Objawy depresji poporodowej

Depresja po porodzie nie jest powodem ani do wstydu, ani do wyrzutów sumienia. Choroba nie oznacza, że jesteś złą matką albo że nie kochasz swojego dziecka. Nie jesteś też jedyną osobą, która tak się czuje. To zaburzenie dotyka jednej na dziesięć kobiet. Im szybciej poszukasz pomocy, tym szybciej depresja minie, a ty będziesz mogła cieszyć się maleństwem. Objawy depresji poporodowej nie różnią się praktycznie niczym od objawów zwykłej depresji.

Spis treści:
  1. 1. Co może wskazywać na depresję poporodową?
  2. 2. Pomoc w depresji po porodzie

1. Co może wskazywać na depresję poporodową?

  • Nieustanna irytacja – chorą cierpiącą na depresję po porodzie wszystko denerwuje: inne dzieci, własny maluszek, a najbardziej partner. Zwykle nie ma on pojęcia, co robi źle i próbuje jakoś udobruchać ukochaną, co powoduje jeszcze gorsze konsekwencje.
  • Permanentne zmęczenie – wszystkie świeżo upieczone mamy źle śpią i dlatego czują się niezbyt dobrze. Jednak u pań chorych z powodu depresji poporodowej zmęczenie przybiera skrajną postać. Są one wykończone nie tylko fizycznie, ale także psychicznie. Co gorsze, mimo ogromnego wyczerpania ciągle nie mogą spać, nawet jeśli ktoś inny wstaje do dziecka.
  • Brak apetytu – depresja po porodzie powoduje, że kobieta nie ma ochoty na jedzenie lub po prostu o nim zapomina, co zwiększa jeszcze zmęczenie organizmu.
  • Obniżenie libido – depresja poporodowa objawia się często brakiem ochoty na seks. Jest to, oczywiście, naturalne zaraz po rozwiązaniu, kiedy kobieta jest obolała i zmęczona. Depresja może jednak sprawić, że młoda mama w ogóle przestanie myśleć o tej sferze swojego życia, przestanie odczuwać pożądanie. Często taki stan jest powodem psucia się relacji pomiędzy partnerami.
  • Przerażenie nową sytuacją – kobiecie wydaje się, że nie poradzi sobie z obowiązkami, które na nią spadły. Czuje, że poświęca dziecku za mało uwagi, że czas przelatuje jej między palcami, że jest złą matką i że zupełnie do niczego się nie nadaje.
  • Ciągły lęk – depresja po porodzie sprawia, że kobieta boi się zajmować swoim maluszkiem, nie chce zostawać z nim sama, bo czuje, że zrobi mu krzywdę. Nawet proste czynności, jak przewijanie czy karmienie, wydają jej się ponad siły. Taka mama nie czuje też więzi z dzieckiem, nie wie, czego mu potrzeba.
  • Strach o dziecko – depresja poporodowa skłania kobietę do najczarniejszych myśli. W końcu w głowie nie pozostaje już nic oprócz myśli o śmierci łóżeczkowej, wadach rozwojowych, groźnych infekcjach.
  • Ataki paniki – młoda mama dotknięta depresją poporodową ma często przyspieszone tętno, a jej serce bije nierówno.

2. Pomoc w depresji po porodzie

Im szybciej kobieta przyzna się przed sobą, że coś jest nie tak, że dzieje się coś złego, tym szybciej wróci do zdrowia. Bardzo ważne jest tu wsparcie rodziny. Świadomość, że mama nie jest sama ze swoimi problemami, sprawia, że szybciej wraca do zdrowia. Rozmowy, dzielenie się refleksjami i obawami pomagają uporać się z wieloma wyzwaniami, jakie rzeczywiście stawia przed paniami macierzyństwo.

Chora przede wszystkim musi zgłosić się do lekarza. Specjalista oceni, czy rzeczywiście objawy wskazują na depresję poporodową. Jeśli tak, może przepisać specjalnie leki, które pomogą kobiecie wrócić do równowagi. Choć paniom wydaje się, że już nigdy nie odzyskają dawnej energii i chęci życia, to są w dużym błędzie. Depresja poporodowa jest całkowicie uleczalna.

Porozmawiaj o tym na Forum Ciąża i dziecko »
Lubię to!
0
Komentarze
Wyloguj

Porady ekspertów

Depresja poporodowa: jak leczyć?

Mam 23 lata. 1,5 miesiąca temu urodziłam córeczkę. Już w czasie ciąży zauważyłam u siebie...

lek. Agnieszka Jamroży Porady udziela lek. Agnieszka Jamroży psychiatra, absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.
pokaż 5 następnych
+ Załóż wątek

Dyskusje na forum

~ Pytania do specjalistów 1 odpowiedź Napady płaczu po porodzie ~:

Witam, jestem juz 2,5 miesiaca po porodzie z czym wiaza mi sie ciagle zmiany humoru, ciagle...

Artykuły Depresja poporodowa

Syndrom baby blues
Depresja poporodowa Syndrom baby blues

(...) bezradność i samotność. Nie jesteś złą mamą! Dopadł cię po prostu baby blues. Nie załamuj się jednak, gdyż z depresją poporodową można wygrać. Objawy baby blues Bardzo często syndrom baby blues utożsamia się z depresją poporodową. Nie są to jednak tożsame pojęcia. Baby blues dotyczy około 50-80% kobiet po porodzie i jest mniej nasilony, natomiast depresja poporodowa trwa zdecydowanie dłużej ... depresja poporodowa? Depresja poporodowa może właściwie dotknąć każdego, ale są osoby, u których...

Depresja po porodzieOdtwórz wideo
Depresja poporodowa Depresja po porodzie

Depresja poporodowa to rodzaj zaburzenia psychicznego, które dotyka nawet 20% kobiet po urodzeniu dziecka. Jest niebezpieczna dla zdrowia dziecka i matki, wymaga leczenia psychiatrycznego oraz skutecznej psychoterapii. Czasami konieczne okazują się leki przeciwdepresyjne. Objawy depresji poporodowej nie muszą pojawiać się zaraz po porodzie, są nimi: huśtawki nastroju, bezsenność, stany lękowe, niskie poczucie własnej wartości, brak zainteresowania dzieckiem, bóle głowy i nudności.

Depresja poporodowa Przyczyny depresji poporodowej

Czy na rozwój depresji poporodowej mają wpływ tylko hormony? Jakie czynniki bierze się pod uwagę w etiologii depresji poporodowej? Jak pomóc kobietom z depresją poporodową?

Leczenie depresji poporodowej
Depresja poporodowa Leczenie depresji poporodowej

Leczenie depresji poporodowej sprowadza się nie tylko do podawania leków przeciwdepresyjnych. Leczenie depresji po porodzie obejmować powinno również wsparcie młodej matki przez rodzinę i partnera.

Depresja Objawy depresji

Objawy depresji to nie tylko smutek, przygnębienie i obniżony nastrój. Objawy depresyjne daje się pogrupować w 4 grupy symptomów - afektywne, behawioralne, poznawcze i somatyczne.

Pierwsze objawy depresji
Depresja i mania Pierwsze objawy depresji

Depresja (ang. depression) to poważna choroba afektywna, która skutecznie obniża jakość...

Fizyczne objawy depresji
Depresja i mania Fizyczne objawy depresji

Jesteś zmęczony, nie możesz spać, boli cię głowa, serce albo żołądek, nie masz apetytu? Uważaj,...

Objawy i leczenie depresji
Kobiety walczą z depresją Objawy i leczenie depresji

Depresja to ciężka choroba – można ją jednak pokonać. By tak się stało, trzeba przede...

Wszystko o depresji
Kobiety walczą z depresją Wszystko o depresji

Jakie rodzaje zaburzeń depresyjnych daje się wyróżnić? Kiedy można postawić diagnozę depresji? Czy na depresję chorują tylko ludzie słabi psychicznie? Jak manifestuje się depresja starcza?

Rodzaje depresji
Depresja Rodzaje depresji

Zaburzenia depresyjne nie są jednorodną grupą chorób. Wśród rodzajów depresji da się wymienić: depresję lękową, depresję sezonową, depresję endogenną, depresję reaktywną czy depresję poporodową.

Przyczyny depresji
Depresja Przyczyny depresji

Co odpowiada za powstanie depresji? Geny, zaburzona praca mózgu, długotrwały stres, przewlekłe choroby czy traumatyczne przeżycia? Istnieje wiele rodzajów depresji i tak samo wiele przyczyn choroby.

Leczenie depresji
Depresja Leczenie depresji

Jak leczyć depresję? W zależności od nasilenia objawów choroby można wybrać: antydepresanty, psychoterapię, fototerapię, a w przypadku depresji lekoopornej - elektrowstrząsy.

Pomoc w depresji
Depresja Pomoc w depresji

Jak pomagać osobie chorej na depresję? W jaki sposób z nią rozmawiać, by nie pogłębić złego samopoczucia? Jak reagować na objawy depresji? Jak zachęcić chorego do leczenia?

Objawy depresji Bezsenność w depresji

Jaki jest związek między bezsennością a depresją? Czy depresja powoduje bezsenność? Czy może bezsenność wpływa na rozwój depresji?

pokaż 10 następnych
Zamknij Załóż konto
Zamknij Logowanie

Nie masz konta? Załóż teraz

Zapomniałem hasło Przypomnij hasło

Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij