Nowa metoda pozwoli szybciej zdiagnozować chorobę Alzheimera u kobiet

Upośledzenie funkcji poznawczych może zwiększać ryzyko choroby Alzheimera lub innego rodzaju demencji.

Kobiety mają lepszą pamięć werbalną

Nowe badania wykazały, że łagodne zaburzenia funkcji poznawczych u kobiet mogą być często niewykrywane w testach, ponieważ panie osiągają wyższe wyniki podczas testów pamięci werbalnej.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Według statystyk obecnie na Alzheimera choruje na świecie 15-21 mln ludzi, zaś w Polsce - około 350 tys. Liczba chorych prawdopodobnie potroi się do 2050 roku.

Badania, opublikowane w czasopiśmie „Neurology”, pokazują, że zarówno kobiety, jak i mężczyźni mogą mieć te same problemy z metabolizmem glukozy, charakterystyczne dla osób z chorobą Alzheimera na pewnym etapie jej rozwoju. Jednak kobiety osiągają lepsze wyniki niż mężczyzn w testach pamięci.

"Kobiety przez całe życie wypadają lepiej niż mężczyźni w testach pamięci werbalnej, co może dać im ochronę przed utratą tej umiejętności we wczesnych stadiach choroby Alzheimera, znanych jako łagodne zaburzenia poznawcze"- mówi autor badania dr Erin E. Sundermann z Kalifornijskiego Uniwersytetu w San Diego.

6 produktów, które chronią mózg i zapobiegają chorobie Alzheimera

Alzheimer to ciężka choroba. Wyniszcza układ nerwowy i sprawia, że chory nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować. Traci pamięć, nie poznaje bliskich,...

"Jest to szczególnie ważne, ponieważ próby pamięci są stosowane do diagnozowania choroby Alzheimera i łagodnych zaburzeń poznawczych, i część kobiet może nie być odpowiednio zdiagnozowana" - dodaje.

Łagodne zaburzenia poznawcze to stan, kiedy osoba ma pewne problemy ze zdolnościami umysłowymi, takimi jak pamięć i myślenie, i jest to etap pośredni pomiędzy procesem naturalnego starzenia się, a demencją.

Dowody wskazują, że łagodne upośledzenie poznawcze czasami jest powodowane przez ten sam rodzaj zmian mózgowych, jakie są obserwowane w przypadku choroby Alzheimera i innych postaci demencji.

Nie ma jednak możliwości, aby dokładnie przewidzieć, czy łagodne upośledzeniem funkcji poznawczych rozwinie się w chorobę Alzheimera. Jednak dzięki wczesnemu zdiagnozowaniu tych zmian, można zaoferować pacjentom informacje, porady i wsparcie.

Metoda neuroobrazowania szansą na wcześniejsze wykrycie choroby

Sundermann i współpracownicy wykorzystali badania 254 osób z chorobą Alzheimera, 672 osób z łagodnymi zaburzeniami poznawczymi, które wykazywały problemy z pamięcią i 390 ludzi bez tych problemów, u których choroba została odkryta dzięki metodzie neuroobrazowania.

Poznaj 5 zaskakujących oznak demencji

Demencja to termin opisujący objawy, takie jak zmiany osobowości, utrata pamięci, zaniedbywanie higieny osobistej, trudności z mówieniem i kontaktem z...

Wszyscy uczestnicy otrzymali testy na zdolność pamięci werbalnej, jak również zrobiono im mózgu i zbadano, jak wygląda u nich  metabolizm glukozy - podstawowego źródła energii dla tego organu. Zmniejszony metabolizm glukozy jest oznaką zaburzeń w komórkach mózgowych.

Uczestnicy badania mieli przeczytać 15 słów, a je powtórzyć od razu (natychmiastowe przywołanie), oraz po 30 minutach (opóźnienie przywołanie).

Wyniki wykazały, że kobiety, które miały łagodne lub umiarkowane problemy z metabolizmem glukozy, wypadły  lepiej w teście pamięci w porównaniu z mężczyznami. Jednak po zbadaniu uczestników z bardziej zaawansowanymi problemami, obie płcie zdobył podobną liczbę punktów.

"Wyniki te sugerują, że kobiety lepiej rekompensują zmiany strukturalne w mózgu z tzw. rezerwy poznawczej, dopóki choroba nie osiąga bardziej zaawansowanego stadium" - wyjaśnia Sundermann.

Maksymalny wynik, który może być osiągnięty w bezpośrednim teście to 75. Zaburzenia pamięci diagnozowano, jeśli osoba uzyskała mniej niż 37 punktów.

Tempo metabolizmu glukozy analizowano w płacie skroniowym, obszarze odpowiedzialnym za funkcje pamięci, w stosunku do móżdżku, obszaru, gdzie metabolizm pozostaje stabilny wraz z wiekiem. Szybkość metabolizmu glukozy oszacowano w zakresie od jednego do czterech, dolny koniec skali wskazywał na dysfunkcję komórek mózgu.

W czasie badań ustalono, że kobiety mają wolniejszy metabolizm glukozy niż mężczyźni - w płacie skroniowym tempo wynosiło 2,2 w porównaniu z 2,6. Kobiety z upośledzonymi funkcjami poznawczymi osiągały wynik 2,9, a mężczyźni w analogicznym stanie - 3,7.

"Jeśli te wyniki się potwierdzą, możemy dostosować testy pamięci, uwzględniając różnice między kobietami i mężczyznami, dzięki czemu będziemy mogli zdiagnozować chorobę Alzheimera wcześniej” – mówi dr Sundermann.

Kinga Ludwik, ponad rok temu

Zaburzenia pamięci i intelektu

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Zaburzenia pamięci i intelektu
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Zaburzenia pamięci i intelektu
Zaburzenia pamięci i intelektu

Zaburzenia koncentracji i pamięci (WIDEO)

Zaburzenia koncentracji i pamięci (WIDEO) Odtwórz wideo

. Nie bez znaczenia jest tez opinia psychiatry czy neurologa. Pozwoli to zbadać zaburzenia pamięci i postawić właściwą diagnozę. Po rozpoznaniu zazwyczaj (...) . Przy zaburzeniach pamięci...

Zaburzenia pamięci i intelektu

Leczenie zaburzeń koncentracji

czasie. Tymczasem nawet cicha muzyka lub perspektywa weekendu mogą doprowadzić do zaburzenia koncentracji i zmniejszyć efektywność wykonywanej pracy (...) . Przyczyny i leczenie zaburzeń koncentracji Problemy z koncentracją...

Zaburzenia pamięci i intelektu

Poprawa pamięci - czy to możliwe?

jeszcze przez długi czas. Aby poprawić pamięć, pozostaje tylko ćwiczyć w ten i w każdy inny sposób każdego dnia. Ćwiczenia pamięci na co dzień (...) Istnieją różne ćwiczenia, dzięki którym poprawa pamięci jest możliwa,...

Zaburzenia pamięci i intelektu

Pigułka na pamięć

z pamięcią Na zaburzenia pamięci wpływ ma między innymi kortyzol - hormon stresu. Wysoki poziom tego hormonu sprzyja degeneracji mózgu. Z kolei (...) i sprawiają, że osoba starsza kwestionuje swoje zdolności umysłowe....

Zaburzenia pamięci i intelektu

Skleroza - objawy, przyczyny

Skleroza - objawy, przyczyny

, która cierpi na sklerozę odczuwa zaburzenia psychiczne i neurologiczne, które wraz z rozwojem choroby nasilają się. Skleroza dotyczy głównie osób starszych (...) niedawno, kilkanaście minut wcześniej. Rozwój choroby Gdy chhoroba...

Zaburzenia pamięci i intelektu

Jedzenie tych produktów poprawia pamięć i odmładza mózg

Jedzenie tych produktów poprawia pamięć i odmładza mózg

. Jedzenie konkretnych warzyw może opóźnić procesy starzenia się i zapobiegać utracie pamięci. Jedzenie na pamięć Pogorszenie pamięci i stopniowy (...) owoców a poprawą pamięci. Jedynie zwiększenie...

Zaburzenia pamięci i intelektu

Amnezja

jednak znacznie poważniejsze problemy z zapamiętywaniem. Patologiczne zaburzenia pamięci to między innymi amnezja. Co to jest i jakie są jej przyczyny (...) Każdemu z nas zdarzają się chwilowe zaniki pamięci....