Jak wyjmować kleszcza?

Jedno jest pewne. W przypadku odnalezienia kleszcza na swoim ciele należy go zawsze jak najszybciej usunąć z ciała, by w ten sposób chronić się przed przenoszonymi w ślinie kleszcza drobnoustrojami. Jak to zrobić prawidłowo?

Spis treści:
  1. 1. Nieprawidłowe wyjmowanie kleszcza
  2. 2. Prawidłowe wyjmowanie kleszcza
  3. 3. Karty do usuwania kleszczy

1. Nieprawidłowe wyjmowanie kleszcza

Najpierw powiedzmy, czego nie powinno się robić.
Nie wolno kleszcza:

  • wyciągać „gołymi” palcami,
  • rozgniatać, zgniatać,
  • wyciskać, wykręcać,
  • smarować tłuszczem, masłem, benzyną, środkami dezynfekującymi,
  • przypalać.

Wszystkie te czynności, prowadząc do „dławienia się” kleszcza, spowodują, że będzie on wypluwał swoją ślinę i zawartość układu pokarmowego do rany, a wraz z nią wszystkie drobnoustroje, które dostaną  się do rany. Nieprawidłowe usunięcie kleszcza może przynieść więcej szkody niż pożytku.

2. Prawidłowe wyjmowanie kleszcza

Kleszcza najlepiej usuwać pęsetą. Nigdy nie usuwaj kleszcza gołymi rękami! Może to spowodować zakażenie chorobami, które przenosi. Należy chwycić go jak najbliżej skóry i pewnym, ale i delikatnym ruchem wyciągnąć lub wykręcić. Wyrwanie kleszcza z ciała powinno odbywać się jednym zdecydowanym ruchem. Ważne jest, żeby nie zaciskać pęsety na ciele kleszcza, gdyż może to spowodować wprowadzenie jego zawartości pod skórę.Wykręca się go w kierunku przeciwnym do tego, w jakim się wkręcił. Kleszcze zazwyczaj wkręcają się ruchem w prawo, więc podczas wyciągania wykręcamy je delikatnie w lewo.  Jeśli w ciele zostanie główka, musisz usunąć ją w taki sam sposób. Nawet niewielki kawałek kleszcza może spowodować zakażenie. Po wyjęciu najlepiej kleszcza spalić lub mocno czymś zmiażdżyć. Możesz to zrobić tylko po wyjęciu kleszcza! Na kleszcze nie działa brak tlenu czy wody, żywy może przetrwać w szczelnym opakowaniu. Jeśli na skórze pojawi się wysypka po wyjęciu kleszcza - może być konieczne laboratoryjne zbadanie go.

Po wyjęciu kleszcza należy ranę oraz pęsetę zdezynfekować, np. spirytusem salicylowym lub wodą utlenioną, oraz dokładnie oczyścić ręce wodą z mydłem. Miejsce ukąszenia należy obserwować przez kilka najbliższych tygodni. Szczególnie charakterystyczne objawyto: zaczerwienienie, powiększający się rumień wokół rany, obrzęk, objawy grypowe – powinny być powodem do pilnej wizyty u lekarza.

3. Karty do usuwania kleszczy

Innym przydatnym „urządzeniem”  są dostępne w aptekach specjalne karty do usuwania kleszczy. Są one wielkości karty kredytowej, tak więc z łatwością można je ze sobą wszędzie zabrać. Ich konstrukcja, z różnej wielkości wcięciami na rogach, pozwala na usuwanie kleszczy każdej wielkości, także tych mniejszych, które trudniej złapać szczypcami pęsety. Należy wsunąć tułów kleszcza w takie wcięcie i delikatnie pociągnąć ku górze. Pozwala to na usunięcie go w całości.

W aptekach dostępne są specjalne pęsety do wyciągania kleszczy, jednak nauczenie się tego zwykłą pęsetą, którą częściej i szybciej ma się pod ręką, może być bardziej efektywne. 

Jeżeli kleszcz zagnieździł się na tyle głęboko, że nie możemy go uchwycić pęsetą, lub w trakcie wyciągania doszło do jego rozerwania i głowa lub część ciała kleszcza została w ranie, należy zgłosić się do lekarza.

Każde ugryzienie kleszcza może wywołać chorobę. Dlatego zamiast leczyć, dobrze jest wiedzieć, jak uniknąć pogryzienia przez kleszcze.

Porozmawiaj o tym na Forum Zdrowie »
Lubię to!
1

Komentarze (4)

Wyloguj
~nie_znosze_kleszczy
~nie_znosze_kleszczy

ja do usowania kleszczy stosuje taka specjalna pęsete z wbudowanym zamrazaczem, wg. producenta starcza to na 30 uzyc i nie jest zbyt drogie, mozna troche poszukac i znalezc na sieci (ja znalazlem na kemizek.pl dzial zdrowie i uroda - pozostale. Zestaw do usuwania kleszczy z zamrażaczem 30 dawek)

Odpowiedz
~tinka
~tinka

Dzięki za radę inaczej bym nie dała rady a kleszcz mi się zagniezdzil nie powiem gdzie... oou nie fajne uczucie:-(:-(:-(♥♡♥♡XD

Odpowiedz
mamagosia89
mamagosia89

ciekawy artykuł, ja zawsze z dziećmi chodziłam do lekarza bo sama się bałam wyciągnąć tego szkodnika. Jednak udam się do apteki i zakupię potrzebny sprzęt:)

Odpowiedz
~maja
~maja

ja udałam sie z dzieckiem do lekarza bo się bałam wyjąć tego kleszcza było zaczerwienione wkoło to jeszcze dostałam ochszan że sama go nie wyjełam bo pani doktor nie jest od wyciogania kleszczy i tak sie zakonczyła wizyta iwdodatku za czwartym podejściem dopiero go wyjeła

Odpowiedz

Porady ekspertów

Czy spreje na kleszcze działają?

Od lat używam sprejów przeciw kleszczom. Czy warto na nie wydawać pieniądze? Czy mają...

mgr Aurelia Grzmot-Bilska Porady udziela mgr Aurelia Grzmot-Bilska pedagog w poradni psychologiczno-pedagogicznej w Bydgoszczy.
Czy szczepienie chroni przed boreliozą?

Czy szczepiąc się na kleszczowe zapalenie mózgu, nabywam jednocześnie odporność na boreliozę?

mgr Aurelia Grzmot-Bilska Porady udziela mgr Aurelia Grzmot-Bilska pedagog w poradni psychologiczno-pedagogicznej w Bydgoszczy.
pokaż 5 następnych

Artykuły Profilaktyka boreliozy

Wyjęcie kleszcza
Pierwsza pomoc Wyjęcie kleszcza

Od wczesnej wiosny do późnej jesieni trwa tzw. sezon na kleszcze, w ciągu którego...

Leczenie boreliozy Leczenie po ugryzieniu przez kleszcza

Po ukąszeniu kleszcza należy uważnie obserwować swoje ciało. Jeśli wystąpią pierwsze objawy boreliozy trzeba niezwłocznie udać się do lekarza. Borelioza jest chorobą, której leczenie wymaga antybiotyku...

Zamknij Załóż konto
Zamknij Logowanie

Nie masz konta? Załóż teraz

Zapomniałem hasło Przypomnij hasło

Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij