Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Monika Łapczyńska

Odbijanie u dziecka

Avatar placeholder
11.09.2014 13:26
Odbijanie u dziecka
Odbijanie u dziecka (Zdjęcie autorstwa Greyerbaby / CC0 1.0)

Wszystkie dzieci połykają trochę powietrza podczas posiłków. Częste odbijanie u niemowląt uspokaja żołądek niemowlaka i pomaga mu pozbyć się nadmiaru gazów. Jednak nie jest to takie proste, jak może się wydawać. Istnieje kilka sposobów na odbijanie i zwykle dopiero praktyka pokazuje rodzicom, która metoda sprawdza się w przypadku ich dziecka. Ustawiając dziecko we właściwej pozycji, możemy spodziewać się odgłosu odbijania w ciągu 3-5 minut.

spis treści

1. Dieta niemowlaka a odbijanie

Dzieci, których pokarmem jest mleko matki, wymagają odbijania, jednak jest ono szczególnie istotne, jeśli w grę wchodzi żywienie sztuczne. Smoczek w butelce pozwala na znacznie szybszy przepływ mleka niż pierś, co zwiększa ilość połykanego powietrza. Poza tym rodzice używający mleka modyfikowanego trzymają zwykle dzieci w pozycji bardziej horyzontalnej niż matki karmiące piersią, przez co powietrze jest zatrzymane w żołądku dziecka.

Odbijanie powietrza po karmieniu
Odbijanie powietrza po karmieniu

Naturalnym pokarmem niemowlęcia jest mleko matki, którego potrzebuje do naturalnego rozwoju i wzrostu.

zobacz galerię
Zobacz film: "Dieta śródziemnomorska a serce"

Odbijanie jest konieczne od urodzin do około szóstego miesiąca życia, w zależności od dziecka i jego zwyczajów żywieniowych. Półroczne dziecko zaczyna samodzielnie siedzieć i można je karmić w pozycji półsiedzącej. Ponadto w tym czasie zwykle rozszerza się dietę niemowlaka o pokarmy stałe, co przekłada się na mniejsze znaczenie gazów i odbijania w życiu dziecka.

Dzieciom karmionym piersią należy pomóc w odbijaniu pomiędzy zmianą piersi w trakcie karmienia. Natomiast dzieciom żywionym sztucznie powinno odbić się co 60-90 gramów zjedzonego mleka modyfikowanego. Odbijanie podczas posiłku pozwala na przyjęcie większej ilości pokarmu. Zaleca się także odbijanie dzieci po każdym skończonym posiłku.

Kolejną zależnością pomiędzy dietą niemowlaka a odbijaniem jest fakt, że dzieci żywione sztucznie jedzą więcej na raz, podczas gdy niemowlęta karmione mlekiem matki spożywają mniejsze ilości, za to częściej, co może u tych drugich zmniejszać problem z nadmiarem gazów.

Najbardziej powszechną metodą odbijania jest trzymanie noworodka w taki sposób, aby mógł patrzeć rodzicowi przez ramię. Delikatnie poklep go po plecach, dopóki mu się nie odbije.

Noworodka możesz spróbować położyć brzuszkiem na swoich kolanach i poklepać go delikatnie po plecach. Czasami wystarczy jednak pomasować plecy dziecka.

2. Jak zapobiec nadmiarowi gazów? Karmienie piersią może przysłużyć się zmniejszeniu ilości gazów u dziecka poprzez dietę matki. Wówczas należy obserwować dziecko i ewentualnie odstawić ze swojej diety produkty wzdymające, takie jak groch czy kapusta. Natomiast jeśli chodzi o żywienie sztuczne, używając butelki należy zwrócić uwagę na to, aby smoczek był ustawiony pod takim kątem, aby nie było w nim powietrza, a

butelka posiadała system odpowietrzania.

Pamiętaj, że odbijaniu może towarzyszyć ulewanie się. Przygotuj się na to, pomagając swojemu dziecku pozbyć się nadmiaru gazów. Połóż sobie na ramieniu lub kolanie pieluchę tetrową lub ręcznik. Co prawda niektórym dzieciom nie ulewa się podczas odbijania, ale stanowią one mniejszość.

Odbijanie noworodka i starszych dzieci to konieczność. Z początku odbijanie noworodka może przysporzyć młodym rodzicom trochę kłopotów, ale z czasem stanie się to dla nich drobiazgiem. Przy odbijaniu warto wziąć pod uwagę dietę niemowlaka, ponieważ dzieci żywione sztucznie szczególnie mocno potrzebują pomocy w pozbyciu się nadmiaru gazów z organizmu.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze