Nowe badania: resweratrol hamuje rozwój choroby Alzheimera

Resweratrol jest związkiem, który występuje m.in. w czerwonym winie, gorzkiej czekoladzie i malinach. Dotychczas znany z właściwości przeciwstarzeniowych i wspomagających układ krążenia, teraz znajduje również inne zastosowanie. Nowe badania wykazały, że składnik ten jest odpowiedzialny za redukcję białek uszkadzających mózg w chorobie Alzheimera.

1. Właściwości resweratrolu

Resweratrol jest związkiem występującym naturalnie w żywności. Znajdziemy go w czerwonych winogronach, malinach czy gorzkiej czekoladzie. Niedawno naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Georgetown udowodnili, że regularne przyjmowanie tego składnika hamuje uszkodzenia mózgu spowodowane chorobą Alzheimera. Wyniki testów zaprezentowano na Międzynarodowej Konferencji Stowarzyszenia Alzheimera w Toronto.

2. Choroba Alzheimera

Zaburzenie to powoduje stany zapalne, które niszczą komórki mózgowe. Jest to związane z nagromadzeniem się białek odpowiedzialnych za niszczenie połączeń neuronowych. I tu ma pomóc resweratrol – poprzez zmniejszenie poziomu szkodliwych białek wzmacnia on barierę chroniącą mózg. Wyniki tych badań są przełomowe dla lekarzy zajmujących się leczeniem choroby Alzheimera.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

123rf
123rf

3. Badania testowe

Resweratrol wprowadzono w skład testowego leku LMTX. Podawany dwa razy dziennie spowolnił on tempo uszkodzeń u pacjentów z demencją starczą. Eksperci uważają, że ten związek w niektórych przypadkach przyczynił się nawet do odzyskania świadomości. Było to spowodowane zmniejszeniem stanu zapalnego, który powodował spadek funkcji poznawczych u chorych.

W badaniach wzięły udział dwie grupy chorych, każda liczyła po 19 osób. Pacjentom z jednej grupy podawano placebo, natomiast chorzy z drugiej grupy codziennie przez rok przyjmowali resweratrol w ilości, która odpowiadała ok. 1000 butelek czerwonego wina. U osób leczonych tym składnikiem ilość szkodliwych białek zmniejszyła się o 50 proc.

Udowodniono także, że resweratrol zmniejsza obrzęk powstały w wyniku stanów zapalnych obecnych przy chorobie Alzheimera. Dzięki temu będzie mógł być również stosowany w leczeniu innych chorób neurologicznych, np. przy stwardnieniu rozsianym.

Następny artykuł: Przeciwciała w leczeniu choroby Alzheimera

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy