Podwiązanie jajowodów

Podwiązanie jajowodów to zabieg chirurgiczny polegający na trwałym pozbawieniu kobiety płodności, czyli sterylizacji. Zabieg polega na przecięciu i podwiązaniu jajowodów. Współżycie można rozpocząć dopiero po pewnym czasie. Pacjentka musi poczekać na wygojenie ran. Wskaźnik Pearla dla tej metody kobiecej antykoncepcji wynosi 0,5. Trwałe ubezpłodnienie to metody antykoncepcji zarówno dla mężczyzn (podwiązanie nasieniowodów, inaczej wazektomia), jak i kobiet (podwiązanie jajowodów). Oba te zabiegi oznaczają trwałe pozbawienie płodności i tylko jako metody antykoncepcyjne są nielegalne w Polsce.

Spis treści:
  1. 1. Na czym polega podwiązanie jajowodów?
  2. 2. Skutki podwiązania jajowodów
  3. 3. Podwiązanie jajników a prawo

1. Na czym polega podwiązanie jajowodów?

Zabieg podwiązania jajowodów
Zabieg podwiązania jajowodów Zabieg podwiązania jajowodów wykonywany przy cesarskim...

Podwiązanie jajowodów to najskuteczniejsze z możliwych zapobieganie ciąży. Podwiązanie jajowodów to zabieg chirurgiczny polegający na ich przecięciu i podwiązaniu. Zaburza to drożność jajowodów, którymi zapłodnione jajeczko nie może już przejść do macicy. Skuteczność podwiązania jajowodów jest potwierdzona - wskaźnik Pearla wynosi 0,5. Czasami zdarza się, że jajowody udrożniają się samoistnie, są to jednak rzadkie przypadki. Operację przeprowadza się, wykorzystując laparotomię lub laparoskopię, w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym.

Podwiązanie jajowodów często następuje w trakcie cesarskiego cięcia. Kobieta może rozpocząć współżycie dopiero po wygojeniu ran, co następuje po około 3 miesiącach. O zastosowaniu tego typu metody antykoncepcji kobieta powinna zadecydować po konsultacji z partnerem, a zgodę na zabieg musi złożyć na piśmie. Jest to bowiem, decyzja w większości przypadków nieodwracalna.

2. Skutki podwiązania jajowodów

Skutki podwiązania jajowodów to trwała bezpłodność. Dlatego, zanim kobieta zdecyduje się na ten zabieg, powinna zastanowić się, czy jest pewna, że nie chce mieć dzieci. Skuteczność podwiązania jajowodów jest duża. Zabieg, z powrotem przywracający drożność jajowodów, jest skuteczny jedynie w 30 proc.

Podwiązanie jajowodów nie wywołuje skutków ubocznych. Nie wpływa na stan libido, nie jest przyczyną zaburzeń seksualnych i nie wywołuje zmian hormonalnych w organizmie. Ból po operacji utrzymuje się mniej więcej tak długo, jak po innych zabiegach. Rzadko pojawiają się powikłania po tej operacji, gdyż jest to prosty zabieg.

Należy jednak pamiętać, że w przypadku zajścia w ciążę przed zabiegiem, istnieje duże ryzyko ciąży pozamacicznej. Przed zabiegiem należy stosować pewne metody antykoncepcji, o wysokim wskaźniku Pearla (odradzamy metodę kalendarzykową, lepiej stosować prezerwatywy lub czasową abstynencję seksualną).

3. Podwiązanie jajników a prawo

Tego typu zapobieganie ciąży jest praktykowane w krajach wysokorozwiniętych. W Polsce jest dopuszczalne w wypadku, gdy stanowi element leczenia lub jeśli kolejna ciąża znaczyłaby dla kobiety poważny uszczerbek na zdrowiu lub zagrożenie dla życia. Podwiązanie jajowodów jest w praktyce przeprowadzane gdy kolejna ciąża ewidentnie zagraża zdrowiu lub życiu kobiety a także gdy wiadomo, że kolejne potomstwo będzie obciążone genetycznie ciężką chorobą. W innej sytuacji, lekarz nie może przeprowadzić zabiegu, nawet na wyraźne życzenie pacjentki.

Bibliografia

  • Berek J.S., Novak E. Ginekologia, Medipage, Warszawa 2008, ISBN 978-83-89769-46-6
  • Opala T. Ginekologia - podręcznik dla położnych, pielęgniarek i fizjoterapeutów, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2006, ISBN 83-200-3353-5
  • Bręborowicz G. (red.), Ginekologia, Urban & Partner, Wrocław 2006, ISBN 83-89581-39-6
  • Dębski R. Ginekologia kliniczna Tom 1-3, Urban & Partner, Wrocław 2009, ISBN 978-83-7609-013-9

Źródła zewnętrzne

Porozmawiaj o tym na Forum Seks »
Lubię to!
0
Komentarze
Wyloguj

Porady ekspertów

Czy można zajść w ciążę, jak się ma podwiązane jajniki?

5 lat temu podwiązałam sobie jajniki, bo myślałam, że nie będę chciała mieć więcej dzieci....

 Redakcja abcZdrowie Porady udziela Redakcja abcZdrowie Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
pokaż 5 następnych
+ Załóż wątek

Dyskusje na forum

~ Pytania do specjalistów 0 odpowiedzi Podwiązanie jajowodów ~:

Czy jest szansa na podwiązanie jajowodów w naszym kraju. Mam 37 lat, dwóch synów i mój maż...

pokaż 5 następnych

Artykuły Podwiązanie jajowodów

Antykoncepcja chirurgiczna Podwiązanie jajowodów

Podwiązanie jajowodów jest procedurą niosącą niskie ryzyko zdrowotne, natomiast cechuje...

Podwiązanie hemoroidów
Zabiegi Podwiązanie hemoroidów

Jednym ze sprawdzonych rozwiązań chirurgicznych leczenia hemoroidów jest ich podwiązanie....

Antykoncepcja chirurgiczna Podwiązanie nasieniowodów

Podwiązanie nasieniowodów to jedna z metod męskiej antykoncepcji. Inna nazwa zabiegu...

pokaż 10 następnych
Zamknij Załóż konto
Zamknij Logowanie

Nie masz konta? Załóż teraz

Zapomniałem hasło Przypomnij hasło

Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij