Chorobę Alzheimera można przewidzieć już 20 lat przed pojawieniem się pierwszych objawów
Naukowcy ze szwedzkiego Instytutu Karolinska oraz Uniwersytetu w Uppsali odkryli, że na dwie dekady przed pojawieniem się pierwszych objawów choroby Alzheimera w mózgu powstają określone stany zapalne.
1. Im wcześniej, tym lepiej
Oznacza to, że przyszli lekarze mogliby przewidzieć, u których ludzi choroba się rozwinie, jeszcze w momencie, kiedy można wprowadzić zmiany w stylu życia lub przyjmować leki, które spowolnią przypadłość.
Leki, które spowalniają demencję są obecnie badane i mogą być dostępne w przeciągu kilku lat, więc testy wykrywające chorobę Alzheimera w bardzo wczesnym stadium będą równie pożądane w przyszłości.
Naukowcy badali rodziny, u których pojawiła się mutacja genu zwiększająca ryzyko wystąpienia choroby. Większość z nich będzie cierpiała na demencję po osiągnięciu 50.-55. roku życia. Wszystkim uczestnikom badania wykonano prześwietlenie mózgu oraz testy na pamięć.
U nosicieli mutacji genu zaszły zmiany w mózgu wynikające ze stanów zapalnych. Polegały one na aktywacji astrocytów (komórek glejowych), widocznej na dwie dekady przed pojawieniem się problemów z pamięcią.
Naukowcy odkryli również kluczowy czas, w którym zaczyna zwiększać się ilość amyloidu (nieprawidłowego białka) powodującego demencję – upływa około 17 lat zanim zaczynają pojawiać się pierwsze symptomy.
Zmiany w formie rozrastających się astrocytów w mózgu są bardzo wczesnym znakiem rozpoczęcia choroby.
Okazuje się, że aktywacja astrocytów pojawia się około 20 lat przed objawami, a następnie maleje, w przeciwieństwie do ilości amyloidu, która zwiększa się aż do wystąpienia klinicznych objawów choroby Alzheimera.
Autorzy badań są zdania, że odkrycie początkowej przyczyny stanu zapalnego może zapobiec powstawaniu amyloidu. Niestety, obecne sposoby leczenia są jedynie objawowe, więc wczesna diagnoza nie pomoże, jeśli nie zostaną wynalezione odpowiednie leki.
Dlatego też naukowcy uważają, że należy przeprowadzić więcej badań związanych z nowymi formami terapii.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.