Trwa ładowanie...

Nowe wytyczne w leczeniu raka płuc?

Lek. Mateusz Nawrocki
10.01.2017 22:48
Nowe wytyczne w leczeniu raka płuc?
Nowe wytyczne w leczeniu raka płuc?

Rak płuc. Dla wielu osób to słowa mrożące krew w żyłach - nic dziwnego bowiem jest on jednym z najczęściej występujących nowotworów na świecie - stanowi nawet 13 procent wszystkich zachorowań na raka. Nowotwór płuc możemy podzielić na raka drobnokomórkowego- który stanowi nie wiele ponad 15% wszystkich zachorowań, a ponad 80% przypadków stanowią niedrobnokomórkowe nowotwory płuc.

Prawdopodobieństwo zachorowania jest oczywiście znacznie większe u osób, które palą papierosy. Z uwagi na charakterystykę choroby nowotworowej wiele zależy od tego w jakim stadium zostanie wykryta. Standardowo u pacjentów z nie drobnokomórkowym rakiem płuca stosuje się chemioterapię po zabiegu operacyjnym, aby zminimalizować ryzyko nawrotu nowotworu.

Wytyczne obejmują pacjentów u których rak rozprzestrzenił się na węzły chłonne, guz ma ponad 4 cm lub więcej, albo nowotwór nacieka okoliczne tkanki. To tak zwana terapia adjuwantowa.

Palenie papierosów znacznie zwiększa ryzyko raka płuc
Palenie papierosów znacznie zwiększa ryzyko raka płuc (123RF)
Zobacz film: "Wysoki poziom trójglicerydów"

Wielu lekarzy uważa, że optymalnym czasem jaki powinien upłynąć od operacji chirurgicznej do podania chemioterapii powinien wynosić około 6-9 tygodni. Wszystko zależy jednak od konkretnego pacjenta, bowiem u niektórych osób mogą wystąpić komplikacje pooperacyjne, które spowodują, że szybka chemioterapia nie jest możliwa ze względu na stan ogólny pacjenta.

Naukowcy z Uniwersytetu Yale postanowili przeanalizować jaki jest związek między czasem zastosowania chemioterapii, a 5 letnim przeżyciem pacjentów. Dane na podstawie których wysnuto odpowiednie wnioski odnoszą się do ponad 12 tysięcy pacjentów u których zastosowano leczenie według tradycyjnych norm i podano chemioterapię między 18 a 127 dniem od operacji.

Objawy raka płuc, które zwykle bagatelizujemy
Objawy raka płuc, które zwykle bagatelizujemy [7 zdjęć]

Co roku ok. 21 tys. Polaków zapada na raka płuc. Najczęściej choroba dotyka nałogowych (a także biernych)

zobacz galerię

Naukowcy zaznaczają, że chemioterapia, która została zastosowana w późniejszym czasie związana była z większym 5 letnim przeżyciem pacjentów. Kolejnym wnioskiem jest fakt, że leczenie na które składa się zarówno zabieg chirurgiczny, jak i chemioterapia związane są z mniejszym ryzykiem śmierci w porównaniu do leczenia na które składa się tylko operacja.

Jak zaznaczają naukowcy potrzebne są kolejne badania, które odpowiedzą na pytanie, czy opóźniona chemioterapia może mieć dobry wpływ na ogólne przeżycie i kondycję pacjentów zmagających się z rakiem płuca. Wiele zależy także od właściwego zakwalifikowania pacjenta do leczenia. Chemioterapia jest procedurą leczniczą, która ma bardzo duży wpływ na stan organizmu, zdarzają się sytuacje, że jest nie najlepiej znoszona przez pacjentów.

Okres okołooperacyjny jest także czasem trudnym dla pacjentów – również czas rekonwalescencji po operacji jest różny i wiele zależy od wyjściowego stanu pacjenta. Jak widać powodzenie leczenia w przypadku chorób nowotworowych w dużej mierze zależy od stadium, w jakim choroba została wykryta.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze