Trwa ładowanie...

Nowe badania: resweratrol hamuje rozwój choroby Alzheimera

 Magdalena Bury
26.11.2018 12:41
Nowe badania: resweratrol hamuje rozwój choroby Alzheimera
Nowe badania: resweratrol hamuje rozwój choroby Alzheimera (123rf)

Resweratrol jest związkiem, który występuje m.in. w czerwonym winie, gorzkiej czekoladzie i malinach. Dotychczas znany z właściwości przeciwstarzeniowych i wspomagających układ krążenia, teraz znajduje również inne zastosowanie. Nowe badania wykazały, że składnik ten jest odpowiedzialny za redukcję białek uszkadzających mózg w chorobie Alzheimera.

1. Właściwości resweratrolu

Resweratrol jest związkiem występującym naturalnie w żywności. Znajdziemy go w czerwonych winogronach, malinach czy gorzkiej czekoladzie. Niedawno naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Georgetown udowodnili, że regularne przyjmowanie tego składnika hamuje uszkodzenia mózgu spowodowane chorobą Alzheimera. Wyniki testów zaprezentowano na Międzynarodowej Konferencji Stowarzyszenia Alzheimera w Toronto.

2. Choroba Alzheimera

Zaburzenie to powoduje stany zapalne, które niszczą komórki mózgowe. Jest to związane z nagromadzeniem się białek odpowiedzialnych za niszczenie połączeń neuronowych. I tu ma pomóc resweratrol – poprzez zmniejszenie poziomu szkodliwych białek wzmacnia on barierę chroniącą mózg. Wyniki tych badań są przełomowe dla lekarzy zajmujących się leczeniem choroby Alzheimera.

Resweratrol hamuje rozwój choroby Alzheimera
Resweratrol hamuje rozwój choroby Alzheimera (123RF)

3. Badania testowe

Zobacz film: "Ciemne alkohole wywołują gorszego kaca!"

Resweratrol wprowadzono w skład testowego leku LMTX. Podawany dwa razy dziennie spowolnił on tempo uszkodzeń u pacjentów z demencją starczą. Eksperci uważają, że ten związek w niektórych przypadkach przyczynił się nawet do odzyskania świadomości. Było to spowodowane zmniejszeniem stanu zapalnego, który powodował spadek funkcji poznawczych u chorych.

W badaniach wzięły udział dwie grupy chorych, każda liczyła po 19 osób. Pacjentom z jednej grupy podawano placebo, natomiast chorzy z drugiej grupy codziennie przez rok przyjmowali resweratrol w ilości, która odpowiadała ok. 1000 butelek czerwonego wina. U osób leczonych tym składnikiem ilość szkodliwych białek zmniejszyła się o 50 proc.

Udowodniono także, że resweratrol zmniejsza obrzęk powstały w wyniku stanów zapalnych obecnych przy chorobie Alzheimera. Dzięki temu będzie mógł być również stosowany w leczeniu innych chorób neurologicznych, np. przy stwardnieniu rozsianym.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Przeciwciała w leczeniu choroby Alzheimera
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze