Trwa ładowanie...

Nowy sposób transportu leków do komórek u chorych na Alzheimera

Avatar placeholder
04.05.2014 11:20
Nowy sposób transportu leków do komórek u chorych na Alzheimera
Nowy sposób transportu leków do komórek u chorych na Alzheimera

Naukowcy z Uniwersytetu w Buffalo ustalili, że niewielki fragment receptora obecnego w mózgu może być nowym sposobem na transport leków do komórek osób dotkniętych chorobą Alzheimera lub innymi chorobami neurodegeneracyjnymi. Jest to pierwsze tego typu odkrycie.

1. Badania nad transportem leków do komórek

Naukowcy z Buffalo badali fragment receptora, który może okazać się ogromnym przełomem w zwalczaniu niepełnosprawności u osób po udarze, a także u chorych na Alzheimera oraz inne choroby neurodegeneracyjne. Przeprowadzone badania koncentrowały się na receptorach glutaminianu, czyli neuroprzekaźnika, który odgrywa istotną rolę w wyżej wymienionych chorobach. Dwa główne receptory glutaminianu w mózgu to NMDA oraz AMPA. Obydwa są kluczowe dla procesu uczenia się oraz pamięci. Receptory NMDA oraz AMPA składają się z czterech podjednostek, które występują jako tzw. dimery. Z powodu podobieństw w budowie sądzono, że obydwa receptory funkcjonują niemal tak samo. Jednak po zmianie w interfejsie dimera, czyli w miejscu, gdzie dwie podjednostki receptora łączą się w parę, okazało się, że receptor NMDA działa dokładnie odwrotnie niż receptor AMPA. Po złączeniu tego interfejsu w receptorach AMPA ma miejsce wzmożona aktywność, natomiast w przypadku receptorów NMDA jest wręcz przeciwnie – aktywność wyraźnie maleje, co powoduje zmniejszenie uwalniania wapnia, który dostaje się do neuronów w odpowiedzi na działanie glutaminianu. Nadmierna ilość wapnia spowodowana nadaktywnością receptorów NMDA zabija neurony, prowadząc do objawów typowych dla osób, które przeszły udar lub chorują na Alzheimera oraz inne choroby neurodegeneracyjne. Poprzez krzyżowe łączenie podjednostek naukowcy byli w stanie dramatycznie zmniejszyć aktywność receptora NMDA, co daje nadzieje na bardziej efektywne leczenie, a nawet zapobieganie chorobie Alzheimera oraz udarowi.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze