Trwa ładowanie...

Wpływ leków immunosupresyjnych na ryzyko rozwoju raka skóry

Avatar placeholder
02.05.2013 14:43
Wpływ leków immunosupresyjnych na ryzyko rozwoju raka skóry
Wpływ leków immunosupresyjnych na ryzyko rozwoju raka skóry

Opublikowane niedawno badania amerykańskich naukowców wykazały, że osoby dotknięte chorobą zapalną jelit mogą być bardziej narażone na raka skóry. Ryzyko wystąpienia choroby jest większe u pacjentów przyjmujących leki immunosupresyjne standardowo stosowane w leczeniu choroby zapalnej jelit.

1. Badania dotyczące wpływu leków immunosupresyjnych na zdrowie skóry

W pierwszym badaniu dotyczącym wpływu leków stosowanych w chorobie zapalnej jelit na zdrowie skóry naukowcom udało się ustalić, że zarówno dawny, jak i obecny kontakt z tiopurynami – powszechnie stosowanym typem leków immunosupresyjnych – wyraźnie zwiększa ryzyko raka skóry innego niż czerniak u pacjentów dotkniętych chorobą zapalną jelit. Oprócz czerniaka złośliwego do odmian raka skóry zalicza się rak podstawnokomórkowy oraz rak płaskonabłonkowy. Prawdopodobieństwo choroby u pacjentów z chorobą zapalną jelit jest większe nawet przed 50. rokiem życia. Ryzyko raka rośnie współmiernie do wieku. Aby zmniejszyć ryzyko raka skóry, osoby przyjmujące tiopuryny powinny chronić skórę przed promieniowaniem słonecznym i regularnie badać skórę u dermatologa.

Drugie badanie wykazało, że niektórzy pacjenci dotknięci chorobą zapalną jelit, na przykład mężczyźni z chorobą Crohna, mogą być bardziej narażeni na raka podstawnokomórkowego. Natomiast stosowanie tiopuryn zwiększa ryzyko raka płaskonabłonkowego. Naukowcy przyznają jednak, że istnienie podwyższonego ryzyka raka skóry może nie być wystarczającym powodem do rezygnacji z leczenia tiopurynami.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze