Trwa ładowanie...

To dentysta może pomóc wykryć chorobę Alzheimera

 Katarzyna Krupka
28.11.2018 11:19
To dentysta może pomóc wykryć chorobę Alzheimera
To dentysta może pomóc wykryć chorobę Alzheimera (Zdjęcie ludzi / Shutterstock)

Według najnowszych informacji podanych do wiadomości publicznej przez towarzystwo Alzheimer’s Society to nie neurolog czy lekarz pierwszego kontaktu, a stomatolog może jako pierwszy zdiagnozować chorobę Alzheimera i to już we wczesnym jej stadium.

1. Więcej chorych

Alzheimer’s Society szacuje, że w Wielkiej Brytanii do roku 2025 będzie ponad milion osób cierpiących na demencję starczą. Obecnie jest ich 850 tys. W Polsce eksperci również zauważają wzrost zachorowalności na chorobę Alzheimera. W naszym kraju zdiagnozowano dotychczas 350 tys. przypadków.

Chociaż na terenie kraju występuje wiele towarzystw, fundacji i stowarzyszeń mających na celu pomoc osobom dotkniętym chorobą, dostępność opieki geriatrycznej i paliatywnej w Polsce jest wciąż niewystarczająca.

Według brytyjskich naukowców dentysta jest nie tylko w stanie jako pierwszy zdiagnozować choroby jamy ustnej, takie jak paradontoza czy próchnica, ale także te o podłożu neurologicznym, jak choroba Alzheimera. To bardzo dobra wiadomość, bo jak powszechnie wiadomo, im szybciej wykryta jest demencja starcza, tym łatwiej można spowolnić jej postęp i zminimalizować objawy.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

Jak to możliwe, że dentysta może jako pierwszy zdiagnozować chorobę? Wszystko zależy od stanu jamy ustnej. Osoby, u których rozwija się otępienie umysłowe, przestają dbać o higienę – nie myją zębów, a ich dziąsła chorują. Okazuje się, że zaniedbywanie higieny zębów nie zawsze wynika z lenistwa czy zapominalstwa, ale może być niepokojącym objawem zaburzenia zdolności poznawczych.

2. Szybkie działanie

Dr Nigel Carter, dyrektor wykonawczy British Dental Health Foundation, uważa, że najważniejsza jest szybka reakcja i profesjonalizm stomatologów, gdyż pacjenci będący w pierwszym stadium rozwoju choroby Alzheimera mogą sami nie zauważać problemów z higieną jamy ustnej.

– To bardzo ważne, aby chore osoby otrzymały jak najszybsze wsparcie. Wczesne rozpoznanie pozwoli nie tylko zapobiec dalszemu rozwojowi przypadłości, ale także zapewni utrzymanie w dobrej kondycji zębów i dziąseł. Dodatkowo umożliwi  seniorom zachowanie poczucie własnej wartości, godności i możliwości naturalnego, łatwego odżywiania się do późnej starości – skomentował dr Carter.

Choroba Alzhermera  to bardzo podstępna przypadłość, która może nie dawać objawów nawet przez 20 lat. Zdaniem ekspertów stomatolodzy powinni zwracać większą uwagę na pogarszający się stan uzębienia i w razie potrzeby kierować pacjentów na wizytę do lekarzy pierwszego kontaktu w celu przeprowadzenia badań, które mogłyby wykluczyć lub potwierdzić chorobę.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Badanie węchu w diagnostyce wczesnych stanów choroby Alzheimera
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze