Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Zaniki pamięci

Po 65 roku życia mózg traci zdolność do magazynowania nowych informacji. W związku z tym osoba starsza może zapomnieć imię osoby, którą przed chwilą spotkała lub co zjadła na śniadanie. Ale będzie pamiętała bardzo dobrze wydarzenia z przeszłości, które wywarły wpływ na jej życie.

Zobacz film: "Co robić, by zmniejszyć ryzyko choroby Alzheimera?"

spis treści

1. Niepokojące zaniki pamięci

Poza tymi normalnymi procesami, istnieją również anormalne zaniki pamięci, które wpływają negatywnie na codzienne funkcjonowanie. Zazwyczaj zaburzenia te dotyczą równocześnie zdolności intelektualnych: wypowiadanie się, umiejętności praktyczne, zdolności organizacyjne i planowanie. Następujące sytuacje powinny nas zaniepokoić:

 • Zapominanie słów, których chcemy użyć, skracanie i upraszczanie zdań.
 • Zapominanie obsługi mikrofalówki albo pilota do telewizora.
 • Zapominanie kolejności dodawania składników w ulubionym przepisie.
 • Niezauważanie swoich niedostatków i problemów z pamięcią.

Jeśli problemy z pamięcią nie zakłócają poważnie funkcjonowania ani życia codziennego, mówimy o lekkich zaburzeniach pamięci. Jeżeli natomiast zaniki pamięci mają ostrzejszą formę (np. zapominanie jak sie ubierać czy myć), wtedy mamy do czynienia z demencją.

2. Przyczyny zaników pamięci

Zaburzenia pamięci mogą mieć następujące przyczyny:

 • Leki. Niektóre leki nasenne i uspokajające mogą utrudniać odbieranie i przetwarzanie informacji w mózgu.
 • Depresja nerwicowa i niepokój. Zaburzenia te zakłócają codzienne funkcjonowanie. Co więcej, trudniej jest zapamiętać informacje, jeśli brak jest motywacji i uwagi.
 • Niedoczynność tarczycy. Niedoczynność tarczycy może spowalniać funkcje mózgu.
 • Udar mózgu i guzy mózgu mogą uszkadzać neurony odpowiedzialne za funkcje intelektualne.

Chwilowe zaniki pamięci zdarzają się każdemu i nie powinny nas niepokoić. Jednak jeżeli pojawiają się coraz częściej, zakłócają i utrudniają nasze codzienne życie oraz wpływają na nasze funkcje intelektualne, powinniśmy pomyśleć o wizycie u specjalisty. Żeby zapobiec kłopotom z pamięcią lub pokonać te już istniejące warto pomyśleć o odpowiedniej ilości snu, relaksie i aktywności fizycznej. Pamięć i koncentracja mogą być również ćwiczone za pomocą specjalnych zadań i ćwiczeń oraz na specjalnych kursach.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Badanie okulistyczne w diagnostyce Alzheimera
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza