Trwa ładowanie...

Miłośnicy owoców morza spożywają nawet 11 000 mikrocząsteczek plastiku rocznie

Avatar placeholder
13.08.2019 12:03
Miłośnicy owoców morza spożywają nawet 11 000 mikrocząsteczek plastiku rocznie
Miłośnicy owoców morza spożywają nawet 11 000 mikrocząsteczek plastiku rocznie

Niedawno ukazało się pierwsze badanie mające na celu oszacowanie ryzyka, jakie wynika ze spożywania mikrocząsteczek plastiku poprzez jedzenie owoców morza. Niestety wyniki nie są optymistyczne - sugerują, że osoby regularnie jedzące ryby i skorupiaki dostarczają do organizmu nawet do 11 000 mikrocząsteczek plastiku rocznie.

Zjadanie plastikowych mikrocząsteczek, takich jak mikrogranulki pochodzące z żelów do mycia ciała lub past do zębów, przez ryby i inne zwierzęta morskie, zostało poddane analizie w ciągu kilku ostatnich lat. Dopiero teraz jednak naukowcy przyjrzeli się skutkom spożywania plastiku przez ludzi.

Badacze wykazali, że osoby regularnie spożywające ryby lub skorupiaki nieświadomie spożywają tysiące małych kawałków plastiku, które przedostają się następnie do ich krwiobiegu, wpływając na stan zdrowia.

Wyniki pokazały, że mieszkańcy Europy zjadają nawet 11 000 mikrocząsteczek rocznie, z czego 99 proc. jest wydalanych z organizmu, około 0,5 proc., czyli około 60 cząsteczek, jest wchłaniany do tkanek ciała i kumuluje się wraz z czasem.

Zobacz film: ""Wasze Zdrowie" - odc. 1"
Osoby regularnie jedzące owoce morza nieświadomie spożywają nawet do 11 tys. mikrocząsteczek plastiku rocznie, z czego około 1 proc. zostaje w ich ciałach
Osoby regularnie jedzące owoce morza nieświadomie spożywają nawet do 11 tys. mikrocząsteczek plastiku rocznie, z czego około 1 proc. zostaje w ich ciałach (123RF)

60 cząsteczek nie wydaje się dużą ilością, jednak specjaliści szacują, że do końca stulecia liczba ta może wzrosnąć do 780 tysięcy rocznie, z czego 4 000 zostaną wchłonięte do naszego ciała.

Dr Colin Janssen z Uniwersytetu Ghent w Belgii, główny autor badania, mówi, że odkrycie zjawiska kumulacji plastikowych drobin w naszych organizmach może mieć bardzo duże znaczenie. "Teraz gdy upewniliśmy się, że te cząsteczki w istocie wnikają do naszego ciała i mogą tam pozostawać, musimy zbadać, co dokładnie się z nimi dzieje" - mówi Janssen.

Przeczytaj koniecznie

Czy zostają wchłonięte do naszych tkanek, gdzie następnie tkwią bez żadnych skutków, czy też są przyczyną zapaleń, zakażeń i innych problemów? Czy substancje chemiczne wyciekające z tych plastików mogą być toksyczne? Tego na razie nie wiadomo.

Badania wykazały, że do 2050 roku waga całego plastiku znajdującego się w oceanie może przewyższyć liczbę ryb. Statystyki pokazują, że w oceanach znajduje się ponad pięć bilionów kawałków plastiku, co jest równoznaczne z jedną pełną śmieciarką co minutę wyrzucającą swój ładunek do morza. W 2050 roku ma to już być równowartość czterech śmieciarek.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze