Trwa ładowanie...
18+
UWAGA!
Ta strona zawiera treści przeznaczone wyłącznie dla osób dorosłych.
Przejdź na stronę główną Mam 18 lat i chcę wejść
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Magdalena Boniuk

Penis - budowa, erekcja, średnia długość, seks, choroby, obrzezanie

Avatar placeholder
30.11.2023 13:05
Penis dla mężczyzny jest prawdopodobnie jedną z najważniejszych części ciała
Penis dla mężczyzny jest prawdopodobnie jedną z najważniejszych części ciała (123rf.com)

Rozmiar penisa jest jedną z najdelikatniejszych spraw. Wielu mężczyzn, zwłaszcza młodych, odczuwa kompleks małego członka i zastanawia się nad tym, czy wielkość będzie odpowiednia, aby zaspokoić partnerkę. Prącie jest uważane za symbol męskości i zdarza się, że faceci robią wszystko, łącznie z operacjami plastycznymi, aby poprawić jego długość. Tymczasem prawidłowy rozmiar penisa tak naprawdę nie istnieje - zarówno mały, jak i duży mogą być odpowiednie dla kobiety, jeśli mężczyzna ma odpowiednią technikę współżycia.

spis treści

1. Budowa męskiego układu moczowo-płciowego

Męski układ moczowo-płciowy składa się z następujących elementów:

 • pęcherz moczowy,
 • spojenie łonowe,
 • prącie - trzon,
 • ciała jamiste,
 • żołądź,
 • napletek,
 • zewnętrzne ujście cewki moczowej
 • esica,
 • odbyt,
 • pęcherzyk nasienny,
 • przewód wytryskowy,
 • prostata,
 • gruczoły opuszkowo-cewkowe.
 • nasieniowód,
 • najądrze,
 • jądro,
 • moszna.

2. Budowa penisa

Zobacz film: "Mikropenis"

Penis (prącie) jest narządem homologicznym żeńskiej łechtaczki. Oznacza to, że oba te narządy pochodzą z tych samych struktur, ale różnią się między sobą funkcją i wyglądem.

Penis składa się z dwóch ciał jamistych ułożonych równolegle, a także ciała gąbczastego, które tworzy żołądź i tzw. opuszkę. Przez środek przebiega też ostatni odcinek cewki moczowej.

Jej ujście znajduje się na szczycie żołędzi i osłania je ciało gąbczaste. W budowie wyróżniamy dwie części: nasadę i część ruchomą. Nasada dzięki obecności ciał jamistych przymocowana jest do kości kulszowych i łonowych. Ruchoma część penisa zakończona jest żołędzią.

W budowie wyróżniamy również napletek, czyli fałd skórny, który osłania żołądź prącia. Obie te struktury połączone są za pomocą wędzidełka. Podczas erekcji napletek zsuwa się, tworząc fałd pod żołędzią. Krew do członka dostarczana jest za pomocą tętnicy grzbietowej prącia i tętnicy głębokiej.

10 zaskakujących faktów o erekcji
10 zaskakujących faktów o erekcji [7 zdjęć]

Podczas fantazjowania, zbliżenia i każdego ranka towarzyszy mężczyznom. Erekcja, która wydaje się dość

zobacz galerię

2.1. Ciała jamiste

Ciała jamiste, które zawiera prącie, stanowią większą część całego narządu i to wyłącznie one powodują usztywnienie prącia w czasie wzwodu. Ciała jamiste, które zawiera prącie, mają gąbczaste utkanie, składające się z systemu jamek - stąd też nazwa „ciała jamiste”.

Wspomniane jamki, które ma w sobie prącie, anatomicznie są obszernymi sieciami naczyń, w których w czasie spoczynku przepływa niewielka ilość krwi. Natomiast kiedy prącie jest we wzwodzie, jamki w prąciu wypełniają się obficie krwią, co prowadzi do tego, że prącie się usztywnia i wzrasta jego objętość.

2.2. Ciało gąbczaste

Ciało gąbczaste, które zawiera prącie spełnia mniej istotną funkcję w czasie wzwodu. Mimo iż intensywnie wypełnia się krwią i dopasowuje swój kształt do ciał jamistych, pozostaje miękkie i poddaje się uciskowi. Dzięki temu przebiegająca przez jego światło cewka moczowa pozostaje drożna dla nasienia wylatującego z prącia.

3. Erekcja penisa

Erekcja jest wynikiem nie tylko rzeczywistego pobudzenia, ale i impulsów z mózgu. Odpowiada za nią część układu nerwowego, która nie zawsze jest pod świadomą kontrolą.

Ten autonomiczny układ nerwowy reguluje także tętno spoczynkowe i ciśnienie krwi.

Penis nie tylko czasami powiększa się samoistnie, ale może też się skurczyć, na przykład na skutek kontaktu z zimną wodą lub stresu. U mężczyzny, który jest zrelaksowany, penis nawet w stanie spoczynku jest większy niż w czasie stresu.

4. Jak zmierzyć długość penisa?

Rozmiar członka to niezwykła czuła i delikatna sprawa dla wielu mężczyzn. Wielkość penisa jest dla nich bowiem miarą męskości, wyznacznikiem tego, czy są prawdziwymi mężczyznami. Świadczy o tym ogromna ilość dowcipów i anegdot dotyczących rozmiarów prącia.

Aby pomiary wielkości penisa były wiarygodne, mężczyzna powinien je przeprowadzać w stanie pełnej erekcji (dla wielu osób mających zaburzenia erekcji, może to być spory kłopot) i w pewnych odstępach czasowych.

Można wtedy zsumować wyniki i ustalić średnią wielkość. Na poszczególne pomiary mogą bowiem mieć wpływ takie czynniki, jak: temperatura otoczenia, podniecenie seksualne, odstęp czasowy od poprzedniego wzwodu.

Ponadto trzeba pamiętać, by pomiar był dokonywany tylko w pozycji stojącej, gdyż przyjęcie jakiejkolwiek innej postawy ciała spowoduje błędy w pomiarze. Długość należy mierzyć od strony grzbietowej penisa (od postawy prącia) do jego szczytu. J

eśli chodzi o obwód prącia, to pomiaru dokonuje się w trzech miejscach, a następnie wylicza średnią tego pomiaru – u podstawy żołędzia, tuż pod nią i pośrodku tych dwóch punktów.

5. Średnia długość penisa

Średnia długość penisa we wzwodzie waha się między 14-15,5 cm (14,7 cm), występuje ona u 20% mężczyzn rasy białej.

 • mniej niż 10,9 cm (penis bardzo mały) – 6% mężczyzn,
 • 11-12,4 cm (penis mały) - 16% mężczyzn,
 • 12,5-13,9 cm (penis średnio mały) - 18% mężczyzn,
 • 15,5-16,9 (penis średnio duży) - 18% mężczyzn,
 • 17-18,4 (penis duży) - 16% mężczyzn,
 • więcej niż 18,5 (penis bardzo duży) - 6% mężczyzn.

Jeśli chodzi o średnią długość penisa w opadzie to waha się ona między 7,5 a 8,9 cm.

 • mniej niż 4,4 cm - niewielka długość penisa,
 • 4,5- 5,9 cm - mała długość penisa,
 • 6-7,4 cm - średnio mała długość penisa,
 • 9-10,4 cm - penis średnio długi,
 • 10,5-11,9 cm - penis długi,
 • więcej niż 12 cm - penis bardzo długi.

6. Długość penisa a jakość życia seksualnego

Mężczyźni często są przeświadczeni o tym, że wielkość penisa w znaczącym stopniu wpływa na doznania ich partnerki seksualnej. Nie jest to do końca prawda. Liczne badania dowodzą, że większość kobiet jest zadowolona z rozmiarów penisa swojego partnera.

W badaniu z 2005 roku zadowolenie deklarowało 70 procent kobiet. Tylko 6 procent odpowiedziało, że chciałyby żeby penis ich partnera był większy. Rozmiary penisa nie mają też aż tak wielkiego wpływu na doznania kobiet podczas stosunku seksualnego.

Najbardziej wrażliwy na stymulację jest początkowy odcinek pochwy - ok. 10 cm od wejścia. Wydaje się więc, że rozmiar nie ma tu większego znaczenia, ponieważ penis przeciętnego mężczyzny osiąga we wzwodzie większe rozmiary.

Ponadto, pochwa dopasowuje się do wielkości penisa. Wagina kobiety, która jeszcze nie rodziła dziecka, ma tylko 7 cm długości przy braku podniecenia i pobudzenia seksualnego.

U kobiet po ciąży i porodzie rozmiar pochwy zmienia się tylko odrobinę. Nawet gdy kobieta jest silnie podniecona, jej pochwa ma około 10 cm długości. Oznacza to, że penis w czasie zbliżenia płciowego wypełni pochwę w całości, obojętnie jak jest duży czy mały.

Jeśli masz penisa, z rozmiaru którego nie jesteś zadowolony, twoja partnerka prawdopodobnie i tak jest usatysfakcjonowana z waszych stosunków płciowych. To nie tyle wielkość członka, co umiejętna sztuka miłosna wpływa na zadowolenie z kontaktów intymnych.

Jeśli jednak nie satysfakcjonuje cię rozmiar prącia i masz na tym punkcie kompleksy i zahamowania emocjonalne, istnieje wiele sposobów na powiększenie penisa. Są to między innymi operacje chirurgiczne, polegające na przedłużeniu jego długości.

6.1. Duży penis a stosunek seksualny

W czasie zbliżenia płciowego mięśniowe ściany pochwy dopasowują się do rozmiaru penisa i dzięki temu partnerzy mogą uzyskać rozkosz. Zbyt długi penis, powyżej 20 cm, może uderzać w narządy kobiety znajdujące się w miednicy mniejszej, np. w jajniki i sprawiać ból.

Odczuwanie bólu i dyskomfortu w czasie stosunku przez kobietę może ją zniechęcić do kolejnych prób współżycia, a nagłe i gwałtowne wejście członka do pochwy może uszkodzić jej sklepienie i wywołać krwotok.

W dzisiejszych czasach panuje przekonanie, że jedynie duży penis jest atrybutem męskości i siły. Mężczyźni myślą, że jeśli inny facet ma większego członka, to tym samym ma większe szanse na zapłodnienie i zdobycie lepszej partnerki.

Kobietom natomiast w kontaktach seksualnych nie tyle zależy na długości penisa partnera, co na umiejętności prowadzenia przez niego sztuki miłosnej. Jeśli panie mogłyby zmienić wielkość penisa swojego mężczyzny, to skupiłyby się raczej na jego objętości, obwodzie, a nie długości.

Większość kobiet woli grubszego penisa, ponieważ wtedy doznają one więcej wrażeń w czasie stosunku płciowego. Grubszy penis mocniej drażni i stymuluje sfery erogenne znajdujące się w pochwie.

Rozmiar większości męskich penisów mieści się w szerokim zakresie 10-15 cm i ta wielkość jest w pełni wystarczająca do odbycia udanego stosunku. Rozmiar członka ma bardzo mały wpływ na orgazm osiągany przez kobietę.

W czasie zbliżenia ważne są gra wstępna, pieszczoty i cała sztuka kochania, a nie sama wielkość penisa. Część mężczyzn przecenia rolę głębokiej penetracji pochwy, jednocześnie nie doceniając gry wstępnej.

Poznaj najbardziej wstydliwe męskie choroby
Poznaj najbardziej wstydliwe męskie choroby [6 zdjęć]

Skrzywienie penisa, wzwód trwający kilka dni, załupek – to tylko niektóre przypadłości, o których panowie

zobacz galerię

7. Choroby penisa

Penis, jak każda część ciała, narażony jest na różne choroby. Nie dość, że powodują one dyskomfort, to jeszcze obniżają pewność siebie. Nie ma co liczyć na to, że choroba sama przejdzie. Najlepiej jak najszybciej udać się do urologa, nieleczone dolegliwości mogą prowadzić do niepłodności.

7.1. Zapalenie penisa

Do najczęściej rozwijających się chorób członka zaliczamy zapalenie żołędzi penisa, prącia czy napletka. Mogą one być wywoływane przez różne drobnoustroje, zarówno bakterie jak i wirusy oraz grzyby.

Zapalenie penisa może też powstać w wyniku stosowania środków zawierających alergeny - lubrykantów i środków plemnikobójczych. Zapalenie może być też objawem poważniejszych problemów, np. rzeżączki czy kiły.

Na zapalenie członka bardziej narażeni są mężczyźni, którzy nie zostali obrzezani i nie dbają o higienę penisa. Pod napletkiem zbiera się mastka, składająca się z resztek moczu, łoju, potu oraz nasienia.

Jeśli nie jest na bieżąco usuwana staje się pożywieniem dla wszelkich drobnoustrojów patogennych. Pierwszym krokiem do uchronienia się przed chorobą jest więc zachowania higieny.

Stan zapalny penisa rozwija się zwykle na żołędzi lub w jej okolicach, po wewnętrznej stronie napletka oraz na cewce moczowej. Charakterystyczne objawy zapalenia penisa to:

 • zaczerwienienie,
 • bolesność,
 • swędzenie,
 • pieczenie zmienionych chorobowo okolic,
 • wydzielina z cewki moczowej,
 • problemy przy oddawaniu moczu,
 • białe plamki i pęcherzyki na penisie,
 • zaciśnięcie napletka.

Jeśli zauważysz u siebie te objawy, schowaj wstyd do kieszeni i niezwłocznie udaj się na wizytę do lekarza pierwszego kontaktu, dermatologa lub urologa. Nieleczone zapalenie penisa może przekształcić się w ostre paciorkowcowe zapalenie (tzw. różę moszny i prącia). Powikłaniem może być również zniekształcenie cewki moczowej albo marskość prącia.

7.2. Grzybica penisa

Kolejną chorobą, która może zaatakować twój członek jest grzybica penisa. To schorzenie wywołują zwykle grzyby z rodzaju Candida.

Czynniki sprzyjające rozwojowi grzybicy to:

 • seks z zakażoną osobą,
 • antybiotykoterapia,
 • osłabienie odporności,
 • cukrzyca,
 • nieprawidłowa higiena miejsc intymnych,
 • stosowanie lateksu,
 • stosowanie środków plemnikobójczych.

Grzybica penisa może przebiegać bezobjawowo. Przez długi czas możesz nawet nie wiedzieć, że coś jest nie w porządku. Jeśli już pojawią się dolegliwości, to zwykle są one uciążliwe.

Zwróć uwagę na swędzenie i pieczenie penisa, zwłaszcza żołędzi, zaczerwienieni, suchą i popękaną skórę wokół żołędzi, pieczenie przy oddawaniu moczu, białawy nalot na prąciu. Grzybica penisa jest groźna i ma skłonność do powracania, nieleczona może stać się przyczyną niepłodności.

Zobacz także

7.3. Rak penisa

To jedna z najgroźniejszych chorób penisa i warto wiedzieć na jej temat jak najwięcej. Do czynników sprzyjających rozwojowi raka prącia należą:

 • zmiany przedrakowe,
 • zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego,
 • przewlekłe zapalenie żołędzi i napletka,
 • stulejka,
 • urazy prącia,
 • palenie papierosów, z
 • aniedbanie higieny,
 • AIDS,
 • białaczka.

W ostatnich latach liczba zdiagnozowanych nowotworów penisa wzrosła o 20 procent. Typowymi objawami choroby, na które powinieneś zwrócić uwagę są: zmiany w obrębie napletka, żołędzi lub trzonu prącia.

Zaliczamy do nich niegojące się owrzodzenia, rosnące brodawki, płaskie guzki czy stwardnienia, zwykle są one bezbolesne. Do tego dochodzi powiększenie węzłów chłonnych w pachwinach.

Leczenie raka penisa uzależnione jest od stopnia zaawansowania choroby, dlatego nie zwlekaj z wizytą u specjalisty, gdy zauważysz niepokojące dolegliwości. Pamiętaj o samobadaniu i zachowaniu odpowiedniej higieny.

7.4. Inne choroby penisa

 • stulejka, czyli schorzenie napletka, uniemożliwiająe ściągnięcie go z żołędzi,
 • kłykciny kończyste, które wywołują wirus HPV,
 • zapalenie plazmakomórkowe żołędzi Zoona,
 • załupek.

7.5. Urazy penisa

Prawdopodobieństwo złamania prącia to nie mit. Mimo iż w penisie nie ma kości, możliwe jest jego uszkodzenie. Uraz penisa jest rzadki, ale bardzo bolesny.

Aby uniknąć złamania należy obchodzić się z nim delikatnie, a gwałtowne ruchy są niewskazane. Ostrożność należy zachować szczególnie podczas pozycji na jeźdźca.

8. Obrzezanie

Światowa Organizacja Zdrowia oszacowała, że na całym świecie około 30% mężczyzn powyżej 15. roku życia było poddanych obrzezaniu. Decyzja o tym zabiegu ma zwykle, tak jak w przypadku obrzezania kobiet, związek z religią.

Niemal wszyscy Żydzi i Muzułmanie mają obrzezane penisy, łącznie stanowią około 70% wszystkich obrzezanych mężczyzn na świecie. Najwięcej osób, którzy poddali się temu zabiegowi nie z przyczyn religijnych, mieszka w Stanach Zjednoczonych.

Według statystyk, w tym kraju około 65% niemowląt płci męskiej jest obrzezanych, przy czym w ostatnim czasie zabieg w celach medycznych i kosmetycznych stało się dość kontrowersyjną kwestią.

W tej sprawie głos zabrała Światowa Organizacja Zdrowia, która zarekomendowała obrzezanie u dorosłych mężczyzn jako sposób na zmniejszenie ryzyka zakażenia wirusem HIV.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze