Trwa ładowanie...

Michał Pałubski miał raka jądra. Apeluje do fanów, żeby się badali

Avatar placeholder
13.12.2019 22:56
Michał Pałubski miał raka jądra
Michał Pałubski miał raka jądra (www.facebook.com/palubski)

Michał Pałubski, polski aktor kabaretowy, znany jest szerszej publiczności z występów w stand-upach. Komik opublikował na swoim Facebooku dowcipny wpis, poruszający bardzo poważny problem. Pałubski przyznał, że miał raka i przeszedł amputację jądra.

1. Pałubski szczerze o raku

Michał Pałubski na swoim facebookowym profil przyznał, że zdiagnozowano u niego raka jądra. Pałubski zwrócił uwagę na lekceważenie problemu i bez skrępowania napisał o amputacji jądra, którą przeszedł.

”Pytanie do panów? Czemu olewacie samobadanie? A gdy już coś wyczujecie próbujecie to zlekceważyć? Czemu guz mózgu jest poważny, a guz ulubionego organu każdego faceta już nie???” - nawołuje Pałubski na Facebooku do swoich fanów [pisownia oryginalna].

Michał Pałubski miał raka jądra
Michał Pałubski miał raka jądra (www.facebook.com/palubski)
Zobacz film: "Pomidory chronią przed rakiem prostaty"

Cały post utrzymany jest w żartobliwej konwencji. Pałubski mówi o tym, czego mężczyźni boją się najbardziej, czyli o amputacji jądra:

”Czemu guz mózgu jest poważny, a guz ulubionego organu każdego faceta już nie??? Umiera się na to tak samo!!! I szczerze, co się stanie jak Wam wytną jajo? Stajecie się mniej męscy? Kto jest mniej męski: Facet z jednym jajem, czy jego zwłoki? Dlatego badajcie się i leczcie!!!

Poproście o to swoje partnerki, nie ma przecież milszego badania niż bardzo dokładne, powolne sprawdzenie centymetr po centymetrze tych okolic! A po wszystkim powiedzcie do niej: Uratowałaś mi życie !!!

Mówi to człowiek, u którego stwierdzenie "bez jaj” nabiera od dziś innego znaczenia!

Gwiazda stand-upu apeluje do fanów, żeby badali swoje jądra
Gwiazda stand-upu apeluje do fanów, żeby badali swoje jądra (www.facebook.com/palubski)

2. Objawy raka jądra

Rozpoznanie raka jądra to statystycznie 1,6 proc. wszystkich zachorowań na nowotwory. Wczesne wykrycie zwiększa szansę na skuteczne wyleczenie. Pierwsze objawy to wyczuwalne guzki lub powiększenia jądra, uczucie ciężkości moszny, ból brzucha, podbrzusza, pachwin, jąder, moszny lub pleców.

Jeśli w wywiadzie stwierdza się bóle pleców, brzucha, plucie krwią, powiększenie węzłów chłonnych lub ginekomastię, może to sugerować współistniejące przerzuty. Choroba może dotyczyć jednego albo dwóch jąder.

6 nietypowych czynników, które mogą powodować raka. Lepiej się ich wystrzegać!
6 nietypowych czynników, które mogą powodować raka. Lepiej się ich wystrzegać! [8 zdjęć]

Liczne badania wskazują na to, że jednym z czynników, które mogą zwiększać ryzyko zachorowania na raka

zobacz galerię

Przyczyny i mechanizm powstawania raka jądra nie są do końca wyjaśnione, choć wskazuje się na czynniki zwiększonego ryzyka, jak np. częsta jazda na rowerze, siedzący tryb życia, zakażenie wirusem HIV, nawracające infekcje jąder, zapalenie jąder będące powikłaniem zachorowania na świnkę, przepuklina pachwinowa w przeszłości, niezstąpienie jąder do moszny, nadmiar estrogenu w organizmie matki w trakcie ciąży, wiek matki powyżej 35 r. ż. w trakcie ciąży.

Jeśli w samobadaniu zauważalne są jakiekolwiek nieprawidłowości, niezbędna jest konsultacja lekarska, badania USG, badania krwi na obecność markerów nowotworowych, tomografia komputerowa.

W zależności od stopnia zaawansowania i przebiegu choroby, leczenie polega na chirurgicznym wycięciu samego guza lub jądra wraz z nowotworem, oprócz tego mogą być włączane cykle chemioterapii i radioterapii i usunięte węzły chłonne.

Choroba może nawracać w postaci rozwoju raka w drugim jądrze lub innym narządzie, więc pacjenci muszą pozostawać pod stałą kontrolą lekarzy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze