Trwa ładowanie...

Szanse na skuteczne leczenie choroby Alzheimera i Huntingtona

Amerykańscy naukowcy odkryli cząsteczkę, która poprzez blokowanie jednego enzymu może okazać się skuteczna w leczeniu dwóch chorób: pląsawicy Huntingtona i choroby Alzheimera...

spis treści

1. Choroba Alzheimera i Huntingtona

Zarówno alzheimeryzm, jak i pląsawica Huntingtona są chorobami neurodegeneracyjnymi. Prowadzą do nieodwracalnych zmian w mózgu i układzie nerwowym. Chorobę Huntingtona określa się mianem pląsawicy, gdyż jednym z jej objawów są niekontrolowane ruchy ciała. Jest ona chorobą dziedziczną, a szacuje się, że dotyka jedną osobę na 10 tys. Obecnie nie ma na nią lekarstwa.

Zobacz film: "Choroby neurologiczne jako przyczyny depresji"

2. Działanie leczniczej cząsteczki

Szansę na pierwszy skuteczny lek na pląsawicę Huntingtona daje cząsteczka opracowana przez naukowców z Instytutów Gladstone'a Uniwersytetu Kalifornijskiego. Z badań wynika, iż jej działanie polega na blokowaniu enzymu KMO, który odgrywa ważną rolę w rozwoju choroby Alzheimera i Huntingtona. Enzym ten blokowany jest we krwi, a cząsteczka nie przenika do mózgu. Dzięki tym właściwościom możliwe jest zapobieganie deficytom pamięci i utracie połączeń pomiędzy neuronami oraz rozwojowi zapalenia mózgu.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Wpływ insuliny na funkcje poznawcze
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza