Trwa ładowanie...

"Na to powinny iść pieniądze". Barbara Nowacka mówi, w co powinna inwestować Polska

 Karolina Rozmus
27.09.2023 11:27

26 września o godz. 19:30 Wirtualna Polska przeprowadziła przedwyborczą Debatę Kobiet. Do udziału w programie na żywo zostały zaproszone kandydatki wszystkich ogólnopolskich komitetów wyborczych. Jedynie PiS nie odpowiedział na zaproszenie WP. Goście programu starali się przekonać widzów, w jaki sposób ich ugrupowanie może sprawić, że leki będą tańsze i lepiej dostępne.

W trakcie debaty nasze rozmówczynie zostały zapytane o kwestię bezpieczeństwa lekowego w Polsce. Problem dostępności czy raczej braku dostępności kluczowych dla zdrowia preparatów leczniczych dla obywateli naszego kraju jest jednym z najtrudniejszych w kontekście ochrony zdrowia.

Na ostatnio opublikowanej liście antywywozowej, tj. produktów zagrożonych niedostępnością, znalazło się aż 207 pozycji. Jak pisaliśmy niedawno, obecnie są problemy z dostępem do leków stosowanych w cukrzycy, leczeniu ADHD czy niektórych antybiotyków. Aktualnie w Polsce brakuje 140 leków. Nic dziwnego zatem, że dla co trzeciego Polaka kluczowe jest, czy swój lek znajdzie w aptece, a także ile za niego zapłaci.

Pacjenci mają receptę, ale nie mogą dostać leku lub też nie stać ich na wykupienie go. Jak rozwiązać tenten problem? O zdanie zapytaliśmy przedstawicielki Bezpartyjnych Samorządowców, Koalicji Obywatelskiej, Konfederacji, Lewicy i Trzeciej Drogi. Zabrakło natomiast reprezentanta Prawa i Sprawiedliwości.

Zaproszeni do studia Wirtualnej Polski goście zgodnie przyznali, że pandemia pokazała, co się dzieje, gdy zostanie przerwany łańcuch dostaw leków i substancji czynnych pozyskiwanych z Azji.

- Pandemia pokazała, że przerwanie łańcucha dostaw grozi utratą bezpieczeństwa lekowego nie tylko w Polsce, ale w całej Europie. W przypadku niektórych antybiotyków czy leków anestezjologicznych wzrosło zapotrzebowanie o 100 proc. Państwo polskie musi stworzyć warunki rozwoju przemysłu farmaceutycznego dla firm zdolnych do konkurowania z monopolami azjatyckich potęg - przyznaje Anna Bryłka z Konfederacji.

Z kolei Joanna Mucha zwraca uwagę na kwestię monitorowania drogi leków, które pojawiają się na polskim rynku.

- Dzisiaj często jest tak, że ten lek, który jest refundowany przez państwo polskie, trafia później na rynek i jest sprzedawany gdzieś poza granicami Polski. Żaden rząd dotąd sobie z tym nie poradził, bo nie potrafił wprowadzić systemu monitoringu tych leków - mówi przedstawicielka Trzeciej Drogi.

Zwraca również uwagę na kwestię zwiększenia kontroli na rynku suplementów. Z kolei Urszula Barbara Krawczyk z Bezpartyjnych Samorządowców podkreśla konieczność zagwarantowania dostępu do leków najbardziej potrzebującym.

- Ostatnio podpisywałam petycję na lek Enhert, który ratuje życie kobiet z rakiem piersi. Nie może być tak, że petycjami, zbiórkami i takimi działaniami społecznymi ratujemy życie ludzkie. To musi być systemowo zrobione - postuluje Urszula Barbara Krawczyk.

"Wspólna i spójna polityka europejska" w celu rowiązania problemów lekowych - to postulat Koalicji Obywatelskiej. Jej przedstawicielka zwraca również uwagę na łatwy dostęp nie tylko do leków starszej generacji, słabszej jakości - ale także do tych nowoczesnych, ale kosztownych.

- Brak leków zagraża życiu i zdrowiu obywateli (...). Polska musi inwestować w nowe technologie i produkcję na polskim rynku najnowocześniejszych leków. Na to powinny iść pieniądze - mówi Barbara Nowacka z Koalicji Obywatelskiej. Zaznacza też, że "trzeba wyłączyć szczujnię TVP i finansować leczenie nowotworów".

Lewica, by zapewnić ciągłość w łańcuchu dostaw leków, chce z kolei wprowadzić krajowy program rozwoju przemysłu farmaceutycznego finansowany z budżetu państwa. To jednak nie wszystko.

- Bezpieczeństwo lekowe to też leki dostępne na każdą kieszeń, dlatego wprowadzimy zasadę, że leki i sprzęt medyczny na receptę nie bedą droższe niż symboliczne pięć złotych. A dla osób szczególnie potrzebujących takich leków – m.in. seniorów, dzieci, kobiet w ciąży, osób po przeszczepach - te leki będą po prostu bezpłatne - mówi przedstawicielka Lewicy, Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Dowiesz się więcej, oglądając WIDEO na górze strony.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze