Trwa ładowanie...

Amnezja - charakterystyka, rodzaje, przyczyny, leczenie

Każdemu z nas zdarzają się chwilowe zaniki pamięci. Nie pamiętamy, gdzie położyliśmy klucze albo jak nazywała się nasza koleżanka z ławki. Istnieją jednak znacznie poważniejsze problemy z zapamiętywaniem. Patologiczne zaburzenia pamięci to między innymi amnezja. Co to jest i jakie są jej przyczyny?

Zobacz film: "Jedzenie a choroba Alzheimera [Wirtualna Poradnia]"

spis treści

1. Czym jest amnezja?

Amnezja to patologiczna niezdolność do zapamiętywania nowych informacji lub do przypominania sobie tych już zdobytych. Nie należy mylić jej z zapominaniem, czyli z procesem, podczas którego zgromadzone informacje są tracone z czasem. Bez zapominania nasz mózg byłby przeciążony mnóstwem bezużytecznych wiadomości.

2. Rodzaje amnezji

Amnezja może być częściowa lub całkowita, stała lub przejściowa. Wyróżniamy dwa główne typy amnezji:

 • amnezja następcza - utrata zdolności zapamiętywania nowych informacji,
 • amnezja wsteczna - utrata zdolności do przypominania sobie sytuacji z przeszłości, mających miejsce przed wydarzeniem, które spowodowało amnezję.
Właściwości brahmi. To naturalny środek na pamięć i koncentrację
Właściwości brahmi. To naturalny środek na pamięć i koncentrację [4 zdjęcia]

To ziele lecznicze (z łaciny Bacopa monnieri) o pozytywnym wpływie na mózg. Jest bogate m.in. we flawonoidy,

zobacz galerię

3. Przyczyny amnezji

Amnezja może być spowodowana różnymi uszkodzeniami mózgu:

 • poważny mechaniczny uraz głowy,
 • udar mózgu,
 • guz mózgu,
 • infekcja mózgu,
 • niedobór witaminy B,
 • demencja,
 • choroba Alzheimera,
 • operacja neurochirurgiczna, polegająca na usunięciu części mózgu.

Amnezja może również pojawić się przez czynniki psychologiczne dotyczące wydarzeń trudnych do zaakceptowania i do zniesienia. Może ją także wywoływać szok termiczny lub emocjonalny.

Zobacz także:

4. Leczenie amnezji

Często amnezja nie wymaga żadnego leczenia, szczególnie jeśli pojawiła się po urazie głowy. W takim wypadku najczęściej jej objawy mijają samoistnie. Jeżeli źródłem amnezji są zmiany w mózgu, konieczne jest usunięcie przyczyny.

Zdarza się, że amnezja trwa długo i nie istnieją żadne leki, przywracające pamięć. Wówczas rozwiązaniem są zajęcia terapeutyczne, które stopniowo przywołują wspomnienia z przeszłości. Czasami pacjent indywidualnie spotyka się z terapeutą lub uczestniczy w zajęciach grupowych.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Skleroza
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza