Trwa ładowanie...

Męski układ płciowy

Avatar placeholder
31.07.2014 18:06
Męski układ płciowy
Męski układ płciowy

Układ płciowy to zespół narządów, dzięki którym możliwe jest rozmnażanie, a co za tym idzie, istnienie gatunku. Układ rozrodczy jest jedynym układem w naszym organizmie, który uwzględnia różnice między kobietą a mężczyzną. Układ rozrodczy mężczyzny składa się z narządów wewnętrznych, czyli: jądra, najądrza, nasieniowodów, gruczołów pęcherzykowo-nasiennych, przewodu wytryskowego, gruczołu krokowego oraz gruczołów opuszkowo-cewkowych. Do narządów zewnętrznych należą moszna i prącie.

spis treści

1. Budowa męskiego układu płciowego

1.1. Jądro

Jądro znajduje się w worku mosznowym. Jest pokryte od zewnątrz błoną surowiczą, a wewnątrz błoną białawą, która przechodzi w przegrody oddzielające od siebie zraziki jądra. Właśnie w tych zrazikach jądra znajdują się kanaliki nasieniotwórcze. Początkowo są poplątane, jednak w okolicy wnęki jądra przechodzą w kanaliki proste i przechodzą w kanaliki najądrza. Między kanalikami znajdują się komórki odpowiedzialne za produkcję męskich hormonów płciowych. W jądrach znajduje się nabłonek nasieniotwórczy, który składa się ze spermatydy i spermatogonia – z nich powstają męskie komórki rozrodcze – plemniki.

1.2. Najądrza i nasieniowód

Najądrza przylegają do jąder wzdłuż ich tylnego przebiegu. Najądrza są kanalikami tworzącymi kilkumetrowy przewód, w którym znajdują się rzęski, odpowiadające za przesuwanie plemników. Najądrza się magazynem przechowywania plemników, do momentu, aż osiągną one pełną dojrzałość.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Natomiast nasieniowód to przewód prowadzący plemniki z najądrza, przez worek mosznowy, ku kanałowi pachwinowemu do jamy brzusznej. Stamtąd nasieniowody przechodzą do miednicy i poza pęcherzem moczowym wchodzą do kanału krokowego, gdzie łączą się z przewodem pęcherzyka nasiennego i tworzą przewód wytryskowy.

1.3. Gruczoł pęcherzykowo-nasienny

Znajduje się w okolicy dna pęcherza moczowego i służy do wytwarzania substancji, które stanowią źródło energii dla plemników.

1.4. Przewód wytryskowy i gruczoł krokowy

Przewód wytryskowy znajduje się w obrębie gruczołu krokowego. Długość przewodu wytryskowego to 2 cm. Jego szerokość zwęża się przy ujściu do cewki moczowej.

Gruczoł krokowy nazywany jest inaczej prostatą lub sterczem. Jego wielkość nie przekracza kasztana, jest położony poniżej pęcherza moczowego i obejmuje cewkę moczową.

1.5. Gruczoły opuszkowo-cewkowe

Gruczoły opuszkowo-cewkowe są odpowiedzialne za wydzielanie preejakulatu z cewki moczowej, czyli wydzieliny, która zabezpiecza plemniki przed kwaśnym środowiskiem cewki moczowej i pochwy.

1.6. Moszna

Jest to worek skórny położony w okolicy sromowej. W mosznie znajdują się jądra. Moszna służy ochronie jąder i utrzymaniu ich w optymalnej temperaturze.

1.7. Prącie, czyli penis

Penis łączy funkcję układu rozrodczego i układu moczowego mężczyzny. Służy zarówno do wyprowadzenia moczu z pęcherza moczowego, jak również wprowadzeniu nasienia do narządów płciowych kobiety, o czym decyduje budowa penisa. Skóra pokrywająca penisa jest cienka i przesuwalna, a na żołędziach jest napletek.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze