Trwa ładowanie...

Osoby z tą grupą krwi bardziej narażone na demencję. Nowe badania

Na demencję choruje ponad 55 mln ludzi na świecie
Na demencję choruje ponad 55 mln ludzi na świecie (East News)

Badania naukowe wskazują, że konkretna grupa krwi może być istotnym czynnikiem ryzyka demencji, zagrażającym zdrowiu milionów ludzi na całym świecie. Na demencję, będącą siódmą najczęstszą przyczyną zgonów i jednym z głównych powodów niepełnosprawności, nie ma obecnie lekarstwa.

spis treści

1. Na demencję choruje ponad 55 mln ludzi na świecie

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia na całym świecie z demencją żyje ponad 55 mln ludzi, a każdego roku odnotowuje się prawie 10 mln nowych przypadków. Szacuje się, że do 2050 r. liczba osób z demencją wzrośnie do 152 mln.

Demencja, choć nie jest konkretną chorobą, stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia, wpływając na pamięć, myślenie, język, orientację, rozumienie i ocenę sytuacji, a tym samym utrudniając bądź uniemożliwiając normalne funkcjonowanie w codziennym życiu.

Zobacz film: ""Wasze Zdrowie" - odc. 1"

Kluczowe jest rozróżnienie demencji od zwykłych objawów starzenia się, gdyż zaburzenia związane z demencją są znacznie bardziej nasilone. Chociaż utrata pamięci jest często jednym z pierwszych symptomów demencji, nie każde problemy z pamięcią oznaczają obecność tej choroby.

Istotną wskazówką świadczącą o procesie chorobowym jest moment, gdy zapominalstwo zauważają również osoby z otoczenia.

2. Jakie są przyczyny demencji?

WHO informuje, że najczęstszą przyczyną demencji jest choroba Alzheimera, a także udar mózgu. Do demencji przyczynia się też m.in.:

  • nadmierne spożycie alkoholu,
  • cukrzyca,
  • wysokie ciśnienie krwi,
  • zanieczyszczenie powietrza,
  • izolacja społeczna,
  • depresja.

Naukowcy odkryli, że demencja może być też związana z konkretną grupą krwi. Badania na ten temat pojawiły się w czasopiśmie "Neurology".

"Badanie wykazało, że osoby z krwią AB (najrzadszą spośród grup krwi) były o 82 proc. bardziej narażone na problemy z myśleniem i pamięcią, które mogą prowadzić do demencji niż osoby z innymi grupami krwi" - informowało American Academy of Neurology.

Podkreślono jednocześnie, że "wcześniejsze badania wykazały, że osoby z krwią typu 0 mają mniejsze ryzyko chorób serca i udaru mózgu, czynników, które mogą zwiększać ryzyko utraty pamięci i demencji".

Naukowcy przyjrzeli się poziomowi tzw. czynnika VIII, białka, które pomaga w krzepnięciu krwi.

"Uczestnicy z wyższym poziomem czynnika VIII byli o 24 proc. bardziej narażeni na problemy z myśleniem i pamięcią niż osoby z niższym poziomem tego białka. Osoby z krwią AB miały wyższy średni poziom czynnika VIII niż osoby z innymi grupami krwi" - stwierdzono.

Dr Terence Quinn, zajmujący się medycyną geriatryczną, uspokaja jednak, że największe ryzyko w dalszym ciągu stwarza styl życia.

"Ludzie, którzy martwią się demencją, niezależnie od tego, czy mają tę grupę krwi, czy nie, powinni zastanowić się nad zmianami stylu życia" - podkreślał.

Jak dodał palenie papierosów, brak ruchu, otyłość i inne czynniki związane ze stylem życia odpowiadają za ok. 40 proc. demencji na całym świecie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze