Inhibitory peptydów w leczeniu choroby Alzheimera

Biochemicy z Uniwersytetu w Zurychu wykazali za pomocą komputerowych symulacji, w jaki sposób aktywne związki i fragmenty peptydu wywołującego chorobę Alzheimera wchodzą ze sobą w interakcje. Okazało się, że to niepoukładana struktura peptydu beta-amyloidu wpływa na interakcje z aktywnymi związkami.

1. Rola peptydów w chorobie Alzheimera

Ponad połowa wszystkich przypadków demencji u starszych osób ma związek z chorobą Alzheimera. Mimo wysiłków naukowców nie udało się opracować skutecznej terapii choroby Alzheimera, a leczenie ogranicza się do łagodzenia objawów. Typowym symptomem tej choroby są zmiany w tkankach mózgu. Małe fragmenty białka znane jako peptydy beta-amyloidu gromadzą się w istocie szarej mózgu. Niedawno badacze zidentyfikowali serię syntetycznych związków, które zakłócają kumulację peptydu beta-amyloidu. Te inhibitory wpływają na wczesny etap procesu gromadzenia się peptydów oraz na przenoszenie ich do włókienek amyloidu. Opracowane przez naukowców związki mogą zostać wykorzystane podczas prac nad lekiem na alzheimera.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

W celu ustalenia interakcji pomiędzy peptydem beta-amyloidu oraz aktywnymi związkami na poziomie strukturalnym szwajcarscy badacze dokonali symulacji komputerowych. Skoncentrowali się na fragmencie peptydu, który, jak się uważa, kontroluje zarówno interakcje z inhibitorami, jak i postęp choroby. Na podstawie przeprowadzonych symulacji biochemicy byli w stanie określić hierarchię wzorów interakcji pomiędzy peptydem i różnymi aktywnymi związkami. Ku ich zaskoczeniu, okazało się, że niezorganizowana struktura kontroluje interakcje. Brak organizacji i elastyczność struktury pozwala na dostosowywanie się do różnych warunków. Jednak nawet minimalne zmiany w związku mogą wywołać wymierne różnice w interakcjach peptydu ze związkami.

Następny artykuł: Metformina na chorobę Alzheimera

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy