Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Anna Bocheńska

Fat burning - czym jest, ćwiczenia fat burning, trening w domowych warunkach, fat burning w klubie fitness

Avatar placeholder
16.04.2021 14:59
Fat burning - czym jest, ćwiczenia fat burning, trening w domowych warunkach, fat burning w klubie fitness
Fat burning - czym jest, ćwiczenia fat burning, trening w domowych warunkach, fat burning w klubie fitness (123RF)

Trening fat burning polecany jest osobom, które lubią taniec i chcą zrzucić kilka zbędnych kilogramów. Ten rodzaj aktywności fizycznej odbywa się przy energicznej muzyce, która wprowadza w świetny nastrój i motywuje do dłuższego wysiłku fizycznego. Za pomocą treningu fat burning możemy wyrzeźbić sylwetkę, poprawić samopoczucie i formę, a także skutecznie spalić tłuszcz z brzucha, bioder czy ud. Co ważne, fat burning jest zupełnie bezpieczny, ponieważ nie powoduje obciążenia stawów. Przed podjęciem treningu warto jednak skonsultować się z lekarzem. Na czym polega trening fat burning?

spis treści

1. Czym jest trening fat burning?

Fat burning (fat – z ang. tłuszcz, burning – spalanie) jest rodzajem ćwiczeń aerobowych, które pozwalają rozgrzać całe ciało, wzmocnić układ oddechowy i układ krążenia, a także zyskać poprawę koordynacji ruchowej. Fat burning to zestaw zajęć tanecznych, wzmacniających i rozciągających zarazem.

Zasada, którą kierują się miłośnicy fat burning brzmi: „Im więcej chcesz schudnąć, tym częściej musisz trenować”. Im częstszy jest trening, tym większa jest efektywność fat burningu.

Zobacz film: "Wpływ sportu na zdrowie"

Ćwiczenia fat burning odbywają się pod okiem prowadzącego zajęcia trenera. W trakcie zajęć grupowych, instruktor uczy podstawowych kroków tanecznych i łączy je z elementami sportowymi. Warto nadmienić, że ćwiczenia fat burningowe są nieco mniej intensywne niż aerobik.

Znając swoje tętno, można dopasowywać natężenie treningu fat burning. Jeden trening powinien trwać przynajmniej 30 minut, ponieważ po upływie tego czasu nasz organizm zaczyna czerpać energię z tkanki tłuszczowej. Dobre rezultaty można osiągnąć, ćwicząc trzy-cztery razy w tygodniu.

Najskuteczniejsze ćwiczenia na spalanie tkanki tłuszczowej
Najskuteczniejsze ćwiczenia na spalanie tkanki tłuszczowej [6 zdjęć]

Oto lista ćwiczeń (w kolejności od najmniej do najbardziej efektywnych), podczas których spalisz najwięcej

zobacz galerię

2. Jak prawidłowo wykonywać ćwiczenia fat burning?

Ćwiczenia fat burning zawsze należy rozpoczynać od rozgrzewki, która przygotowuje serce do wzmożonej pracy. Ćwiczenia nie polegają na gwałtownych ruchach, podskokach czy brzuszkach, ale na utrzymaniu równego tętna. Trening fat burning powinien być prowadzony jednostajnie, tak aby ciśnienie krwi było podniesione, ale na stałym poziomie. Ćwiczenia wykonuje się w rytm muzyki. Jedna godzina treningu pozwala na zrzucenie sześciuset kalorii.

Trening fat burning powinien być wykonywany w jednostajnym natężeniu, aby przez dłuższy czas utrzymać przyśpieszony oddech i podwyższone tętno. Poza tym ćwiczenia powinny być atrakcyjne – w tym celu wprowadza się elementy choreografii. Ćwiczenia z rodzaju fat burning angażują nie tylko nasze mięśnie nóg czy brzucha, ale również wpływają pozytywnie na mózg. Dzięki nauce choreografii trenujemy pamięć i koncentrację. Okazuje się, że włączenie pracy mózgu do wykonywania ćwiczeń daje lepsze efekty niż wykonywanie ćwiczeń równie intensywnych, niewymagających myślenia.

Instruktorzy specjalizujący się w zajęciach fat burning zalecają wykonywanie piętnastu lub dwudziestu powtórzeń jednego ćwiczenia. Dwa ostatnie powtórzenia powinny sprawiać trudność. Przed rozpoczęciem ćwiczeń fat burning warto skonsultować się z lekarzem, który określi stan naszego zdrowia, możliwości oraz kondycję. O opinię można poprosić niezależnego trenera. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że nie przeciążamy naszego organizmu.

3. Trening fat burning w domowych warunkach

Trening fat burning może być wykonywany również w domowych warunkach. Wszystko zależy wyłącznie od naszej wyobraźni oraz kreatywności. Regularne treningi wpłyną pozytywnie na nasze samopoczucie, wymodelują naszą sylwetkę, wzmocnią układ odpornościowy, poprawią funkcjonowanie układu krążenia, a także wzmocnią naszą koordynację ruchową. Podczas wykonywania treningu zadbajmy o odpowiednią, energiczną muzykę.

Nigdy nie zapominajmy o rozgrzewce, ponieważ pomijając ten element możemy nabawić się poważnych kontuzji. W ramach rozgrzewki do treningu fat burning poleca się przetańczenie jednego utworu muzycznego.

Jak wykonać trening fat burning w domu?

W dowolny taniec warto wpleść kilka prostych ćwiczeń. Mogą być to: 3 podskoki, 3 przysiady i 3 podskoki, 10 skoków na jednej nodze, 10 na drugiej, 3 minuty rytmicznego marszu w miejscu z wysokim unoszeniem kolan, serie „rowerków” w leżeniu na plecach.

Nie musimy korzystać ze szczególnie skomplikowanych choreografii, ważne jednak, by były one dla nas atrakcyjne i urozmaicone. W Internecie znajdziemy mnóstwo filmów z treningami fat burning.

Każde zajęcia, także te odbywane w domu, powinny trwać przynajmniej pół godziny. Jak wspominaliśmy już wcześniej, po tym czasie organizm zaczyna spalać tkankę tłuszczową. Trenując w domu staraj się wykonywać około 15-20 potwórzeń. Dwa ostatnie powtórzenia powinny stanowić trudność.

Musisz to wiedzieć

4. Trening fat burning w klubie fitness

Treningi fat burning z instruktorem odbywają się w wielu klubach fitness. Bez względu na to, czy dopiero zaczynamy swoją przygodę z aktywnością fizyczną, czy też jesteśmy aktywnymi i zapalonymi miłośnikami sportu, pierwszy trening fat burning powinniśmy odbyć pod okiem wyspecjalizowanego instruktora. Specjalista pomoże dostosować trening do naszych możliwości, a także ustali z nami konkretną choreografię. Osobom początkującym zaleca się wykonywanie spokojnego treningu fat burning. Zazwyczaj oparte są one na marszu.

Forma fat burning high przeznaczona jest dla osób zaawansowanych, ponieważ ćwiczenia to głównie liczne podskoki – osoby z problemami kręgosłupa i stawów nie powinny wykonywać tego rodzaju treningów.

Wielu trenerów zaleca wykonywanie treningu fat burning w godzinach porannych. Takie ćwiczenia pozwolą nam na przyspieszyć metabolizm i poprawić samopoczucie na cały dzień. Dzięki treningowi fat burning skutecznie redukujemy poziom tkanki tłuszczowej. Najlepsze efekty można uzyskać wtedy, gdy trenująca osoba wykonuje ćwiczenia poziomie 70-85 proc. swoich maksymalnych możliwości.

Insensywność treningu jest niebywale ważna. Kiedy trenujemy zbyt często i zbyt długo, może dojść do spalania białka, a nie tłuszczu. Z kolei, zbyt mało wymagający trening powoduje spalanie węglowodanów zamiast tłuszczu. W trakcie treningu zwracaj uwagę na swoje tętno i oddech. Jeśli podczas ćwiczeń nie pojawia się zadyszka - tempo treningu jest zbyt wolne i należy nieco je przyspieszyć. Pomiędzy ćwiczeniami można robić także 30-40 sekundowe przerwy. Przerwa nie powinna trwać dłużej niż minuta, ponieważ trening nie będzie efektywny.

5. Podsumowanie

Trening fat burning jest wprost stworzony dla ciebie, jeśli kochasz taniec i chciałbyś zrzucić kilka zbędnych kilogramów. Regularne wykonywanie ćwiczeń fat burning wzmacniają uda, brzuch, pośladki a także mięśnie ramion. Trening fat burning został tak opracowany, że w najwyższym stopniu skierowany jest na spalanie tkanki tłuszczowej. Regularne treningi poprawiają wygląd naszej sylwetki, a także zwiększą pewność siebie. Ogromnym plusem jest również wpływ na psychikę człowieka. Wysportowana sylwetka sprawia, że czujemy się atrakcyjniejsi i pewniejsi siebie.

Trening fat burning może wiele zmienić w twoim życiu, pod warunkiem, że ćwiczenia nie będą ani zbyt proste, ani zbyt trudne. Skomplikowane, wymagające układy choreograficzne mogą zniechęcać początkujących, dlatego zacznij od łatwiejszych kroków. Właściwie dobrany trening nie obciąża nadmiernie stawów i pomaga zdrowo się zmęczyć, dlatego nie zwlekaj i zapisz się na zajęcia.

Na koniec musimy jednak wspomnieć o bardzo istotnej kwestii. Racjonalnej diecie. Treningi nie wystarczą, jeśli źle się odżywiamy. Osoby, które marzą o szczupłej i wysportowanej sylwetce muszą zwracać uwagę na to, co ląduje na ich talerzu. Unikaj fast foodów, słodyczy i ciężkostrawnych potraw. Zamiast tego staraj się wybierać lekkostrawne dania oparte przede wszystkim na odpowiedniej ilości białka, tłuszczy i węglowodanów. Każdego dnia staraj się jeść owoce i warzywa.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze