Trwa ładowanie...

Nowa metoda pozwoli szybciej zdiagnozować chorobę Alzheimera u kobiet

Avatar placeholder
28.11.2018 11:18
Nowa metoda pozwoli szybciej zdiagnozować chorobę Alzheimera u kobiet
Nowa metoda pozwoli szybciej zdiagnozować chorobę Alzheimera u kobiet

Upośledzenie funkcji poznawczych może zwiększać ryzyko choroby Alzheimera lub innego rodzaju demencji.

Kobiety lepiej radzą sobie we wczesnych stadiach Alzheimera
Kobiety lepiej radzą sobie we wczesnych stadiach Alzheimera (Shutterstock)

1. Kobiety mają lepszą pamięć werbalną

Nowe badania wykazały, że łagodne zaburzenia funkcji poznawczych u kobiet mogą być często niewykrywane w testach, ponieważ panie osiągają wyższe wyniki podczas testów pamięci werbalnej.

Według statystyk obecnie na Alzheimera choruje na świecie 15-21 mln ludzi, zaś w Polsce - około 350 tys. Liczba chorych prawdopodobnie potroi się do 2050 roku.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Badania, opublikowane w czasopiśmie „Neurology”, pokazują, że zarówno kobiety, jak i mężczyźni mogą mieć te same problemy z metabolizmem glukozy, charakterystyczne dla osób z chorobą Alzheimera na pewnym etapie jej rozwoju. Jednak kobiety osiągają lepsze wyniki niż mężczyzn w testach pamięci.

"Kobiety przez całe życie wypadają lepiej niż mężczyźni w testach pamięci werbalnej, co może dać im ochronę przed utratą tej umiejętności we wczesnych stadiach choroby Alzheimera, znanych jako łagodne zaburzenia poznawcze"- mówi autor badania dr Erin E. Sundermann z Kalifornijskiego Uniwersytetu w San Diego.

"Jest to szczególnie ważne, ponieważ próby pamięci są stosowane do diagnozowania choroby Alzheimera i łagodnych zaburzeń poznawczych, i część kobiet może nie być odpowiednio zdiagnozowana" - dodaje.

Łagodne zaburzenia poznawcze to stan, kiedy osoba ma pewne problemy ze zdolnościami umysłowymi, takimi jak pamięć i myślenie, i jest to etap pośredni pomiędzy procesem naturalnego starzenia się, a demencją.

Dowody wskazują, że łagodne upośledzenie poznawcze czasami jest powodowane przez ten sam rodzaj zmian mózgowych, jakie są obserwowane w przypadku choroby Alzheimera i innych postaci demencji.

Nie ma jednak możliwości, aby dokładnie przewidzieć, czy łagodne upośledzeniem funkcji poznawczych rozwinie się w chorobę Alzheimera. Jednak dzięki wczesnemu zdiagnozowaniu tych zmian, można zaoferować pacjentom informacje, porady i wsparcie.

2. Metoda neuroobrazowania szansą na wcześniejsze wykrycie choroby

Sundermann i współpracownicy wykorzystali badania 254 osób z chorobą Alzheimera, 672 osób z łagodnymi zaburzeniami poznawczymi, które wykazywały problemy z pamięcią i 390 ludzi bez tych problemów, u których choroba została odkryta dzięki metodzie neuroobrazowania.

Poznaj 5 zaskakujących oznak demencji
Poznaj 5 zaskakujących oznak demencji [6 zdjęć]

Demencja to termin opisujący objawy, takie jak zmiany osobowości, utrata pamięci, zaniedbywanie higieny

zobacz galerię

Wszyscy uczestnicy otrzymali testy na zdolność pamięci werbalnej, jak również zrobiono im mózgu i zbadano, jak wygląda u nich  metabolizm glukozy - podstawowego źródła energii dla tego organu. Zmniejszony metabolizm glukozy jest oznaką zaburzeń w komórkach mózgowych.

Uczestnicy badania mieli przeczytać 15 słów, a je powtórzyć od razu (natychmiastowe przywołanie), oraz po 30 minutach (opóźnienie przywołanie).

Wyniki wykazały, że kobiety, które miały łagodne lub umiarkowane problemy z metabolizmem glukozy, wypadły  lepiej w teście pamięci w porównaniu z mężczyznami. Jednak po zbadaniu uczestników z bardziej zaawansowanymi problemami, obie płcie zdobył podobną liczbę punktów.

"Wyniki te sugerują, że kobiety lepiej rekompensują zmiany strukturalne w mózgu z tzw. rezerwy poznawczej, dopóki choroba nie osiąga bardziej zaawansowanego stadium" - wyjaśnia Sundermann.

Maksymalny wynik, który może być osiągnięty w bezpośrednim teście to 75. Zaburzenia pamięci diagnozowano, jeśli osoba uzyskała mniej niż 37 punktów.

Tempo metabolizmu glukozy analizowano w płacie skroniowym, obszarze odpowiedzialnym za funkcje pamięci, w stosunku do móżdżku, obszaru, gdzie metabolizm pozostaje stabilny wraz z wiekiem. Szybkość metabolizmu glukozy oszacowano w zakresie od jednego do czterech, dolny koniec skali wskazywał na dysfunkcję komórek mózgu.

W czasie badań ustalono, że kobiety mają wolniejszy metabolizm glukozy niż mężczyźni - w płacie skroniowym tempo wynosiło 2,2 w porównaniu z 2,6. Kobiety z upośledzonymi funkcjami poznawczymi osiągały wynik 2,9, a mężczyźni w analogicznym stanie - 3,7.

"Jeśli te wyniki się potwierdzą, możemy dostosować testy pamięci, uwzględniając różnice między kobietami i mężczyznami, dzięki czemu będziemy mogli zdiagnozować chorobę Alzheimera wcześniej” – mówi dr Sundermann.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Metody na zapominanie
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze