Kardiowersja

Kardiowersja elektryczna jest bardzo bolesnym zabiegiem przywracającym prawidłową akcję serc a u osób, u których pojawia się arytmia. O to, na czym dokładnie polega, oraz kiedy jest stosowana zapytaliśmy doktora Piotra Gryglasa, kardiologa.

Kardiowersja elektryczna jest to przywrócenie funkcji elektrycznej sercu za pomocą prądu elektrycznego przepuszczanego przez serce. Zabieg ten jest bardzo bolesny dla pacjenta. Wykonuje się go zazwyczaj w krótkotrwałej narkozie lub u osób nieprzytomnych, kiedy wystąpi arytmia, która wymaga przerwania. Arytmie wymagające takiej interwencji lekarskiej, czyli umiarowienia za pomocą kardiowersji elektrycznej, to częstoskurcze nadkomorowe, częstoskurcze komorowe, migotanie przedsionków, trzepotanie przedsionków.

Wskazaniem do kardiowersji elektrycznej jest każde zaburzenie rytmu zatokowego związane z zaburzeniami hemodynamicznymi. Oznacza to, że zabieg przeprowadza się w przypadkach, kiedy w wyniku spadku ciśnienia wywołanego arytmią u pacjenta pojawiają się zaburzenia krążenia mózgowego i sercowego. Kiedy więc u chorego pojawia się wstrząs wywołany arytmią – kardiowersja elektryczna jest niezbędna. W ciągu kilku sekund można, dzięki temu zabiegowi, przywrócić naturalny i zdrowy rytm serca chorego.

Lubię to!
0

Pytania do specjalistów

Migotanie przedsionków a kardiowersja elektryczna

Witam serdecznie! Od kilku lat choruję na migotanie przedsionków, ale nie odczuwam żadnego dyskomfortu z tym związanego. Od dwóch lat przyjmuję leki na rozrzedzenie krwi i B-bloker. W związku z tym, że nie widać ani poprawy, ani pogorszenia zdrowia, lekarz...

Odpowiada: Lek. Marta Hat Lek. Marta Hat
pokaż 5 następnych
+ Załóż wątek

Dyskusje na forum

~ Pytania do specjalistów 1 odpowiedź Migotanie przedsionków i kardiowersja ~:

mam migotanie przedsionkow i mialem robiona kardiowersje bez powodzenia i jaka mnie czeka dalsze leczenie.czy czeka mnie ablacja.czy powturna kardiowersja

~ Pytania do specjalistów 1 odpowiedź Kardiowersja elektryczna a wszczepiony rozrusznik serca ~:

Czy celowe jest wykonanie kardiowersji elektrycznej pacjentowi z wszczepionym rozrusznikiem serca, który cierpi na napadowe migotanie przedsionków od co najmniej 30 lat ?

pokaż 5 następnych