Nerwica w ciąży

Powstało wiele poradników dla kobiet w ciąży, jak mają o siebie dbać, jak się odżywiać, jakie leki mogą stosować, a jakich powinny się wystrzegać. Mało jednak mówi się o nerwicy w czasie ciąży oraz o wpływie zaburzeń lękowych matki na płód. Niewątpliwie wiadomość o ciąży rodzi wiele obaw i wątpliwości. Przyszła mama zastanawia się, czy urodzi zdrowe dziecko, jak je wychowa, czy sobie poradzi z nawałem obowiązków. Boi się nowego wyzwania w postaci macierzyństwa. Są to zupełnie naturalne reakcje. Nowa i trudna sytuacja w postaci ciąży wyzwala stres. Czasami ciąża może być nawet czynnikiem katalizującym rozwój zaburzeń lękowych u kobiety.

Spis treści:
  1. 1. Lęki w czasie ciąży
  2. 2. Wpływ nerwicy na przebieg ciąży

1. Lęki w czasie ciąży

Jedną z trudniejszych, a więc potencjalnie stresujących sytuacji w życiu kobiety, jest ciąża. Wiadomość o dziecku miesza się z radością, zniecierpliwieniem, szczęściem, fascynacją, ale też z szeregiem wątpliwości, obaw, niepokojów. Pojawia się wiele niewiadomych. Czy moje dzieciątko urodzi się zdrowe? Czy rozwój płodowy przebiega prawidłowo? Na co powinnam uważać w czasie ciąży, by nie zaszkodzić dziecku? W głowie kobiety – natłok myśli, a w organizmie – szereg zmian fizjologicznych, burza hormonów. Stres może nasilać się jeszcze bardziej, kiedy kobieta zmuszona jest radzić sobie sama, bo nie ma wsparcia ze strony rodziny, a partner nie przyznaje się do poczętego dziecka. Kobiety wpadają w popłoch również wtedy, kiedy zachodzą w ciążę nieplanowaną i są niegotowe na konieczność zrekonstruowania swojego dotychczasowego życia. Wówczas ciąża jawi się kobiecie jako wyzwanie, trudność nie do pokonania.Ciąża wiąże się z różnymi zmianami w ciele kobiety, które pociągają za sobą zmianę nastrojów, huśtawki emocji, rozdrażnienie itp. Czasami ciąża może stać się czynnikiem wyzwalającym u kobiety zaburzenia lękowe, np. nerwicę depresyjną, nerwicę neurasteniczną albo nerwicę natręctw. Wielu specjalistów uznaje ciążę i poród za czynniki astenizujące, a więc pojawiające się w wyniku przeciążenia organizmu, towarzyszące silnym przeżyciom, trudnym sytuacjom, powodującym wyczerpanie, kliniczne zmęczenie, osłabienie, chwiejność nastrojów, zaburzenia wegetatywne i zaburzenia snu. Ciąża jednak nie musi być przyczyną zaburzeń nerwicowych. Czasami kobiety z różnymi zaburzeniami lękowymi świadomie zachodzą w ciążę, bowiem pragną mieć potomstwo. O czym warto pamiętać w przypadku nerwicy w ciąży?

2. Wpływ nerwicy na przebieg ciąży

Codzienne i krótkotrwałe stresy nie są szkodliwe dla rozwoju płodu. Wiele osób demonizuje zakres oddziaływania stresu na dziecko w łonie matki. Sytuacja ulega jednak zmianie, kiedy czynniki stresujące, lęk, niepokój i napięcie psychiczne przedłużają się w czasie. Wówczas długotrwały stres może mieć negatywny wpływ na zdrowie matki, jak i dziecka. Zaburzenia nerwicowe wyzwalają szereg objawów somatycznych ze strony układu wegetatywnego. Zwiększa się produkcja katecholamin, epinefryny i norepinefryny, oraz kortyzolu, czyli hormonów stresu, wyzwalanych przez nadnercza. Wyrzut hormonów pobudza układ nerwowy, podwyższa poziom glukozy we krwi, przyspiesza pracę serca, podwyższa poziom ciśnienia, wzrasta napięcie mięśniowe, spada praca jelit, rozszerzają się źrenice itp. Organizm ciężarnej, zestresowanej kobiety jest w stanie ciągłej czujności, mobilizacji, gotowości. Kobiecie trudno się rozluźnić.

Dolegliwości somatyczne związane z przeżywaniem stresu i uczuciem permanentnego lęku nakładają się na naturalne zmiany w organizmie kobiety, będącej w ciąży – rozrastanie się łożyska i macicy, bóle stawów, zawroty głowy, zgagę, zaparcia, parcie na pęcherz moczowy, nudności, wymioty. Czasem trudno oddzielić naturalne zmiany fizjologiczne, podyktowane ciążą, od tych wywołanych nerwicą, która czasem manifestuje się w postaci dolegliwości ze strony ciała. Szczególnie niebezpieczne mogą być objawy nerwicowe w pierwszym trymestrze ciąży, kiedy kształtują się narządy wewnętrzne dziecka. Przedłużający się stres w czasie ciąży może nasilać stany lękowe. Ponadto, nerwica nie tylko destabilizuje pracę układu nerwowego i hormonalnego, zawiadującego całym organizmem ciężarnej, ale także „upośledza” pracę systemu immunologicznego kobiety, w związku z czym spada odporność i wzrasta prawdopodobieństwo zachorowania na różnego rodzaju infekcje, które mogą zagrażać płodowi.

Stałe pobudzenie układu wegetatywnego powoduje bombardowanie narządów wewnętrznych dużym natężaniem hormonów. We krwi matki ciągle krąży adrenalina i kortyzol, wyzwalający uczucie lęku i niepokoju. Dziecko jest atakowane przez nadprodukowane katecholaminy i kortykosterydy, co nie pozostaje bez wpływu na rozwój płodu. W nerwicy wzrasta ryzyko powikłań ciążowych, np. poronienia (adrenalina wywołuje skurcze macicy), przedwczesnego porodu, urodzenia dziecka z niską masą urodzeniową, niedotlenienia płodu itp. Dzieci matek z nerwicą mogą być bardziej płaczliwe i prezentować wolniejszy rozwój psychomotoryczny. Często dostają mniej punktów w skali Apgar od noworodków matek zdrowych. Rodzą się też z predyspozycją do zachorowania na zaburzenia nerwicowe w życiu dorosłym. Nerwica w ciąży przyczynia się też do korzystania przez kobiety z mało konstruktywnych metod walki z napięciem i lękiem.

Kobiety ciężarne mogą wówczas zacząć palić papierosy, nieprawidłowo się odżywiać (anoreksja, nadmiar kawy, obżeranie się fast foodami), zapijać stresy alkoholem, stosować różnego rodzaju używki, narkotyki, które są uznawane za niebezpieczne teratogeny. Wówczas nerwica może stać się pośrednią przyczyną takich problemów, jak np. alkoholowy zespół płodowy u dziecka (FAS). W przypadku nerwicy w czasie ciąży pojawia się też kłopot z leczeniem zaburzeń emocjonalnych u kobiety. Wiadomo przecież, że leki psychotropowe nie są bez wpływu na rozwijające się w łonie kobiety dziecko. Warto zatem pamiętać o zagrożeniach związanych z ciążą kobiet z nerwicą. Kobiety te, jak i ich dzieci, wymagają szczególnego rodzaju wsparcia, opieki i pomocy medycznej. Czasami jednak ciąża może okazać się panaceum na problemy psychiczne mamy. Kobieta może się wyciszyć i cieszyć się cudownym czasem oczekiwania na maluszka, dla którego warto podjąć wysiłek pracy nad sobą, by ulepszyć jakość swojego funkcjonowania. Ma się przecież dla kogo żyć – wkrótce pojawi się na świecie małe szczęście.

Porozmawiaj o tym na Forum Zdrowie »
Lubię to!
0

Komentarze (2)

Wyloguj
~5 Miesiąc
~5 Miesiąc

Dziękuje bardzo wyczerpujący artykuł który dal mi dużo do myślenia.
Teraz wiem ze muszę jak to się mówi "ogarnąć hormony" i zacząć o siebie dbać bo nerwy do niczego dobrego nie prowadza..

Odpowiedz
~dsas
~dsas

mam nerwice i zastanawiam sie nad zajsciem w ciaze. nie wiem czy to pogorszy moj stan, ktory obecnie jest nie najlepszy czy moze prawie calkiem wyeliminuje objawy (mialam tak przed i po slubie, w szale przygotowan i szczescia przez rok nie mialam prawie zadnych nerwicowych objawow, wreszcie normalnie zylam)

Odpowiedz

Artykuły Nerwica w ciąży

Neurologia Nerwica

Nerwica to szeroka grupa chorób, która obejmuje fobie, zaburzenia adaptacyjne, zaburzenia somatoformiczne, zespół stresu pourazowego, neurastenię i wiele innych. Jak objawia się nerwica i jak ją rozpoznać od innych zaburzeń psychicznych?

Nerwica i lęki
Zdrowie psychiczne Nerwica i lęki

Nerwica i lęki bardzo ściśle wiążą się z koncepcją psychodynamiczną, ale są pojęciami zbyt...

Nerwica Nerwica a impotencja

Między nerwicą a impotencją jest bardzo ścisły związek. Zaburzenia erekcji mogą być wynikiem...

Rodzaje nerwicy Nerwica depresyjna

Zaburzenia nerwicowe to dość powszechne zjawisko, ponieważ coraz więcej osób ma problemy...

Leczenie nerwicy Relaksacja a nerwica

Zaburzenia lękowe, dawniej określane jako nerwica, to problem sięgający gigantycznych rozmiarów....

Jak sobie pomóc w walce z nerwicą Wizualizacja a nerwica

Mianem wizualizacji można określić stan, w którym następuje wzmożone wytwarzanie wyobrażeń...

Nerwica a życie codzienne Seks a nerwica

Miedzy seksem a nerwicą istnieje duża współzależność. Nerwica wpływa na seks, a seks...

Nerwica natręctw
Nerwica Nerwica natręctw

Nerwica natręctw to inaczej zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne. Nerwice należą do zaburzeń psychicznych,...

Nerwica histeryczna
Nerwica Nerwica histeryczna

Nerwica histeryczna, inaczej nazywana histerią, jest zaburzeniem równowagi nerwowej...

Nerwica Nerwica a alkohol

Zaburzenia nerwicowe to szczególny rodzaj zaburzeń psychicznych, które odznaczają...

Rodzaje nerwicy Nerwica serca

Czy kiedykolwiek zdarzyło się Państwu odczuwać silny niepokój połączony z uczuciem duszności,...

Rodzaje nerwicy Nerwica żołądka

Nerwica żołądka to zaburzenie żołądka, którego przyczyna nie leży w wystąpieniu związków...

Przyczyny nerwicy Osobowość a nerwica

Ludzie doświadczają równych trudności i wydarzeń. Przeżycia oraz wpływ środowiska zewnętrznego...

Czy nerwica jest dziedziczna?
Przyczyny nerwicy Czy nerwica jest dziedziczna?

Rozwój nerwicy to zjawisko złożone, mające wiele przyczyn. Psychika człowieka kształtowana...

Objawy nerwicy Nerwica a agresja

Nerwica kojarzy się zwykle z odczuwaniem nieuzasadnionego lęku. Jednak potoczne rozumienie...

Nerwica a życie codzienne Związek a nerwica

Zaburzenia nerwicowe pojawiają się w odpowiedzi na przewlekły stres, nieumiejętność sprostania...

Nerwica a życie codzienne Praca a nerwica

Wbrew pozorom nerwica a praca zawodowa są ze sobą ścisle powiazane. Osobom chorym na nerwicę...

Dorastanie a nerwica
Nerwica a życie codzienne Dorastanie a nerwica

Średnio co dziesiąty dorosły Polak cierpi na zaburzenia lękowe, powszechnie nazywane nerwicą....

Nerwica a życie codzienne Rodzina a nerwica

Kochać, chwalić, nie karać, wspierać – czy można z tym przedobrzyć? Jaki wpływ na rozwój...

Nerwica Nerwica a depresja

Różnią się, a jednak są do siebie tak bardzo podobne. Często jedna występuje z drugą...

pokaż 10 następnych
Zamknij Załóż konto
Zamknij Logowanie

Nie masz konta? Załóż teraz

Zapomniałem hasło Przypomnij hasło

Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij