Amnezja

Każdemu z nas zdarzają się chwilowe zaniki pamięci. Nie pamiętamy, gdzie położyliśmy klucze albo jak nazywała się nasza koleżanka z ławki. Istnieją jednak znacznie poważniejsze problemy z zapamiętywaniem. Patologiczne zaburzenia pamięci to między innymi amnezja. Co to jest i jakie są jej przyczyny?

1. Czym jest amnezja?

Uczenie się i zapamiętywanie to procesy, dzięki którym system nerwowy przyswaja nowe informacje. Funkcja pamięci polega na gromadzeniu i/lub odtwarzaniu tych informacji. Amnezja to patologiczna niezdolność do zapamiętywania nowych informacji lub do przypominania sobie tych już zdobytych. Nie należy mylić jej z zapominaniem, czyli z procesem, podczas którego zgromadzone informacje są tracone z czasem. Bez zapominania nasz mózg byłby przeciążony mnóstwem bezużytecznych wiadomości. Pozwala  pozbyć się informacji bez znaczenia.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

2. Rodzaje amnezji

Amnezja może być częściowa lub całkowita, stała lub przejściowa. Wyróżniamy dwa główne typy amnezji:

  1. Amnezja następcza to utrata zdolności zapamiętywania nowych informacji.
  2. Amnezja wsteczna to utrata zdolności do przypominania sobie sytuacji z przeszłości – mających miejsce przed wydarzeniem, które spowodowało amnezję.

3. Przyczyny amnezji

Amnezja może być spowodowana różnymi uszkodzeniami mózgu, wymieńmy kilka:

Amnezja może również pojawić się przez czynniki psychologiczne dotyczące wydarzeń trudnych do zaakceptowania i do zniesienia. Może ją także wywoływać szok termiczny lub szok emocjonalny.

Amnezja to patologiczna niezdolność do zapamiętywania nowych informacji lub przypominania sobie tych już zapamiętanych. Jej przyczyną mogą być różnego rodzaju uszkodzenia mózgu. W zależności od tego, która część mózgu została naruszona, amnezja może przybierać różne formy: stałą, przejściową, częściową lub całkowitą. Jest ona poważnym zaburzeniem funkcjonowania mózgu, które może wpływać na nasze życie społeczne, a nawet na naszą tożsamość.

spis treści
rozwiń
Następny artykuł: Skleroza

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Podoba Ci się ten artykuł? Chcesz więcej? Polub
    i bądź na bieżąco!