Trwa ładowanie...

Zmiana poczucia humoru wczesną oznaką demencji

Avatar placeholder
15.01.2016 14:20
Zmiana poczucia humoru wczesną oznaką demencji
Zmiana poczucia humoru wczesną oznaką demencji (Zdjęcie osób starszych / Shutterstock)

Znane porzekadło „śmiech to zdrowie” może nieco stracić na aktualności w świetle nowych badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Londyńskiego. Odkryli oni, że zauważalna zmiana poczucia humoru może być wczesnym symptomem demencji.

Badania wykazały, że wśród osób, u których z wiekiem nasilało się zamiłowanie do tzw. czarnego humoru, częściej występował behawioralny wariant otępienia czołowo-skroniowego (bvFTD), który charakteryzuje się zmianami w zachowaniu. Zwykle zmiana poczucia humoru następowała na wiele lat przed ujawnieniem się choroby.

Naukowcy pod przewodnictwem dr Camilli Clark z Centrum Badań nad Demencją zaprosili do badań znajomych i krewnych 48 osób z różnymi rodzajami demencji lub choroby Alzheimera oraz 21 osób zdrowych. Poproszono ich o wypełnianie kwestionariuszy, w których mieli ocenić preferencje swoich bliskich dotyczące poszczególnych rodzajów filmów komediowych.

Pytano też o to, czy u chorych dało się zauważyć jakiekolwiek zmiany w poczuciu humoru w ciągu ostatnich 15 lat, jeszcze zanim zdiagnozowano u nich chorobę, oraz czy wykazały się niestosownym poczuciem humoru.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

Analiza odpowiedzi wykazała, że u osób z otępieniem czołowo-skroniowym częściej występowały przypadki nietaktownych lub nietrafnych reakcji, jak np. śmianie się w sytuacjach, które zazwyczaj nie wydają się zabawne, np. szczekanie psa, tragiczne sytuacje życiowe lub przykre wiadomości.

Co więcej, okazało się, że osoby cierpiące na wariant behawioralny FTD i chorobę Alzheimera częściej preferują komedie slapstickowe, takie jak np. "Jaś Fasola" niż absurdalny i satyryczny humor wybierany zwykle przez osoby zdrowe w zbliżonym wieku.

Rezultaty prac badawczych wskazują, że przyjaciele i krewni dostrzegali zmiany w poczuciu humoru osób, u których stwierdzono wariant behawioralny FTD lub chorobę Alzheimera co najmniej 9 lat przed wystąpieniem bardziej powszechnych symptomów otępienia, takich jak problemy z pamięcią czy komunikacją.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Otępienie starcze
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze