USG moszny - jak wygląda badanie? Wskazania, przebieg, przygotowanie
USG moszny to nieinwazyjne i bezbolesne badanie, które umożliwia wykrycie zmian w worku mosznowym. Technika ta służy do diagnozowania wielu problemów zdrowotnych, takich jak np. żylaki powrózka nasiennego, stan zapalny jądra, przepuklina moszny. Jak powinno wyglądać przygotowanie do USG jąder i moszny? Jaka jest cena USG moszny w prywatnej placówce medycznej?
- 1. Moszna u mężczyzn – co to jest?
- 2. USG moszny - na czym polega badanie?
- 3. Wskazania do wykonania USG moszny
- 4. Jak przygotować się do badania USG moszny?
- 5. Jak wygląda badanie USG moszny?
- 5.1. USG jąder – czy trzeba golić się przed tym badaniem?
- 5.2. USG jąder – wzwód
- 6. Czy badanie USG moszny jest bolesne?
- 7. Czy badanie USG moszny wymaga skierowania od lekarza?
- 8. Czy badanie USG moszny jest bezpieczne?
- 9. USG moszny - interpretacja wyników
- 10. Badanie jąder – jaki lekarz?
1. Moszna u mężczyzn – co to jest?
Moszna, określana również mianem worka mosznowego stanowi element męskiego układu rozrodczego. W mosznie znajdują się jądra. W skórnym worku umiejscowione są także najądrza oraz powrózek nasienny.
Worek mosznowy odgrywa niezwykle istotną rolę, mianowicie, utrzymując odpowiednią temperaturę, ochraniają jądra przed przegrzaniem oraz zbytnią utratą ciepła. Ma to kluczowe znacznie dla produkcji zdrowych plemników.
Gdzie jest moszna u mężczyzn? Ten męski narząd płciowy zewnętrzny zlokalizowany jest między odbytem a prąciem.
2. USG moszny - na czym polega badanie?
USG moszny, zwane również badaniem ultrasonograficznym worka mosznowego to technika pozwalająca określić wielkość oraz budowę jąder i najądrzy, ocenić echogeniczność ich miąższu, wykluczyć obecność guzków i torbieli, a także dokonać oceny naczyń powrózka nasiennego i przepływów w tych naczyniach.
Badanie pokazuje wszelkie zmiany powstałe w ciele pacjenta. Najczęściej wykonywane jest w przypadku wystąpienia takich objawów, jak:
- ból jąder i najądrzy,
- wyczuwalny guz jądra lub najądrza,
- powiększenie jąder.
Działanie narzędzia wykorzystywanego w ulstrasonografii opiera się na zasadzie ultradźwięków. Są to fale dźwiękowe, których częstotliwość jest zbyt wysoka. Ludzkie ucho ich nie słyszy.
3. Wskazania do wykonania USG moszny
Schorzenia, które najczęściej wymagają diagnostyki ultrasonograficznej to:
- podejrzenie guza jądra lub najądrza,
- podejrzenie wodniaka jądra, torbieli nasiennych, żylaków powrózka nasiennego,
- podejrzenie skrętu jądra lub zapalenia jądra i najądrza,
- podejrzenie urazu moszny,
- podejrzenie przepukliny mosznowej, ropni jądra, cyst.
Jest to podstawowe badanie pozwalające na wstępną ocenę tych patologii.
4. Jak przygotować się do badania USG moszny?
USG moszny nie wymaga specjalnego przygotowania. Badanie to można wykonać w dogodnym dla siebie momencie. Nie trzeba depilować jąder przed badaniem ultrasonograficznym, niemniej warto zadbać o odpowiednią higienę osobistą.
Wskazane jest dokładne umycie moszny i okolic intymnych. Do gabinetu warto udać się w wygodnych ubraniach. W trakcie badania konieczne będzie odsłonięcie okolic jąder – najlepszym wyborem będą luźne spodnie bądź szorty.
5. Jak wygląda badanie USG moszny?
Przed wykonaniem ultrasonograficznego badania jąder i moszny u mężczyzny, specjalista przeprowadza badanie palpacyjne (dotykowe). W trakcie badania docelowego lekarz przesuwa głowicę urządzenia zwanego ultrasonografem po worku mosznowym, a także dociska ją pod różnymi kątami.
Zanim specjalista zacznie przesuwać głowicą po ciele pacjenta, urządzenie powinno zostać posmarowane specjalnym żelem. Żele do badań ultrasonograficznych zmniejszają tarcie, a także pozwalają w sposób odpowiedni przenosić ultradźwięki. Na monitorze komputera widać obraz badanej tkanki.
5.1. USG jąder – czy trzeba golić się przed tym badaniem?
Wielu pacjentów zastanawia się, czy przed wykonaniem ultrasonografii konieczne jest golenie jąder i okolic penisa. Warto zdawać sobie sprawę, że depilowanie miejsc intymnych przed wizytą u specjalisty wykwalifikowanego pod kątem diagnostyki ultrasonograficznej narządów płciowych nie jest konieczne. Włosy na powierzchni skóry nie stanowią przeszkody dla sondy ultrasonograficznej i nie wpływają na jakość obrazu.
5.2. USG jąder – wzwód
Wielu pacjentów obawia się niekontrolowanej erekcji w trakcie wykonywania badania ultrasonograficznego moszny i jąder. Warto zdawać sobie sprawę, że takie sytuacje zdarzają się dość często i są czymś całkowicie naturalnym.
Mimowolny wzwód podczas ultrasonografii męskich narządów rozrodczych może powodować pewne zakłopotanie czy zażenowanie u badanego. Jak sobie z tym poradzić? Jeśli dojdzie u Ciebie do niekontrolowanej erekcji, możesz spróbować skupić swoją uwagę na czymś innym. Spróbuj na przykład skoncentrować się na oddychaniu. Jeśli uczucie dyskomfortu nie będzie chciało ustąpić, poproś o chwilkę przerwy.
6. Czy badanie USG moszny jest bolesne?
Badanie USG jąder i moszny trwa maksymalnie trzydzieści minut i jest całkowicie bezbolesne. Ta bezinwazyjna metoda obrazowania wykorzystuje zjawisko rozchodzenia się, rozpraszania oraz odbicia fali ultradźwiękowej do obrazowania tkanek i narządów wewnętrznych.
7. Czy badanie USG moszny wymaga skierowania od lekarza?
Na podstawie USG moszny ocenia się budowę, unaczynienie jąder, najądrzy oraz powrózków nasiennych. W trakcie tego badania ultrasonograficznego można wykryć wiele problemów medycznych, takich jak np. zapalenie moszny, torbiel w mosznie, skręt jądra, żylaki powrózka nasiennego, przepuklinę moszny czy inne choroby jąder.
Badanie ultrasonograficzne można wykonać w zupełności za darmo – konieczne jest wówczas skierowanie od lekarza. Jeśli pacjent chce wykonać USG jąder i moszny w prywatnej placówce medycznej, skierowanie od specjalisty nie jest potrzebne. Cena takiego badania mieści się zwykle w przedziale 150-250 złotych.
8. Czy badanie USG moszny jest bezpieczne?
Ultrasonografia moszny jest w pełni bezpieczną i nieinwazyjną procedurą, która wykorzystuje fale dźwiękowe do uzyskania obrazu jąder i najądrzy położonych w worku mosznowym. Dzięki tej technice lekarze mogą dokładnie ocenić strukturę, wielkość, kształt i ewentualne zmiany patologiczne w tych obszarach.
Badanie to pozwala wykryć różnego rodzaju schorzenia, takie jak stan zapalny moszny, torbiel nasienna na jądrze, żylaki powrózka nasiennego, guz w mosznie u mężczyzny czy skręt jąder. Badanie pomaga zdiagnozować również przyczyny bólu jądra. USG moszny czy USG penisa (ciał jamistych) można powtarzać wielokrotnie, w zależności od potrzeb diagnostycznych.
9. USG moszny - interpretacja wyników
USG moszny trwa zazwyczaj od kilkunastu minut do pół godziny. Wyniki otrzymuje się zwykle bezpośrednio po wykonaniu badaniu ultrasonograficznego. Specjalista umieszcza na kartce informacje dotyczące wielkości oraz objętości jąder, położenia i unaczynienia tych narządów. W wynikach powinna znajdować się także informacja na temat występowania płynu między jądrami a błoną otaczającą.
10. Badanie jąder – jaki lekarz?
Lekarzami od jąder są urolodzy i androlodzy. To właśnie do tych specjalistów warto się udać, gdy zaobserwujemy niepokojące zmiany w wyglądzie męskich narządów rozrodczych. W ramach profilaktyki warto zjawiać się u urologa bądź androloga na wizycie przynajmniej raz w roku.
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.