Trwa ładowanie...

Ostrzega, że grozi ci alzheimer. Pojawia się lata przed diagnozą

Avatar placeholder
01.03.2024 13:53
Słaba orientacja przestrzenna może świadczyć o demencji. Pojawia się nawet 25 lat przed diagnozą
Słaba orientacja przestrzenna może świadczyć o demencji. Pojawia się nawet 25 lat przed diagnozą (Getty Images)

Społeczeństwo coraz częściej dotyka demencja, szacuje się, że każdego roku pojawia się aż 7,7 mln nowych przypadków. Choć obecnie choroba jest nieuleczalna, naukowcy mają nadzieję, że ich nowe odkrycie usprawni wczesne wykrywanie i przyczyni się do znalezienia metod leczenia.

spis treści

1. Nie tylko problem z pamięcią

Demencja to grupa objawów związanych z postępującym zanikiem funkcji mózgu, najbardziej kojarzona jest ze stopniową utratą pamięci. Najczęściej występującym typem jest choroba Alzheimera.

Nowe badania wykazały jednak, że ponad dwie dekady przed rozpoczęciem utraty pamięci, może pojawić się pewien sygnał ostrzegawczy. Zespół uważa, że słaba orientacja przestrzenna może być pewnego rodzaju wskaźnikiem ryzyka.

Zobacz film: "Picie kawy i herbaty zmniejsza ryzyko udaru mózgu i demencji. Ważne ustalenia naukowców"

W ramach badania, które opublikowano w czasopiśmie "Alzheimer's and Dementia", naukowcy z University College London poprosili grupę 100 osób o poruszanie się po środowisku wirtualnej rzeczywistości za pomocą gogli VR.

Uznano, że wszyscy uczestnicy badania mieli predyspozycje do rozwoju choroby Alzheimera. W teście wzięły udział osoby w wieku od 43 do 66 lat, a w ich rodzinie występowała choroba lub wykryto u nich gen allelu APOE-ε4 powiązany z ryzykiem demencji.

2. Sygnał ostrzegawczy

Zespół zaznaczył także, że u żadnego u uczestników nie wykryto objawów choroby Alzheimera, a średnia wieku wyniosła ok. 25 lat mniej od medycznie szacowanego, w którym występuje demencja.

Wyniki badania wykazały, że osoby z większym ryzykiem zachorowania na chorobę Alzheimera miały "upośledzoną" orientację przestrzenną i problemy z wykonywaniem zadań nawigacyjnych w wirtualnej rzeczywistości.

Testy poznawcze nie wykazały jednak żadnych nieprawidłowości funkcji poznawczych, co sugeruje, że słabe zdolności nawigacyjne mogą pojawić się nawet 25 lat przed wystąpieniem innych objawów.

"Nasze badania poprawiają wykrywanie klinicznego początku choroby Alzheimera, co ma kluczowe znaczenie dla szybkiego zastosowania leczenia" - zauważają autorzy.

3. Potrzeba dalszych badań

Badacze mają nadzieję, że ich odkrycia zapewnią wcześniejszą diagnozę choroby i doprowadzą do opracowania narzędzi profilaktycznych. Takie badania są też kluczowe dla zrozumienia choroby.

"Test nawigacji VR opiera się na naszej wiedzy na temat właściwości przestrzennych komórek w płacie skroniowym mózgu, a zastosowanie neuronauki komórkowej w populacjach klinicznych pomaga wypełnić lukę w zrozumieniu, w jaki sposób choroba na poziomie neuronalnym może skutkować objawami klinicznymi" - dodają autorzy.

Właśnie braki w wiedzy stanowią największą przeszkodę w opracowaniu skutecznych metod wykrywania, a także leczenia wszystkich form demencji. Każde odkrycie jednak przybliża naukowców do lepszego zrozumienia choroby.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze