Trwa ładowanie...

Dezorientacja – przyczyny, objawy, diagnostyka i leczenie

Dezorientacja, inaczej zaburzenie świadomości, to utrata lub zaburzenie orientacji dotyczącej czasu, miejsca, sytuacji lub tożsamości. Może być objawem psychicznym w chorobach somatycznych, ale i towarzyszyć stanowi upojenia alkoholowego czy zatrucia lekami. Jakie są jej objawy? Czy dezorientację można leczyć?

spis treści

1. Co oznacza dezorientacja?

Dezorientacja z definicji to utrata lub zaburzenie orientacji dotyczącej miejsca, czasu, sytuacji lub tożsamości.

Zobacz film: "Świadomość po "śmierci". Kontrowersyjne badanie naukowców"

Wyróżnia się tym samym:

  • zaburzenie orientacji autopsychicznej, co odnosi się do podstawowych informacji o sobie. To świadomość własnej osoby i stanu psychicznego. Określenie orientacji autopsychicznej należy do podstawowych parametrów badanych podczas badania psychiatrycznego,
  • zaburzenie orientacji allopsychicznej, oznaczająca świadomość miejsca, czasu, przestrzeni i sytuacji.

Orientacja, inaczej świadomość, to stan psychiczny, w którym osoba zdaje sobie sprawę ze zjawisk wewnętrznych (np. własne emocje, procesy myślowe) oraz zjawisk zachodzących w środowisku zewnętrznym i jest w stanie reagować na nie.

Świadomość zależy od prawidłowego działania kory mózgowej i układu siatkowatego, na co z kolei wpływa układ nerwowy, układ krążenia i układ oddechowy. Duże znaczenie ma zaopatrzenie ich w krew (tlen, glukozę, czynniki odżywcze i wiele innych). Gdy pojawią się zaburzenia w zakresie funkcjonowania elementów układu, może dojść do zaburzeń świadomości.

Dezorientacja należy do tak zwanych jakościowych zaburzeń świadomości, co oznacza, że osoba jest przytomna (wydaje się w pełni wybudzona), ale jej kontakt ze światem zewnętrznym jest zaburzony (myślenie i działania są niezborne, chaotyczne i nieadekwatne do sytuacji).

2. Objawy dezorientacji

Dezorientacja objawia się na różne sposoby. Dana osoba wie na przykład, kim jest, jak się nazywa, ile ma lat lub gdzie się znajduje. Może mieć kłopoty z określeniem czasu czy rozpoznaniem innych osób. To jednak nie wszystko. Mogą bowiem pojawić się:

3. Przyczyny dezorientacji

Dezorientacja może mieć różne przyczyny. To zarówno schorzenia somatyczne i choroby psychiczne jak i nieprawidłowości o różnym podłożu. Najczęściej dezorientację obserwuje się u osób w podeszłym wieku, co ma związek z postępującymi z wiekiem procesami degradacji układu nerwowego, odpowiadającego za procesy poznawcze i świadomość.

Przyczyną dezorientacji może być:

Chwilowa dezorientacja, czyli krótkie momenty, którym towarzyszy wrażenie braku orientacji, mogą pojawiać się u każdego człowieka (np. dezorientacja po przebudzeniu, wybudzeniu z głębokiego snu).

4. Dezorientacja – leczenie

Dezorientacja jest objawem, a nie chorobą. Oznacza to, że nie można jej leczyć. Terapią należy objąć jednostkę chorobową bądź nieprawidłowość, która prowadzi do wystąpienia zaburzeń orientacji.

Zarówno sposób i długość leczenia, jak i rokowanie w przypadku dezorientacji są zmienne. Zależą od podłoża problemu. O ile przejściowa dezorientacja, którą wywołują zaburzenia elektrolitowe czy nieprawidłowe ilości glukozy we krwi, po zastosowaniu środków zaradczych i leków szybko mija, o tyle zaburzenia orientacji, które mają związek z zaburzeniami otępiennymi czy chorobami psychicznymi, cechuje dużo gorsze rokowanie. Co więcej dezorientacja może się pogłębiać.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza