Trwa ładowanie...

Ile ważna jest recepta? E-recepty mają termin ważności?

Avatar placeholder
25.05.2021 11:40
Recepta ma określony termin, w którym możemy ją wykorzystać.
Recepta ma określony termin, w którym możemy ją wykorzystać. (gettyimages)

Ile ważna jest recepta? E-recepty mają termin ważności? Długość ważności recepty nie jest stała dla wszystkich leków. Okazuje się bowiem, że terminy ustala się w zależności od tego, na co jest wypisana.

spis treści

1. Ile ważna jest recepta?

Termin, w którym można zrealizować receptę, zależy od tego, jaki lek chcemy wykupić. Jeśli przekroczy się owy termin, wówczas farmaceuta nie wyda oczekiwanego produktu.

Ważne wydaje się w procesie zakupu medykamentów rozróżnienie dwóch określeń: czym innym jest termin realizacji recepty, a czym innym dzień złożenia zamówienia. Powinni na to uważać zwłaszcza ci, którzy muszą przyjmować leki codziennie, bo od nich zależy funkcjonowanie, a nawet życie jednostki.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"
Recepta jest ważna około 30 dni,
Recepta jest ważna około 30 dni,

Zwykle wykupić lek z recepty możemy przez trzydzieści dni od momentu wystawienia jaj przez lekarza. Jest jednak kilka wyjątków. Warto wiedzieć, że tylko przez siedem dni ważna jest recepta na antybiotyki.

Zupełnie innym przypadkiem jest ten, kiedy sprowadzamy leki. Wówczas termin zdecydowanie się wydłuża, a recepta jest ważna nawet do stu dwudziestu dni. Dzieje się tak zwłaszcza, gdy medykament jest sprowadzany spoza granic kraju. Zwykle są to zamówienia indywidualne.

Jeszcze inne zasady panują w temacie szczepionek. Może być bowiem wystawiona recepta na tak zwane preparaty immunologiczne, czyli na przykład na szczepionki. Znów jest to sytuacja, kiedy substancja jest wytwarzana na specjalne potrzeby pacjenta i dostosowana do jego indywidualnych wymogów.

W takim wypadku ważna jest recepta przez dziewięćdziesiąt dni. Zatem na pytanie: „ile ważna jest recepta?” nie da się jednoznacznie odpowiedzieć.

2. Co zrobić, gdy recepta straci ważność?

W tym aspekcie wiadomości nie są dobre. Pacjent w zasadzie nie może nic zrobić  z faktem, że skończyła się ważność recepty.

Jeśli chory zapomniał ją wykupić lub nie wiedział, ile jest ważna recepta i  zwyczajnie się pomylił, wówczas musi ponownie odbyć wizytę lekarską. Okazuje się, iż jedyną uprawnioną osobą do zmiany terminu recepty, a w zasadzie jej przedłużenia, jest właśnie lekarz.

Niestety nie może to być przypadkowy specjalista. Przedłużyć termin ważności recepty może tylko ten lekarz, który ją wystawił. Gwarancją wiarygodności i postąpienia w świetle prawa, co jest ważne zarówno dla samego doktora, jak i dla farmaceuty, który leki musi wydać, jest poświadczenie tożsamości. Zwykle, aby recepta znów była ważna wystarcza pieczątka oraz podpis. Co bardzo istotne muszą one być tożsame: tego, kto wystawił receptę i kto ją przedłużył.

Lekarz, który wprowadza korektę do przeterminowanej recepty i ustala ile ważna jest recepta, powinien skreślić starą datę jej wystawienia i wpisać nową.

Te zabiegi zwykle wystarczają, by móc swobodnie wykupić potrzebne leki. Warto jednak pamiętać o  tym, ile ważna jest recepta, by zaoszczędzić sobie niepotrzebnego trudu.

3. E-recepty mają termin ważności

E-recepty weszły w życie z dniem 8 stycznia 2020 roku i wciąż budzą wątpliwości dotyczące ich funkcjonowania. Sporo pytań pacjentów dotyczy tego, jak długo zachowują one swoją ważność.

Lekarz może wypisać e-receptę ważną przez rok
Lekarz może wypisać e-receptę ważną przez rok (iStock)

Podobnie jak na recepcie papierowej, lekarz może na niej zaznaczyć późniejszą datę realizacji. Jeśli jednak takiej daty nie uwzględnił, to jest ona ważna od momentu wystawienia.

Identycznie jest w przypadku recepty ważnej przez rok, wystawiający ją musi to zaznaczyć w systemie. Takie recepty dostają z reguły osoby leczące się przewlekle i stale przyjmujące te same leki.

E-recepta na leki psychotropowe jest ważna 30 dni
E-recepta na leki psychotropowe jest ważna 30 dni (iStock)

Ważne jest też to, że w przypadku e-recepty z terminem ważności do 365 dni, pierwsze opakowanie leku powinniśmy wykupić nim minie 30 dni od daty jej wystawienia przez lekarza.

4. Wyjątki w terminie ważności e-recept

Ważność recepty w wersji elektronicznej zależy też od tego, na jaki lek została wystawiona. W przypadku antybiotyków to na ich wykupienie mamy 7 dni.

Natomiast na zgłoszenie się w aptece po leki immunologiczne mamy 120 dni. Ma to znaczenie w przypadku osób, dla których przygotowuje się je indywidualnie. Tymczasem e-recepty na leki z grupy środków odurzających i psychotropowych są ważne przez 30 dni.

Ministerstwo Zdrowia edukuje
Ministerstwo Zdrowia edukuje (MZ)

Jeśli pacjent przegapił termin wykupienia leku, to niestety będzie musiał ponownie udać się do lekarza. Korzystać z e-recept możemy po wcześniejszym założeniu Profilu Zaufanego i Internetowego Konta Pacjenta (IKP) na www.pacjent.gov.pl.

Możemy ją otrzymać jako e-receptę na telefon lub e-receptę na e-mail w pliku PDF. Po wystawieniu e-recepty lekarz może też dać pacjentowi wydruk informacyjny, na którego podstawie farmaceuta wyda lek.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze