Nowy lek na Alzheimera

Trwają testy medyczne nad nowym lekiem o nazwie aducanumab, który może powstrzymać rozwój alzheimera. Wyniki po pierwszej fazie badań przeprowadzonych przez firmę Biogen napawają optymizmem - informuje tygodnik "Nature".

Świat naukowy donosi, że nowy specyfik może spowalniać chorobę, opóźniać utratę pamięci oraz przeciwdziałać znacznemu osłabieniu funkcji intelektualnych u chorych osób.

Zobacz film: "Wiedza i świadomość pacjentów w dobie Internetu"

 

Obiecujące efekty

W pierwszym etapie badań 165 pacjentów we wczesnej fazie choroby  przyjmowało raz w miesiącu dożylnie nowy lek. Pozytywne efekty naukowcy zaobserwowali już po pół roku przyjmowania preparatu.

Okazało się, że im większą dawkę leku podawano, tym bardziej zmniejszała się liczba płytek zwanych blaszkami amyloidowymi, które mogą być przyczyną choroby.

40 osób musiało przerwać eksperyment ze względu na skutki uboczne - chodziło o silne bóle głowy. Częstsze występowanie efektów niepożądanych naukowcy łączyli z wyższą dawką aducanumabu.

Nadzieja dla milionów chorych

Sensacyjne odkrycie poruszyło środowisko naukowców. Jednak Alfred Sandrock, wiceprezes Biogenu, firmy biotechnologicznej zajmującej się rozwojem nowych terapii w chorobach neurodegeneracyjnych, hematologicznych i autoimmunologicznych podkreślił, że badania jeszcze trwają. Pozostała trzecia, bardzo ważna faza.

Sandrock w rozmowie z "Nature" zaznaczył, że naukowcy nie są do końca jeszcze pewni wyników, choć dotychczasowe efekty są obiecujące. Jeżeli badania potwierdzą skuteczność leku, to skorzystałyby na tym miliony pacjentów chorych na alzheimera.

W trzeciej fazie badań nad lekiem udział weźmie 2700 pacjentów we wczesnej fazie choroby. Chorzy pochodzą z 20 różnych krajów.

W Polsce na chorobę Alzheimera, zwaną również chorobą otępienną, cierpi około 250 tys. osób. Występuje u osób starszych, po 65. roku życia. Nie stwierdzono jednoznacznej przyczyny. Wpływ na jej rozwój mogą mieć m.in czynniki genetyczne czy urazy głowy. Hipotez jest wiele.

W chorobie wyróżnia się trzy okresy: wczesny, umiarkowany i ciężki. We wczesnej fazie chory ma problemy językowe, zapomina słów. Odczuwa zmiany nastroju i osobowości. Traci umiejętności zapamiętywania. W ostatniej fazie, prowadzącej do śmierci, chorzy nie potrafią samodzielnie jeść ani połykać. Tracą mowę, zdolności poruszania się i wykonywania prostych czynności. Zapadają w śpiączkę.

Dorota Krupińska-Ziętkowska, ponad rok temu

Otępienie

Komentarze (1)
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Otępienie starcze - choroba Alzheimera
, leczenie
najnowsze pytania

Artykuły Otępienie starcze - choroba Alzheimera
, leczenie
Otępienie starcze - choroba Alzheimera
, leczenie

Wczesne objawy alzheimera

Wczesne objawy alzheimera

dla niemowląt Problemy z koncentracją i zaniki pamięci Choroby Alzheimera nie da się wyleczyć. Do tej pory nie wynaleziono żadnego leku, który powstrzymałby (...) Choroba Alzheimera u coraz młodszych...

Choroby wieku podeszłego

Choroba Alzheimera: przewodnik opiekuna (prezentacja edukacyjna)

Choroba Alzheimera: przewodnik opiekuna (prezentacja edukacyjna)

Czy to może być choroba Alzheimera? To normalne, że nasi bliscy stają się z wiekiem nieco zapominalscy. Tylko jak w takiej sytuacji mamy odróżnić (...) pogorszenie pamięci spowodowane podeszłym wiekiem od bardziej poważnego problemu,...

Owoce

Najbardziej wartościowa część awokado to... pestka

Najbardziej wartościowa część awokado to... pestka

i odżywiają włosy. Zobacz także: Nowy hit internetu: przepis na pyszną bezglutenową pizzę z awokado Jak jeść pestkę z awokado? Powstały proszek to świetny (...) , przeciwutleniaczy oraz zdrowych tłuszczów. Zobacz także: Pestki moreli...

Choroba Alzheimera

Uraz głowy

Uraz głowy

Nowe badania wskazują, że urazy głowy stanowią istotny czynnik ryzyka rozwoju choroby Alzheimera. Ich wpływ nie jest bezpośredni, symptomy pojawiają

Ciąża i dziecko

Wczesne objawy choroby Alzheimera

Wczesne objawy choroby Alzheimera

Zaniepokojenie własną pamięcią Badania kliniczne potwierdzają, że osoby, u których szwankuje pamięć, są podatne na rozwój choroby Alzheimera (...) sygnałem Alzheimera. Przeczytaj również: Objawy, które mogą wskazywać...

#dzieńdobryWP

#dziejesienazywo: Pomoc w opiece nad chorym (WIDEO)

#dziejesienazywo: Pomoc w opiece nad chorym (WIDEO) Odtwórz wideo

Opieka na chorym członkiem rodziny wymaga dużego zorganizowania i poświęcenia, dlatego też jeżeli zajdzie taka potrzeba można zgłosić się po pomoc do specjalnych ośrodków. Opiekun może otrzymać tam pomoc czasową lub przy konkretnych czynnościach pielęgnacyjnych.