Trwa ładowanie...
Przejdź na WP

Amnezja - charakterystyka, rodzaje, przyczyny

Każdemu z nas zdarzają się chwilowe zaniki pamięci. Nie pamiętamy, gdzie położyliśmy klucze albo jak nazywała się nasza koleżanka z ławki. Istnieją jednak znacznie poważniejsze problemy z zapamiętywaniem. Patologiczne zaburzenia pamięci to między innymi amnezja. Co to jest i jakie są jej przyczyny?

Zobacz film: "Jedzenie a choroba Alzheimera [Wirtualna Poradnia]"

spis treści

1. Amnezja - charakterystyka

Uczenie się i zapamiętywanie to procesy, dzięki którym system nerwowy przyswaja nowe informacje. Funkcja pamięci polega na gromadzeniu i/lub odtwarzaniu tych informacji. Amnezja to patologiczna niezdolność do zapamiętywania nowych informacji lub do przypominania sobie tych już zdobytych. Nie należy mylić jej z zapominaniem, czyli z procesem, podczas którego zgromadzone informacje są tracone z czasem. Bez zapominania nasz mózg byłby przeciążony mnóstwem bezużytecznych wiadomości. Pozwala  pozbyć się informacji bez znaczenia.

2. Amnezja - rodzaje

Amnezja może być częściowa lub całkowita, stała lub przejściowa. Wyróżniamy dwa główne typy amnezji:

Właściwości brahmi. To naturalny środek na pamięć i koncentrację
Właściwości brahmi. To naturalny środek na pamięć i koncentrację [4 zdjęcia]

To ziele lecznicze (z łaciny Bacopa monnieri) o pozytywnym wpływie na mózg. Jest bogate m.in. we flawonoidy,...

zobacz galerię
  1. Amnezja następcza to utrata zdolności zapamiętywania nowych informacji.
  2. Amnezja wsteczna to utrata zdolności do przypominania sobie sytuacji z przeszłości – mających miejsce przed wydarzeniem, które spowodowało amnezję.

3. Amnezja - przyczyny

Amnezja może być spowodowana różnymi uszkodzeniami mózgu, wymieńmy kilka:

Amnezja może również pojawić się przez czynniki psychologiczne dotyczące wydarzeń trudnych do zaakceptowania i do zniesienia. Może ją także wywoływać szok termiczny lub szok emocjonalny.

Zobacz także:

Amnezja to patologiczna niezdolność do zapamiętywania nowych informacji lub przypominania sobie tych już zapamiętanych. Jej przyczyną mogą być różnego rodzaju uszkodzenia mózgu. W zależności od tego, która część mózgu została naruszona, amnezja może przybierać różne formy: stałą, przejściową, częściową lub całkowitą. Jest ona poważnym zaburzeniem funkcjonowania mózgu, które może wpływać na nasze życie społeczne, a nawet na naszą tożsamość.

Następny artykuł: Skleroza

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy