Trwa ładowanie...

Limfoscyntygrafia - wskazania, przebieg, wynik, przeciwwskazania

 Paula Jakubasik
29.10.2021 13:24
Limfoscyntygrafia to badanie obrazowe do oceny układu limfatycznego.
Limfoscyntygrafia to badanie obrazowe do oceny układu limfatycznego. (adobestock)

Limfoscyntygrafia to jedno z badań obrazowych, służących do oceny układu limfatycznego w przypadku obrzęków, stanów zapalnych naczyń lub podejrzenia przerzutów nowotworowych. Limfoscyntygrafia jest badaniem bezpiecznym i nieinwazyjnym, może być wykonana u osób w każdym wieku, poza kobietami w ciąży i karmiącymi piersią. Co warto wiedzieć o limfoscyntygrafii?

spis treści

1. Co to jest limfoscyntygrafia?

Limfoscyntygrafia to badanie obrazowe, służące do oceny węzłów chłonnych oraz naczyń limfatycznych. Pozwala na wykrycie ewentualnych nieprawidłowości w strukturach układu limfatycznego i w przepływie limfy.

Wskazania do limfoscyntygrafii to:

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"
  • podejrzenie pierwotnego lub wtórnego obrzęku limfatycznego kończyn,
  • upośledzenie drożności układu limfatycznego,
  • stany zapalne i pozapalne naczyń limfatycznych,
  • powikłania pooperacyjne,
  • diagnostyka przerzutów nowotworowych do węzłów chłonnych.

Limfoscyntygrafię po raz pierwszy przeprowadzono w 1950 roku, jest badaniem nieinwazyjnym i bezpiecznym o bardzo wysokiej czułości.

2. Przebieg limfoscyntygrafii

Limfoscyntygrafia jest wykonywana w Zakładach Medycyny Nuklearnej na podstawie skierowania i aktualnych badań laboratoryjnych. Pacjent ma za zadanie położyć się na leżance, ponieważ konieczne jest podanie radiofarmaceutyku (koloidu z izotopem technetu-99mTc).

Substancja ta jest wstrzykiwana podskórnie lub śródskórnie poprzez grzbiet stóp lub skórę pomiędzy pierwszym a drugim palcem dłoni. Następnie lekarz wykonuje badanie za pomocą urządzenia z promieniowaniem gamma. Powtarza się je kilkukrotnie - tuż po podaniu koloidu, po upływie dwóch, a następnie czterech godzin. Czas oczekiwania na badanie pacjent powinien spędzić na spacerowaniu lub użytkowaniu pompy, założonej na kończyny.

3. Wynik limfoscyntygrafii

Limfoscyntygrafia informuje o funkcjonowaniu naczyń limfatycznych i węzłów chłonnych, zlokalizowanych w okolicy kolan, pachwin, pach i obojczyków. Badanie może też wskazać istniejące nieprawidłowości, takie jak:

  • brak dróg odpływu chłonki,
  • asymetryczne lub wydłużone odpływanie chłonki,
  • zablokowany odpływ limfy,
  • patologiczne drogi odpływu chłonki,
  • poszerzone naczynia,
  • krążenia oboczne,
  • wsteczny odpływ skórny.

4. Przeciwskazania do wykonania limfoscyntygrafii

Limfoscyntygrafia nie powinna być wykonana u osób uczulonych na albuminę, u kobiet w ciąży oraz w okresie karmienia piersią. Zalecanie jest wykonanie testu ciążowego przed badaniem, by wykluczyć ewentualne zapłodnienie.

Limfoscyntygrafia to bezpieczne badanie dla osób w każdym wieku, radiofarmaceutyk jest wydalany z organizmu w trakcie doby. Do tej pory nie zaobserwowano powikłań, nawet u pacjentów, którzy regularnie powtarzają badanie, na przykład do oceny skuteczności leczenia nowotworowego.

Warto pamiętać, by przez 24 godziny po opuszczeniu placówki medycznej unikać bliskiego kontaktu z kobietami w ciąży i małymi dziećmi. Niezwykle istotne jest też spożywanie dużych ilości wody, by przyspieszyć wydalenie znacznika.

Zobacz także:

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze