Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: ALERGIE

Demencja starcza – charakterystyka, objawy, profilaktyka

Demencja starcza, czyli inaczej otępienie, to zespół objawów spowodowany zmianami w mózgu. Charakteryzuje się obniżeniem sprawności umysłowej i poznawczej. Termin pochodzi od łacińskiego dementia i dosłownie oznacza „bez rozumu”. Utracenie zdolności i obniżenie funkcjonowania mózgu utrudnia życie nie tylko cierpiącemu na otępienie, ale też jego bliskim. Czym charakteryzuje się demencja starcza? Czy da się przed nią uchronić?

Zobacz film: "Co robić, by zmniejszyć ryzyko choroby Alzheimera?"

spis treści

1. Charakterystyka demencji starczej

Otępienie kojarzymy zazwyczaj z wiekiem, ze starzeniem się. Postępujące wraz z wiekiem osłabienie funkcji umysłowych, czyli demencja starcza, może być też jednak wynikiem licznych chorób. Należą do nich przede wszystkim [choroba Alzheimera]https://portal.abczdrowie.pl/choroba-alzheimera), choroba Parkinsona, pląsawica Huntingtona, AIDS, łagodne zaburzenia poznawcze. Demencja starcza może przebiegać z różnym nasileniem i w zależności od tego różne są zachowania chorego – w najcięższych przypadkach osoba cierpiąca na demencję starczą nie będzie w stanie wykonywać podstawowych czynności życia codziennego, nie będzie w stanie komunikować się z otoczeniem. Ciężka demencja starcza sprawia, że chory pozostaje uzależniony od osób trzecich.

Demencja starcza kojarzy się przede wszystkim z zanikami pamięci
Demencja starcza kojarzy się przede wszystkim z zanikami pamięci

2. Objawy demencji starczej

Demencja starcza, otępienie zazwyczaj kojarzy się z jednym objawem – zanikami pamięci. Chorego postrzegamy jako osobę, która zapomniała, gdzie zostawiła klucze, po co poszła do sklepu, gdzie mieszka, jak się nazywa… Zaniki pamięci to jednak nie jedyny objaw demencji starczej. Wczesny etap demencji starczej objawia się złym samopoczuciem, niechęcią do wykonywania dotychczasowych obowiązków, apatią. Objawów demencji starczej nie można lekceważyć. Co jeszcze jest charakterystycznego dla cierpiących na otępienie? Osoby takie nie pamiętają co wydarzyło się wczoraj lub kilka godzin temu, potrafią natomiast odtworzyć wydarzenia sprzed kilkunastu lat. Objawami demencji starczej są ponadto:

  • obniżenie sprawności intelektualnej,
  • obniżenie zdolności rozumienia, rozpoznawania, oceniania, dokonywania wyborów, orientacji,
  • spłycenie życia uczuciowego,
  • zaburzenia krytycyzmu.

Warto podkreślić, że nie wszystkie objawy demencji starczej wystąpią u każdej jednej cierpiącej osoby. Może wystąpić tylko jeden symptom, różny u każdego chorego. Poszczególne objawy demencji starczej mogą mieć też różne nasilenie. Najważniejsze, by ich nie bagatelizować.

Jak dbać o mózg?
Jak dbać o mózg? [6 zdjęć]

Prawidłowo funkcjonujący mózg to gwarancja dobrego zdrowia i samopoczucia. Niestety, wiele chorób z

zobacz galerię

3. Demencja starcza – profilaktyka

Choć zmian, które nastąpiły w mózgu nie da się cofnąć, można robić wszystko, by nie postępowały. Można też już wcześniej zacząć się starać o to, by uniknąć demencji starczej. Co trzeba robić? Cały czas być aktywnym intelektualnie – czytać, rozwiązywać krzyżówki, grać w szachy. W profilaktyce demencji starczej ważna jest też dieta bogata w ryby, orzechy oraz regularna aktywność fizyczna.

Zobacz także:

4. Co to jest pseudootępienie?

Niekiedy bywa, że inne choroby objawiają się takimi cechami jak otępienie, czyli demencja starcza. Kiedy może się tak wydarzyć? Na przykład przy depresji, silnym stresie, zaburzeniach psychotycznych czy przy zespole hipomaniakalnym. Ważne jest wtedy właściwe rozpoznanie, odróżnienie otępienia rzekomego od demencji starczej. Demencję diagnozuje się na podstawie badań neurologicznych i psychiatrycznych.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza