Trwa ładowanie...

Nowy lek zatrzymuje rozprzestrzenianie się czerniaka o 90 procent

Avatar placeholder
20.12.2018 12:16
Nowy lek zatrzymuje rozprzestrzenianie się czerniaka o 90 procent
Nowy lek zatrzymuje rozprzestrzenianie się czerniaka o 90 procent

Niewielka cząsteczka substancji chemicznej wykazująca działanie lecznicze została wykryta przez naukowców z Uniwersytetu w Stanie Michigan jako skuteczny lek na czerniaka. Badania dowiodły, że ta substancja redukuje rozprzestrzenianie się komórek czerniaka do 90 procent. Jest to ogromny postęp w opracowaniu skutecznej metody w leczeniu tego typu nowotworu.

Aktywność jednego z genów powoduje rozprzestrzenianie się choroby po całym organizmie. Leczenie czerniaka jest zatem bardzo trudne. Do tej pory zidentyfikowano kilka związków, które mogą hamować ten proces.

"To było dla nas ogromne wyzwanie, aby opracować lek, który może zablokować aktywność genu, który działa jako mechanizm sygnalizacji w rozwoju czerniaka" - powiedział Richard Neubig, profesor farmakologii i współautor badania.

"Związek chemiczny jest właściwie tym samym, który stosuje się w leczeniu twardziny, aczkolwiek teraz badamy wpływ tego leku na potencjalne leczenie nowotworów” – dodaje.

Zobacz film: "Na czym polega leczenie trastuzumabem?"
Naukowcy opracowali skuteczny lek w hamowaniu rozwoju czerniaka
Naukowcy opracowali skuteczny lek w hamowaniu rozwoju czerniaka (123rf)

Twardzina jest rzadką i często śmiertelną chorobą autoimmunologiczną, która powoduje utwardzenie tkanek skóry w narządach takich jak płuca, serce i nerki. Te same mechanizmy, które wywołują zwłóknienie lub zgrubienie skóry w twardzinie również przyczyniają się do rozprzestrzeniania się raka.

Substancja, o której mowa stanowi ponad 90 procent leków dostępnych na rynku w leczeniu tego schorzenia, a nowe badania stwierdzają, że może być ona też skuteczna w walce z rakiem skóry.

Wyniki badań zostały opublikowane w styczniowym numerze „Molecular Cancer Therapeutics”.

"Czerniak jest najbardziej niebezpieczną formą raka skóry. Choroba może rozprzestrzeniać się po całym organizmie bardzo szybko i atakować odległe narządy, takie jak mózg i płuca, przez co jest to choroba śmiertelna w bardzo wysokim stopniu" – powiedział jeden z autorów badania.

Pięć objawów czerniaka, które często lekceważymy
Pięć objawów czerniaka, które często lekceważymy [7 zdjęć]

Czerniak to nowotwór wywodzący się z melanocytów, czyli komórek barwnikowych skóry. W większości przypadków

zobacz galerię

Poprzez badania, Neubig wraz ze swymi współpracownikami stwierdził, że związki były w stanie zatrzymać białka, które odpowiadają za rozpoczęcie procesu transkrypcji genu w komórkach czerniaka. Te białka wyzwalane są początkowo przez inne białka, które znajdują się w szlaku sygnalizacji, które mogą powodować choroby, agresywnie rozprzestrzeniające się w organizmie.

Odnaleziona substancja chemiczna zmniejsza migrację komórek czerniaka od 85 do 90 procent. Zespół odkrył również, że potencjalny lek znacznie zmniejsza guzy w szczególności w płucach.

"Zastosowaliśmy w badaniach nienaruszone komórki czerniaka w celu poszukiwania naszych inhibitorów chemicznych. To pozwoliło nam znaleźć związki, które mogłyby zablokować w dowolnym miejscu szlak transkrypcji genów w komórkach czerniaka” – tłumaczy Neubig.

ZOBACZ TAKŻE

Spożywanie alkoholu wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia czerniaka

Naukowcy zastanawiają się, u których pacjentów lek przyniesie najlepsze i najbardziej porządane rezultaty.

"Efektywność działania tego związku chemicznego w hamowaniu wzrostu komórek czerniaka i stopowaniu progresji choroby jest znacznie silniejsza, gdy ścieżka jest aktywna. Biomarkerem do określenia ryzyka, zwłaszcza u tych we wczesnym stadium czerniaka może być aktywacja białek MRTF” – mówią naukowcy.

Według Neubig, jeśli choroba zostanie zdiagnozowana w początkowym stadium choroby,  procent śmiertelności wynosi zaledwie 2, natomiast zdiagnozowanie czerniaka późno powoduje zwiększenie prawdopodobieństwa śmierci do 84 procent.

"Większość ludzi umiera z powodu czerniaka, ponieważ choroba szybko rozprzestrzenia się. Wykryte przez nas związki chemiczne mogą blokować migrację komórek rakowych i potencjalnie zwiększać przeżywalność pacjentów" – podsumowują autorzy.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze