Trwa ładowanie...

Nowy lek na Alzheimera

Nowy lek na Alzheimera
Nowy lek na Alzheimera (123RF)

Trwają testy medyczne nad nowym lekiem o nazwie aducanumab, który może powstrzymać rozwój alzheimera. Wyniki po pierwszej fazie badań przeprowadzonych przez firmę Biogen napawają optymizmem - informuje tygodnik "Nature".

Świat naukowy donosi, że nowy specyfik może spowalniać chorobę, opóźniać utratę pamięci oraz przeciwdziałać znacznemu osłabieniu funkcji intelektualnych u chorych osób.

 

1. Obiecujące efekty

W pierwszym etapie badań 165 pacjentów we wczesnej fazie choroby  przyjmowało raz w miesiącu dożylnie nowy lek. Pozytywne efekty naukowcy zaobserwowali już po pół roku przyjmowania preparatu.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Okazało się, że im większą dawkę leku podawano, tym bardziej zmniejszała się liczba płytek zwanych blaszkami amyloidowymi, które mogą być przyczyną choroby.

40 osób musiało przerwać eksperyment ze względu na skutki uboczne - chodziło o silne bóle głowy. Częstsze występowanie efektów niepożądanych naukowcy łączyli z wyższą dawką aducanumabu.

2. Nadzieja dla milionów chorych

Sensacyjne odkrycie poruszyło środowisko naukowców. Jednak Alfred Sandrock, wiceprezes Biogenu, firmy biotechnologicznej zajmującej się rozwojem nowych terapii w chorobach neurodegeneracyjnych, hematologicznych i autoimmunologicznych podkreślił, że badania jeszcze trwają. Pozostała trzecia, bardzo ważna faza.

Sandrock w rozmowie z "Nature" zaznaczył, że naukowcy nie są do końca jeszcze pewni wyników, choć dotychczasowe efekty są obiecujące. Jeżeli badania potwierdzą skuteczność leku, to skorzystałyby na tym miliony pacjentów chorych na alzheimera.

W trzeciej fazie badań nad lekiem udział weźmie 2700 pacjentów we wczesnej fazie choroby. Chorzy pochodzą z 20 różnych krajów.

W Polsce na chorobę Alzheimera, zwaną również chorobą otępienną, cierpi około 250 tys. osób. Występuje u osób starszych, po 65. roku życia. Nie stwierdzono jednoznacznej przyczyny. Wpływ na jej rozwój mogą mieć m.in czynniki genetyczne czy urazy głowy. Hipotez jest wiele.

W chorobie wyróżnia się trzy okresy: wczesny, umiarkowany i ciężki. We wczesnej fazie chory ma problemy językowe, zapomina słów. Odczuwa zmiany nastroju i osobowości. Traci umiejętności zapamiętywania. W ostatniej fazie, prowadzącej do śmierci, chorzy nie potrafią samodzielnie jeść ani połykać. Tracą mowę, zdolności poruszania się i wykonywania prostych czynności. Zapadają w śpiączkę.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze