Olej MCT – właściwości, działanie, wpływ na zdrowie i odchudzanie
Olej MCT to rodzaj tłuszczu. Ponieważ składa się z krótkich i średnich łańcuchów kwasów tłuszczowych, jest zaliczany do triglicerydów średniołańcuchowych. Pozyskuje się go głównie z oleju kokosowego oraz palmowego i traktuje jako dodatek do diety, składnik różnych produktów spożywczych i suplementów diety. Co warto wiedzieć?
1. Co to jest olej MCT i jakie ma właściwości?
Olej MCT (Medium-Chain Triglycerides) zalicza się do średniołańcuchowych tłuszczów nasyconych. Jest złożony z krótkich i średnich łańcuchów kwasów tłuszczowych. Kwasy tłuszczowe średniołańcuchowe to substancje, które zawierają od 6 do 12 atomów węgla. Do grupy tej należy kwas kapronowy C6, kwas kaprylowy C8, kwas kaprynowy C10 oraz kwas laurynowy C12 (który według niektórych jest kwasem tłuszczowym długołańcuchowym).
2. Olej MCT – naturalne źródła i suplementy diety
Olej MCT najczęściej jest pozyskiwany z oleju kokosowego. Trójglicerydy średniołańcuchowe stanowią około 60% wszystkich obecnych w nim kwasów tłuszczowych. Innym naturalnym źródłem oleju MCT jest olej palmowy (zawartość MCT szacuje się na 50%) oraz pełnotłuste produkty mleczne (mleko, jogurty, sery i masło).
Dostępne są także suplementy diety z olejem MCT, tak w postaci płynnej, jak i sproszkowanej. Kupić można na przykład kapsułki z olejem MCT, ale i znaleźć w kroplach zawierających witaminy rozpuszczalne w tłuszczach (A, D, E i K).
3. Właściwości prozdrowotne i działanie oleju MCT
Olej MCT, jak wspomniano, jest złożony z krótkich i średnich łańcuchów kwasów tłuszczowych. To sprawia, że jest łatwo przyswajalny przez organizm i szybko przetwarzany na energię przez wątrobę (do trawienia nie jest potrzebna ani lipaza, ani żółć, co przyspiesza proces). Mają także pozytywny wpływ na organizm.
Jakie są korzyści zdrowotne stosowania oleju MCT? Przede wszystkim substancja:
- zwiększa poziom energii, zapewnia ją na długi czas (jej poziom nie spada tak szybko, jak po spożyciu węglowodanów),
- poprawia nastrój,
- wspiera trawienie,
- zwiększa wchłanianie składników odżywczych, takich jak witaminy i minerały,
- wspiera utrzymanie równowagi mikroflory jelitowej,
- wykazuje działanie przeciwgrzybicze, antybakteryjne i przeciwwirusowe, korzystnie wpływa na układ odpornościowy,
- pomaga obniżać poziom cukru we krwi,
- wpływa na zwiększenie stężenia „dobrego” cholesterolu,
- wspomaga funkcje mózgu poprzez dostarczanie energii dla mózgu i poprawę funkcji poznawczych.
O optymalną podaż oleju MCT powinny zadbać przede wszystkim osoby na diecie niskowęglowodanowej i diecie wysokotłuszczowej (np. Low Carb i keto. Co ważne, ułatwia wejście w stan ketozy i pomaga w jej utrzymaniu), także będące aktywnie fizycznie i uprawiające sport (niektóre badania sugerują, że MCT mogą pomóc poprawić wytrzymałość fizyczną poprzez zwiększenie dostępności energii dla mięśni) oraz odchudzające się.
Olej MCT a odchudzanie
Niektóre badania sugerują, że spożycie oleju MCT pomaga schudnąć oraz kontrolować masę ciała, ponieważ substancja przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej (zwłaszcza tłuszczu trzewnego) i tempo przemiany materii, zmniejsza łaknienie i zwiększa uczucie sytości. Co istotne, olej MCT nasila wydzielanie ciepła, co zwiększa ilość spalanych kalorii podczas treningu (ma właściwości termogenne).
Cechą kwasów średniołańcuchowych jest także to, że przyjmowane w odpowiedniej ilości są wchłaniane bezpośrednio z komórek nabłonka jelitowego - nie są magazynowane w postaci tkanki tłuszczowej.
4. Jak stosować olej MCT?
Jak włączyć olej MCT do diety? Nie jest to trudne. Wystarczy dodawać go do różnych dań, na przykład koktajlu, smoothie czy sałatek (ważne jest, by stosować go na zimno). Można go również stosować jak suplement diety. Zwykle wskazane jest zażywanie jednej łyżki stołowej dwa razy dziennie.
Czy olej MCT jest bezpieczny dla każdego? Uznaje się, że tak. Olej MCT jest dozwolony dla dzieci i niemowląt oraz osób zmagających się z chorobami przewlekłymi nowotworowymi oraz niedożywieniem. Niemniej należy zachować środki ostrożności i umiar. Dlaczego to ważne?
Olej MCT spożywany w nadmiernych ilościach olej MCT może wywołać takie objawy jak ból brzucha, nudności i biegunka, odkładać się w tkance tłuszczowej, zwiększa stężenie cholesterolu we krwi oraz ryzyko chorób układu krążenia. Za bezpieczną ilość uznaje się dawkę do 60 ml na dobę. Ważne jest, by suplementację rozpocząć suplementację od małych porcji i stopniowo je zwiększać.
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.