Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: ALERGIE

Sposoby na dobrą pamięć

Sposoby na pamięć to cenna wiedza dla studentów, uczniów i wszystkich tych, którzy chcą się popisać większą wiedzą. Z wiekiem możliwości zapamiętywania są mniejsze. Co więc robić, by pamięć i koncentracja sprawnie funkcjonowały? Istnieją proste ćwiczenia na pamięć i koncentrację.

Zobacz film: "Jak pomagać osobom z zaburzeniami pamięci?"

spis treści
Zaburzenia koncentracji i pamięci
Zaburzenia koncentracji i pamięci

Chcąc poznać przyczyną problemu z brakiem koncentracji najrozsądniejszym wyjściem jest udanie się na

zobacz galerię

1. Ćwiczenia na pamięć i koncentrację

Żeby nasza pamięć nie zawodziła i sprawnie funkcjonowała, musimy ją ćwiczyć. Istnieją proste treningi, które ja poprawią. Uczysz się, masz do opanowania pewną partię materiału, ale sobie nie radzisz. Zadajesz wówczas pytanie: co pomaga na pamięć? Doraźną pomoc przyniesie poprawa warunków pracy. Zadbaj, by twoja koncentracja, nie została rozproszona. Wyłącz telewizor lub radio. Posprzątaj w miejscu pracy. Żeby wyszkolić pamięć, potrzebujesz czasu. Istnieją proste ćwiczenia na pamięć i koncentrację. Na co dzień rozwiązuj krzyżówki i łamigłówki. Ucz się języka obcego, staraj się zapamiętać numery telefonów, dowcipy. Jeżeli chcesz coś policzyć, nie używaj kalkulatora, policz w pamięci. Zapamiętuj tytuły i autorów książek.

Żeby twoja koncentracja się zwiększyła, ucz się na głos. W pamięć zapadnie ci materiał, który przeczytasz na głos i do którego wystukasz rytm. Ucząc się na głos możesz spacerować po pokoju. Rób notatki w formie map mentalnych. Twórz skojarzenia do opanowywanego materiału.

2. Aktywność fizyczna na poprawę pamięci

Według znanego powiedzenia: „w zdrowym ciele, zdrowy duch". Na nasze potrzeby, możemy je lekko przeobrazić i nie okłamiemy was, pisząc, że „w zdrowym ciele, zdrowy umysł". Najprościej rzecz ujmując, aktywność fizyczna pozwala dotlenić umysł. Jakikolwiek sport, spacery, biegi, jazda na rowerze, pływanie zwiększają przepływ krwi w mózgu. Dzięki temu więcej szarych komórek zostaje dotleniona.

Najprostsze sposoby na pamięć to: przewietrzyć pokój, w trakcie nauki zrobić chwilę przerwy, wykonać kilka skłonów, szybkich wymachów. No i głęboko wciągnąć powietrze. Taka przerwa w nauce, sprawi, że twoja koncentracja się wzmocni.

3. Pamięć i koncentracja a zdrowy sen

Różne preparaty na pamięć, ćwiczenia na pamięć i koncentracje nie przyniosą rezultatów, jeśli zaniedbasz zdrowy sen. Podczas snu nasz organizm zaczyna się regenerować. Połączenia miedzy neuronami się odbudowują. To sprawia, że pamięć i koncentracja ulegają znacznemu polepszeniu. Nieprzespana noc powoduje, że stajesz się rozkojarzona i zmęczona. A to znacznie obniża pamięć i osłabia koncentrację.

4. Dieta na pamięć

Powyższe sposoby na pamięć muszą zostać uzupełnione o odpowiednią dietę. W naszym codziennym pożywieniu nie może zabraknąć żelaza, kwasów omega-3, cynku, witamin z grupy B, glukozy i lecytyny. Preparaty na pamięć składają się właśnie z powyższych produktów.

5. Lecytyna na pamięć

Lecytyna pomaga w zapamiętywaniu, a następnie odtwarzaniu wiadomości. Dodatkowo zwiększa szybkość przesyłania impulsów w mózgu. Lecytyna na pamięć jest dostępna w aptekach, w postaci preparatu ziołowego, lub w pożywieniu naturalnym: orzechach, żółtkach jaj, kiełkach pszenicy, kapuście, kalafiorze, produktach sojowych, mięsie wołowym.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Sposoby na pamięć i koncentrację
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza