Trwa ładowanie...

Lekarze usunęli kobiecie monstrualnego guza miednicy

Avatar placeholder
16.07.2021 10:31
Lekarze usunęli kobiecie monstrualnego guza miednicy
Lekarze usunęli kobiecie monstrualnego guza miednicy (getty)

W Gliwicach została przeprowadzona wyjątkowa operacja. Ortopedom ze Szpitala Miejskiego nr 4 udało się usunąć nowotwór pierwotny kości miednicy ważący 3 kg. Na jego miejsce wszczepili specjalnie zaprojektowany implant, który daje pacjentce szansę na powrót do normalnego życia.

spis treści

1. Usunięcie guza

Lekarze przeżyli niemały szok, gdy otworzyli brzuch pacjentki. Na szczęście zespołowi medycznemu z Gliwic udało się usunąć niebywałych rozmiarów guza. Wycięta zmiana ważyła 3 kg i była zlokalizowana głównie w miednicy, ale zajęty był również staw krzyżowo-biodrowy oraz kość krzyżowa pacjentki. Operacja została wykonana przez zespół oddziału ortopedii pod przewodnictwem dr. Andrzeja Baryluka przy pomocy prof. Daniela Kotrycha z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. Specjaliści podkreślili, że największym problemem było ryzyko wystąpienia krwawienia związanego z operacją.

"Sama rozległość rany i wycięcie takich monstrualnych rozmiarów guza wiąże się z ryzykiem wstrząsu okołooperacyjnego i nie wszystko można wtedy przewidzieć. Należy wykonać ogromny, ciężki, kostny zabieg z odcięciem połowy miednicy i kości krzyżowej, a jednocześnie trzeba to zrobić bardzo delikatnie, żeby nie uszkodzić naczyń krwionośnych, nie uszkodzić struktur naczyniowo-nerwowych i wykonać tę procedurę bezpiecznie dla pacjentki" – opisał procedurę prof. Kotrych.

2. Implant 3D

Zobacz film: "Gwiazda tenisa opowiada, jak dentysta zdiagnozował u niej raka"

Profesor przyznaje, że na powodzenie operacji miało wpływ błyskawiczne i stabilne wszczepienie implantu, który został specjalnie zaprojektowany w technologii 3D. Według lekarza takie działanie miało również efekt przeciwwstrząsowy.

To nowoczesne rozwiązanie jest zasługą współpracy radiologów i inżynierów. Implant powstał na podstawie danych uzyskanych z tomografii komputerowej. Po określeniu parametrów guza możliwe było wykonanie indywidualnego implantu w technologii druku 3D.

Pani Sylwia, u której dokonano tej niezwykłej operacji, czuje się dobrze i podkreśla, że ma nadzieję na powrót do normalnego życia, które przed chorobą było wypełnione aktywnością fizyczną.

"Marzę, żeby jeszcze zatańczyć z mężem walca. To nasz ulubiony taniec" – wyznaje pacjentka.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze