Zaniki pamięci
Po 65 roku życia mózg traci zdolność do magazynowania nowych informacji. W związku z tym osoba starsza może zapomnieć imię osoby, którą przed chwilą spotkała lub co zjadła na śniadanie. Ale będzie pamiętała bardzo dobrze wydarzenia z przeszłości, które wywarły wpływ na jej życie.
Zobacz film: "Co robić, by zmniejszyć ryzyko choroby Alzheimera?"
1. Niepokojące zaniki pamięci
Poza tymi normalnymi procesami, istnieją również anormalne zaniki pamięci, które wpływają negatywnie na codzienne funkcjonowanie. Zazwyczaj zaburzenia te dotyczą równocześnie zdolności intelektualnych: wypowiadanie się, umiejętności praktyczne, zdolności organizacyjne i planowanie. Następujące sytuacje powinny nas zaniepokoić:
- Zapominanie słów, których chcemy użyć, skracanie i upraszczanie zdań.
- Zapominanie obsługi mikrofalówki albo pilota do telewizora.
- Zapominanie kolejności dodawania składników w ulubionym przepisie.
- Niezauważanie swoich niedostatków i problemów z pamięcią.
Jeśli problemy z pamięcią nie zakłócają poważnie funkcjonowania ani życia codziennego, mówimy o lekkich zaburzeniach pamięci. Jeżeli natomiast zaniki pamięci mają ostrzejszą formę (np. zapominanie jak sie ubierać czy myć), wtedy mamy do czynienia z demencją.
2. Przyczyny zaników pamięci
Zaburzenia pamięci mogą mieć następujące przyczyny:
- Leki. Niektóre leki nasenne i uspokajające mogą utrudniać odbieranie i przetwarzanie informacji w mózgu.
- Depresja nerwicowa i niepokój. Zaburzenia te zakłócają codzienne funkcjonowanie. Co więcej, trudniej jest zapamiętać informacje, jeśli brak jest motywacji i uwagi.
- Niedoczynność tarczycy. Niedoczynność tarczycy może spowalniać funkcje mózgu.
- Udar mózgu i guzy mózgu mogą uszkadzać neurony odpowiedzialne za funkcje intelektualne.
Chwilowe zaniki pamięci zdarzają się każdemu i nie powinny nas niepokoić. Jednak jeżeli pojawiają się coraz częściej, zakłócają i utrudniają nasze codzienne życie oraz wpływają na nasze funkcje intelektualne, powinniśmy pomyśleć o wizycie u specjalisty. Żeby zapobiec kłopotom z pamięcią lub pokonać te już istniejące warto pomyśleć o odpowiedniej ilości snu, relaksie i aktywności fizycznej. Pamięć i koncentracja mogą być również ćwiczone za pomocą specjalnych zadań i ćwiczeń oraz na specjalnych kursach.
Komentarze