Trwa ładowanie...

Kazirodztwo – prawo, zdrowie potomstwa, naturalne zabezpieczenie

Avatar placeholder
22.09.2021 13:30
Według kodeksu karnego z 1997 roku kazirodztwo jest sklasyfikowane jako występek
Według kodeksu karnego z 1997 roku kazirodztwo jest sklasyfikowane jako występek (AdobeStock)

Kazirodztwo w Polsce jest tematem tabu. Kazirodztwo między rodzeństwem lub rodzicami i dziećmi wywołuje zgorszenie i sprzeciw. W Polsce kazirodztwo jest zakazane prawem, jednak np. Belgii, czy Holandii dobrowolne kazirodztwo między dorosłymi osobami jest dozwolone. Dawniej kazirodztwo było dozwolone, zwłaszcza w rodzinach królewskich, jednak zostały zakazane z powodu poważnych genetycznych wad wrodzonych u potomstwa par kazirodczych.

spis treści

1. Kazirodztwo – prawo

Kazirodztwo według polskiego prawa to przestępstwo polegające na kontaktach seksualnych wśród wstępnych, zstępnych, przysposobionych, przysposabiających członków rodziny oraz brata lub siostry.

Według kodeksu karnego z 1997 roku kazirodztwo jest sklasyfikowane jako występek. Kazirodztwa dotyczy przepis Art. 201 z Ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeksu karnego (Dz. U. z dnia 2 sierpnia 1997 r.), który mówi, że każda z wyżej wymienionych osób, która dopuści się kazirodztwa, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

2. Kazirodztwo – zdrowie potomstwa

Zobacz film: "Kazirodztwo"

Powszechny jest pogląd, że kazirodztwo ma negatywny wpływ na społeczeństwo. Dzieje się tak głównie za sprawą potencjalnych wad genetycznych, które mogą się pojawić u dzieci rodzących się w wyniku kazirodztwa.

Kazirodztwo jest w Polsce zakazane prawem
Kazirodztwo jest w Polsce zakazane prawem (Shutterstock)

Dzieci dziedziczą geny zarówno po ojcu, jak i matce. Dzięki temu, gdy jedna kopia genu np. matki jest uszkodzona, wówczas organizm korzysta z drugiej nieuszkodzonej - ojca. To sprawia, że ten uszkodzony fragment DNA jest przekazywany dalej, ale nie ma wpływu na zdrowie potomstwo.

Jednak w przypadku kazirodztwa sytuacja jest bardziej skomplikowana. Bliska rodzina w związku kazirodczym w momencie spłodzenia dziecka również przekazuje mu kopie swojego DNA.

Kazirodztwo może sprawić, że dziecko otrzyma od rodziców jedynie dwie uszkodzone kopie danego genu. Z tego powodu, dzieci spłodzone w wyniku kazirodztwa nie mają czasem szans na uniknięcie choroby genetycznej.

Popraw relacje z małżonkiem w 7 prostych krokach
Popraw relacje z małżonkiem w 7 prostych krokach [9 zdjęć]

Podobnie jak roślina, związek wymaga codziennej pielęgnacji i uwagi, aby być zdrowym. Szczęśliwe małżeństwo

zobacz galerię

Kazirodztwo niesie ze sobą ryzyko, którego należy być świadomym. Jednak nigdy nie wiadomo, które geny rodzice przekażą dziecku.

Ten proces jest doskonale zauważalny w wielkich rodach królewskich, gdzie często decydowano się na małżeństwa w rodzinie, aby nie dzielić majątku i władzy. Wielu członków królewskich rodzin miało opóźnienia rozwojowe i inne wady genetyczne.

3. Kazirodztwo – naturalne zabezpieczenie

Przypadków kazirodztwa jest naprawdę niewiele. Jednak niestety, jeśli do mediów wyciekną informacje na temat kazirodztwa, są bardzo nagłaśniane. Niektóre przypadki kazirodztwa pojawiają się np. pomiędzy rodzeństwem, które nie wychowywało się razem, w wyniku np. adopcji.

ZOBACZ TAKŻE:

Jednak gdy dzieci wychowują się w pełnej rodzinie, kazirodztwo jest wyjątkowo rzadkie. Natura zadbała bowiem o to, aby człowiek naturalnie unikał kazirodztwa.

Fiński socjolog Edward Westermarck opisał zjawisko tzw. neurobiologicznego bezpiecznika. Sprawia on, że nie zwiążemy się z osobami, z którymi wychowywaliśmy się przez pierwsze 3 lata naszego życia. Można powiedzieć, że według naszego mózgu tymi osobami trzeba się zajmować i nie są postrzegane jako obiekty seksualne.

Prawdą jest jednak, że zjawisko to jest silniejsze u kobiet. Kazirodztwa częściej dopuszczają się ojcowie, którzy nie angażowali się w wychowanie swoich córek, gdy były małe.

Ten mechanizm ochronny przed kazirodztwem nie jest do końca poznany, jednak naukowcy mają dowody na jego istnienie.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze