Trwa ładowanie...

Lek dla chorych z mukowiscydozą ponownie w sprzedaży

 Katarzyna Krupka
09.12.2015 13:41
Lek dla chorych z mukowiscydozą ponownie w sprzedaży
Lek dla chorych z mukowiscydozą ponownie w sprzedaży (Zdjęcie lekarstwa / Shutterstock)

Przeciwbakteryjny lek o nazwie Ceftazidime Kabi został decyzją Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego ponownie dopuszczony do sprzedaży.

1. Wrzesień 2015

Na początku września br. Ceftazidime Kabi został wycofany z obrotu. Powodem był błąd w ulotce dla pacjenta dotyczący dawkowania u  niemowląt w wieku poniżej 2 miesięcy i dzieci o wadze poniżej 40 kg. Natomiast w informacji przeznaczonej wyłącznie dla fachowego personelu medycznego omyłkowo została umieszczona tabela dotycząca przygotowania roztworu dla grupy pacjentów z ulotki produktu leczniczego o mniejszej mocy.

Wówczas wycofano Ceftazidime Kabi 2000 mg, proszek do sporządzania roztworu do wstrzykiwań lub infuzji, butelka 50 ml, numer serii: 18M2043 z datą ważności 31.03.2018 r. Lek wycofano po tym, jak do Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego wpłynęła decyzja własna podmiotu odpowiedzialnego, którym jest Fresenius Kabi Polska Sp. z o.o.

2. Wymiana ulotek

19 września br. do GIF wpłynął wniosek producenta leku o uchylenie podjętej wcześniej decyzji. W oświadczeniu możemy przeczytać, że podmiot po zakończeniu procedury wycofania z obrotu podjął działania naprawcze. W tym przypadku polegały one na przepakowaniu i wymianie ulotki z błędem na poprawioną.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Produkt został przepakowany w warunkach spełniających wymagania Dobrej Praktyki Wytwarzania (GMP), czyli przepisów ustanawiających standardy procedur produkcyjnych ze szczególną dbałością o higienę i jakość produktów leczniczych, kosmetycznych i spożywczych.

3. Lek przeciwbakteryjny

Ceftazidime Kabi stosuje się podczas leczenia zakażeń u dorosłych i dzieci, w tym noworodków najczęściej przy szpitalnych zapaleniach płuc, bakteryjnym zapaleniu opon mózgowo-rdzeniowych czy zakażeniu dolnych dróg oddechowych u pacjentów z mukowiscydozą, najczęściej występującą na świecie chorobą genetyczną. Jest to lek przeciwbakteryjny podawany pacjentom, u których stwierdzono przewlekłe ropne zapalenie ucha środkowegozakażenia dróg moczowychzakażenia skóry i tkanek miękkich, złośliwe zapalenie ucha zewnętrznego czy zakażenia kości i stawów.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze