Trwa ładowanie...

Połowa z nas jest skłonna uwierzyć, że zdarzyły się rzeczy, które nigdy nie miały miejsca

Avatar placeholder
12.12.2016 22:08
Połowa z nas jest skłonna uwierzyć, że zdarzyły się rzeczy, które nigdy nie miały miejsca
Połowa z nas jest skłonna uwierzyć, że zdarzyły się rzeczy, które nigdy nie miały miejsca

Nowe badania stwierdziły, że jeśli ktoś wielokrotnie opowiadał nam o fikcyjnym wydarzeniu, jesteśmy w stanie uwerzyć, że stało się to na prawdę. Ponad 50 procent z badanych było skłonnych uwierzyć, że doświadczyli tego właśnie wydarzenia, a niektórzy mogli też rozwinąć to, co się wydarzyło.

Współautor badania dr Kimberley Wade z Wydziału Psychologii na Uniwersytecie w Warwick w Wielkiej Brytanii i jego koledzy niedawno opublikowali swoje odkrycia.

Pamięć jest procesem, w którym mózg przechowuje i pobiera informacje z doświadczen w przeszłości. Jest to konieczna część życia, która umożliwia nam tworzyć związki, uczyć się, planować, podejmować decyzje i rozwijać  poczucie tożsamości.

Połowa z badanych była w stanie uwierzyć w wydarzenia, które nie wydarzyły się na prawdę
Połowa z badanych była w stanie uwierzyć w wydarzenia, które nie wydarzyły się na prawdę (123rf)
Zobacz film: "Wysoki poziom trójglicerydów"

Ale odzyskanie pamięci nie jest prostym, bezproblemowym procesem. Według dr Wade i zespołu, większość naukowców zgadza się, że odzyskiwanie wspomnień wiąże się z pewnym stopniem rekonstrukcji - czyli wspomnienia mogą być poskładane przez wyobraźnię, przekonania, kontekst społeczny, a nawet przez sugestie innych ludzi.

"Jedną z konsekwencji posiadania rekonstrukcyjnego i elastycznego systemu pamięci jest to, że ludzie mogą rozwijać bogate i spójne wspomnienia z wydarzeń, które nigdy nie miały miejsca" – twierdzą autorzy badania.

Innymi słowy, niektórzy ludzie mogą tworzyć "fałszywe wspomnienia”.

Naukowcy przeanalizowali dane z ośmiu badań, które używały "wszczepienie pamięci". Uczestnikom badania zasugerowano fałszywe wydarzenia autobiograficzne, takie jak problemy z nauczycielem w szkole, lot balonem jako dziecko.

Propozycje te zostały powtórzone uczestnikom wraz z fotografiami fikcyjnych wydarzeń i technikami narracji.

ZOBACZ TAKŻE

Sposoby na dobrą pamięć

W sumie w badaniu wzięło udział 423 uczestników, z czego około 53 procent wykazało pewien stopień przekonania, że ​​doświadczyło fałszywych wydarzeń.

Spośród osób badanych, więcej niż 30 procent mówi, że "pamiętali" fikcyjne wydarzenia, opisując to, co miało miejsce, a nawet dodając jakiś szczegół. Kolejne 23 procent wierzyło, że te fikcyjne wydarzenia rzeczywiście miały miejsce. Naukowcy twierdzą, że ich badania mają pewne ograniczenia.

Na przykład, nie są oni w stanie wykluczyć, że niektórzy pacjenci, którym sugerowano fałszywe wspomnienia mogli rzeczywiście doświadczyć podobnych wydarzeń w przeszłości, choć naukowcy mówią, że takie przypadki są rzadkie.

Mimo to, dr Wade wraz z zespołem wierzą, że ich odkrycia pomogą rzucić światło na naszą skłonność do tworzenia fałszywych wydarzeń w pamięci.

"Wiemy, że wiele czynników wpływa na tworzenie fałszywych przekonań i wspomnień. Nie jesteśmy w stanie w pełni zrozumień, jak te czynniki oddziałują. Badania takie, jak te mogą nam powiedzieć więcej” – mówi  dr Kimberley Wade.

Dr Wade dodaje, że wyniki budzą wątpliwości co do ważnnych wspomnień przywołanych w wielu dziedzinach, w tym w postępowania karne, sale sądowe i inne.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze