Trwa ładowanie...

Objaw raka ujawnia się podczas seksu. Sprawdź, zanim będzie za późno

Avatar placeholder
23.12.2023 18:53
Jakie objawy daje rak szyjki macicy?
Jakie objawy daje rak szyjki macicy? (Getty Images)

Czy wiesz, że objawy rozwijającego się raka szyjki macicy można czasem zauważyć podczas stosunku? Oto sygnały, na które warto zwrócić uwagę.

spis treści

1. Objawy raka szyjki macicy

Rak szyjki macicy to rodzaj nowotworu, który może rozwijać się w każdej części szyjki macicy będącej połączeniem między pochwą a macicą. Nie każda osoba, u której zdiagnozowano ten rodzaj raka, wcześniej doświadcza objawów. Nawet jeśli symptomy się pojawią, mogą być subtelne lub przypominać te spowodowane przez inne schorzenia, np. mięśniaki lub endometriozę.

Istnieje jednak szansa, że niektóre z objawów będą dawały o sobie znać podczas stosunku seksualnego. Są to:

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Profilaktyka raka szyjki macicy to podstawa!"
  • ból podczas stosunku,
  • nietypowe krwawienie z pochwy,
  • upławy z pochwy,
  • ból w okolicy miednicy.

Krwawienie z pochwy w innych sytuacjach niż podczas miesiączki jest jednym z najczęstszych objawów raka szyjki macicy. Jeśli pojawia się po stosunku, może świadczyć jednak zarówno o nowotworze, jak i o innych — mniej poważnych — schorzeniach.

Mowa m.in. o nadżerce szyjki macicy, która jest związana ze zmianami hormonalnymi i zazwyczaj ustępuje samoistnie lub po zmianie metody antykoncepcji.

Zaleca się jednak, by każdy przypadek nietypowego krwawienia z pochwy był konsultowany z lekarzem.

2. Co wywołuje raka szyjki macicy i jak się przed nim ustrzec?

Około 99,7 proc. przypadków raka szyjki macicy jest spowodowanych przez długotrwałą infekcję wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) wysokiego ryzyka.

Wirusem HPV można zarazić się poprzez:

  • każdy kontakt skóra-do-skóry w okolicy narządów płciowych,
  • stosunek pochwowy, analny lub oralny,
  • współużytkowanie zabawek erotycznych z drugą osobą.

Pierwszym i kluczowym krokiem w profilaktyce raka szyjki macicy jest regularne uczestnictwo w badaniach cytologicznych, które pozwalają na wczesne wykrycie nieprawidłowości komórkowych. Drugim istotnym elementem profilaktyki jest szczepienie przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV), który jest głównym czynnikiem ryzyka tego typu raka. Zaleca się, aby szczepienie było przeprowadzane przed rozpoczęciem aktywności seksualnej.

Aby uniknąć nowotworu, wskazane jest również prowadzenie zdrowego stylu życia (w tym unikanie palenia tytoniu), regularne wizyty u ginekologa i edukacja na temat higieny seksualnej oraz bezpiecznych praktyk seksualnych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze