji recept w ramach znowelizowanej ustawy refundacyjnej. Lekarz nadal będzie miał możliwości zastrzegania na recepcie informacji o wydaniu pacjentowi określonego preparatu, ale o tym, jaki lek otrzyma chory, zdecyduje farmaceuta.

Po zmianach decyzja o wydaniu konkretnego leku nie będzie już w rękach lekarza, a farmaceuty, który będzie mógł się zastosować do wskazówki medyka, ale nie będzie musiał tego robić.

Zobacz film: ""Wasze Zdrowie" - odc. 1"

"Ingerencja w ten przepis ma na celu wyeliminowanie sytuacji, w których brak możliwości dokonania zamiany leku (np. na tańszy odpowiednik) jest wymuszane na osobie realizującej receptę przez osobę ją wystawiającą, przez zamieszczanie na recepcie adnotacji NZ" - czytamy w uzasadnieniu zmian.

W autopoprawce projektu nowelizacji ustawy refundacyjnej (druk nr 3408) zaznaczono, że niejednokrotnie dodanie adnotacji nie jest podyktowane względami medycznymi, takimi jak nadwrażliwość na określone substancje wchodzące w skład leku.

"W ocenie projektodawcy tego rodzaju uzasadnione przypadki pozostają w zasadniczej mniejszości w stosunku do przypadków, w których zamieszczenie takiej adnotacji nie jest w żaden sposób uzasadnione merytorycznie, a wynika np. z określonych relacji między osobą wystawiającą receptę na określony lek z pomiotem odpowiedzialnym za ten lek" - wskazano w druku nr 3408.

2. Farmaceuta zdecyduje, czy otrzymasz zamiennik leku

W autopoprawce podkreślono, że to po stronie osoby realizującej receptę, a więc wydającej lek, pozostaje decyzja o zastosowaniu się do instrukcji lekarza, ale w tej kwestii nie spoczywa już na niej bezwzględny obowiązek.

"Osoby realizujące recepty, takie jak farmaceuci, posiadają doskonałą znajomość leków i ew. przypadków, w których substytucja jest uzasadniona, a w których nie. Często wiedza ta jest po ich stronie szersza niż osób wystawiających" - czytamy w nowelizacji ustawy.

Według nowych przepisów, farmaceuta na podstawie swojej wiedzy ma możliwość zamiany przepisanego leku, jeśli wie, że będzie to bezpieczne dla pacjenta, a jeśli ma wątpliwości, może wydać medykament zgodnie z zaleceniem lekarza prowadzącego.

"Nie ma natomiast podstaw, aby [taka osoba - przyp. red.] była zapisem na recepcie przymuszana do określonego działania, jeżeli byłoby to sprzeczne np. z jej wiedzą i doświadczeniem, czyli bez podstaw merytorycznych" - doprecyzowano.

Patrycja Pupiec, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze