Trwa ładowanie...

Chorobę Alzheimera można przewidzieć już 20 lat przed pojawieniem się pierwszych objawów

Naukowcy ze szwedzkiego Instytutu Karolinska oraz Uniwersytetu w Uppsali odkryli, że na dwie dekady przed pojawieniem się pierwszych objawów choroby Alzheimera w mózgu powstają określone stany zapalne.

1. Im wcześniej, tym lepiej

Oznacza to, że przyszli lekarze mogliby przewidzieć, u których ludzi choroba się rozwinie, jeszcze w momencie, kiedy można wprowadzić zmiany w stylu życia lub przyjmować leki, które spowolnią przypadłość.

Jak zmniejszyć ryzyko zachorowania na Alzheimera?
Jak zmniejszyć ryzyko zachorowania na Alzheimera? [7 zdjęć]

Sprawność fizyczna i regularne ćwiczenia powstrzymują chorobę Alzheimera. Tak wynika z badań naukowców

zobacz galerię
Zobacz film: "Choroby neurologiczne jako przyczyny depresji"

Leki, które spowalniają demencję są obecnie badane i mogą być dostępne w przeciągu kilku lat, więc testy wykrywające chorobę Alzheimera w bardzo wczesnym stadium będą równie pożądane w przyszłości.

Naukowcy badali rodziny, u których pojawiła się mutacja genu zwiększająca ryzyko wystąpienia choroby. Większość z nich będzie cierpiała na demencję po osiągnięciu 50.-55. roku życia. Wszystkim uczestnikom badania wykonano prześwietlenie mózgu oraz testy na pamięć.

U nosicieli mutacji genu zaszły zmiany w mózgu wynikające ze stanów zapalnych. Polegały one na aktywacji astrocytów (komórek glejowych), widocznej na dwie dekady przed pojawieniem się problemów z pamięcią.

Naukowcy odkryli również kluczowy czas, w którym zaczyna zwiększać się ilość amyloidu (nieprawidłowego białka) powodującego demencję – upływa około 17 lat zanim zaczynają pojawiać się pierwsze symptomy.

Zmiany w formie rozrastających się astrocytów w mózgu są bardzo wczesnym znakiem rozpoczęcia choroby.

Okazuje się, że aktywacja astrocytów pojawia się około 20 lat przed objawami, a następnie maleje, w przeciwieństwie do ilości amyloidu, która zwiększa się aż do wystąpienia klinicznych objawów choroby Alzheimera.

Autorzy badań są zdania, że odkrycie początkowej przyczyny stanu zapalnego może zapobiec powstawaniu amyloidu. Niestety, obecne sposoby leczenia są jedynie objawowe, więc wczesna diagnoza nie pomoże, jeśli nie zostaną wynalezione odpowiednie leki.

Dlatego też naukowcy uważają, że należy przeprowadzić więcej badań związanych z nowymi formami terapii.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Dentysta może pomóc wykryć chorobę Alzheimera
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza