Trwa ładowanie...

Wpływ insuliny na funkcje poznawcze

Naukowcy ogłosili, że podawanie insuliny do nosa pacjentom z chorobą Alzheimera i łagodnymi zaburzeniami poznawczymi może wspomóc ich funkcje poznawcze. Insulina odgrywa bowiem ważną rolę w wielu procesach zachodzących w centralnym układzie nerwowym.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

spis treści

1. Insulina a funkcjonowanie mózgu

Znaczenie insuliny dla prawidłowego funkcjonowania mózgu potwierdza fakt, że zaburzenia w regulacji insuliny przyczyniają się do patofizjologii choroby Alzheimera. We wczesnych etapach rozwoju choroba ta charakteryzuje się utratą synaps i problemami z pamięcią. U osób z chorobą Alzheimera dochodzi do obniżenia poziomów insuliny i zmniejszenia jej aktywności w centralnym układzie nerwowym. Amerykańscy naukowcy przeprowadzili badanie z randomizacją w celu ocenienia wpływu donosowej terapii insulinowej na zdolności poznawcze, funkcjonowanie, mózgowy metabolizm glukozy oraz biomarkery płynu mózgowo-rdzeniowego u osób dorosłych dotkniętych łagodnymi zaburzeniami poznawczymi lub chorobą Alzheimera.

2. Badania nad wpływem insuliny na procesy poznawcze

Uczestnicy badań zostali podzieleni na trzy grupy, z czego 36 osób otrzymywało codziennie 20 jednostek insuliny przez cztery miesiące, 38 osobom podawano 40 jednostek insuliny, a 30 badanych dostawało placebo. Substancje podawano za pomocą urządzenia do rozpylania leków w nosie. Naukowcy oceniali skuteczność poszczególnych metod dzięki wykorzystaniu opowiadań. Badani mieli za zadanie powtórzyć usłyszaną historię tuż po jej wysłuchaniu, a także ponownie po krótkim czasie. Ponadto oceniano stopień zaawansowania demencji. Okazało się, że osoby przyjmujące 20 jednostek insuliny dziennie lepiej radziły sobie z opowiadaniem historyjki po pewnym czasie. Taka poprawa nie nastąpiła jednak u osób otrzymujących 40 jednostek insuliny. Przyjmowanie insuliny ustabilizowało i poprawiło zdolności poznawcze, funkcjonowanie oraz mózgowy metabolizm glukozy u osób z obu grup.

Następny artykuł: Nowy lek na Alzheimera

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.