Trwa ładowanie...

Inhibitory peptydów w leczeniu choroby Alzheimera

Biochemicy z Uniwersytetu w Zurychu wykazali za pomocą komputerowych symulacji, w jaki sposób aktywne związki i fragmenty peptydu wywołującego chorobę Alzheimera wchodzą ze sobą w interakcje. Okazało się, że to niepoukładana struktura peptydu beta-amyloidu wpływa na interakcje z aktywnymi związkami.

Zobacz film: "Co robić, by zmniejszyć ryzyko choroby Alzheimera?"

1. Rola peptydów w chorobie Alzheimera

Ponad połowa wszystkich przypadków demencji u starszych osób ma związek z chorobą Alzheimera. Mimo wysiłków naukowców nie udało się opracować skutecznej terapii choroby Alzheimera, a leczenie ogranicza się do łagodzenia objawów. Typowym symptomem tej choroby są zmiany w tkankach mózgu. Małe fragmenty białka znane jako peptydy beta-amyloidu gromadzą się w istocie szarej mózgu. Niedawno badacze zidentyfikowali serię syntetycznych związków, które zakłócają kumulację peptydu beta-amyloidu. Te inhibitory wpływają na wczesny etap procesu gromadzenia się peptydów oraz na przenoszenie ich do włókienek amyloidu. Opracowane przez naukowców związki mogą zostać wykorzystane podczas prac nad lekiem na alzheimera.

W celu ustalenia interakcji pomiędzy peptydem beta-amyloidu oraz aktywnymi związkami na poziomie strukturalnym szwajcarscy badacze dokonali symulacji komputerowych. Skoncentrowali się na fragmencie peptydu, który, jak się uważa, kontroluje zarówno interakcje z inhibitorami, jak i postęp choroby. Na podstawie przeprowadzonych symulacji biochemicy byli w stanie określić hierarchię wzorów interakcji pomiędzy peptydem i różnymi aktywnymi związkami. Ku ich zaskoczeniu, okazało się, że niezorganizowana struktura kontroluje interakcje. Brak organizacji i elastyczność struktury pozwala na dostosowywanie się do różnych warunków. Jednak nawet minimalne zmiany w związku mogą wywołać wymierne różnice w interakcjach peptydu ze związkami.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Metformina na chorobę Alzheimera
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza