Trwa ładowanie...

Zmiana poczucia humoru wczesną oznaką demencji

Znane porzekadło „śmiech to zdrowie” może nieco stracić na aktualności w świetle nowych badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Londyńskiego. Odkryli oni, że zauważalna zmiana poczucia humoru może być wczesnym symptomem demencji.

Badania wykazały, że wśród osób, u których z wiekiem nasilało się zamiłowanie do tzw. czarnego humoru, częściej występował behawioralny wariant otępienia czołowo-skroniowego (bvFTD), który charakteryzuje się zmianami w zachowaniu. Zwykle zmiana poczucia humoru następowała na wiele lat przed ujawnieniem się choroby.

Naukowcy pod przewodnictwem dr Camilli Clark z Centrum Badań nad Demencją zaprosili do badań znajomych i krewnych 48 osób z różnymi rodzajami demencji lub choroby Alzheimera oraz 21 osób zdrowych. Poproszono ich o wypełnianie kwestionariuszy, w których mieli ocenić preferencje swoich bliskich dotyczące poszczególnych rodzajów filmów komediowych.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

Pytano też o to, czy u chorych dało się zauważyć jakiekolwiek zmiany w poczuciu humoru w ciągu ostatnich 15 lat, jeszcze zanim zdiagnozowano u nich chorobę, oraz czy wykazały się niestosownym poczuciem humoru.

Analiza odpowiedzi wykazała, że u osób z otępieniem czołowo-skroniowym częściej występowały przypadki nietaktownych lub nietrafnych reakcji, jak np. śmianie się w sytuacjach, które zazwyczaj nie wydają się zabawne, np. szczekanie psa, tragiczne sytuacje życiowe lub przykre wiadomości.

Co więcej, okazało się, że osoby cierpiące na wariant behawioralny FTD i chorobę Alzheimera częściej preferują komedie slapstickowe, takie jak np. "Jaś Fasola" niż absurdalny i satyryczny humor wybierany zwykle przez osoby zdrowe w zbliżonym wieku.

Rezultaty prac badawczych wskazują, że przyjaciele i krewni dostrzegali zmiany w poczuciu humoru osób, u których stwierdzono wariant behawioralny FTD lub chorobę Alzheimera co najmniej 9 lat przed wystąpieniem bardziej powszechnych symptomów otępienia, takich jak problemy z pamięcią czy komunikacją.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Otępienie starcze
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza