Amnezja - charakterystyka, rodzaje, przyczyny, leczenie
Każdemu z nas zdarzają się chwilowe zaniki pamięci. Nie pamiętamy, gdzie położyliśmy klucze albo jak nazywała się nasza koleżanka z ławki. Istnieją jednak znacznie poważniejsze problemy z zapamiętywaniem. Patologiczne zaburzenia pamięci to między innymi amnezja. Co to jest i jakie są jej przyczyny?
Zobacz film: "Jedzenie a choroba Alzheimera [Wirtualna Poradnia]"
1. Czym jest amnezja?
Amnezja to patologiczna niezdolność do zapamiętywania nowych informacji lub do przypominania sobie tych już zdobytych. Nie należy mylić jej z zapominaniem, czyli z procesem, podczas którego zgromadzone informacje są tracone z czasem. Bez zapominania nasz mózg byłby przeciążony mnóstwem bezużytecznych wiadomości.
2. Rodzaje amnezji
Amnezja może być częściowa lub całkowita, stała lub przejściowa. Wyróżniamy dwa główne typy amnezji:
- amnezja następcza - utrata zdolności zapamiętywania nowych informacji,
- amnezja wsteczna - utrata zdolności do przypominania sobie sytuacji z przeszłości, mających miejsce przed wydarzeniem, które spowodowało amnezję.
3. Przyczyny amnezji
Amnezja może być spowodowana różnymi uszkodzeniami mózgu:
- poważny mechaniczny uraz głowy,
- udar mózgu,
- guz mózgu,
- infekcja mózgu,
- niedobór witaminy B,
- demencja,
- choroba Alzheimera,
- operacja neurochirurgiczna, polegająca na usunięciu części mózgu.
Amnezja może również pojawić się przez czynniki psychologiczne dotyczące wydarzeń trudnych do zaakceptowania i do zniesienia. Może ją także wywoływać szok termiczny lub emocjonalny.
Zobacz także:
4. Leczenie amnezji
Często amnezja nie wymaga żadnego leczenia, szczególnie jeśli pojawiła się po urazie głowy. W takim wypadku najczęściej jej objawy mijają samoistnie. Jeżeli źródłem amnezji są zmiany w mózgu, konieczne jest usunięcie przyczyny.
Zdarza się, że amnezja trwa długo i nie istnieją żadne leki, przywracające pamięć. Wówczas rozwiązaniem są zajęcia terapeutyczne, które stopniowo przywołują wspomnienia z przeszłości. Czasami pacjent indywidualnie spotyka się z terapeutą lub uczestniczy w zajęciach grupowych.
Komentarze