Trwa ładowanie...

Niskie ciśnienie tętnicze - objawy, przyczyny, leczenie

Niedociśnienie tętnicze zwane jest inaczej hipotonią. Niskie ciśnienie krwi sytuuje się poniżej 100/60 mmHg. Dotyka każdej grupy wiekowej, choć najczęściej niskie ciśnienie występuje u dzieci (zwłaszcza w okresie dojrzewania), które są szczupłe i mają małą masę ciała. Na hipotonię narażone są zwłaszcza dziewczynki. Przeważnie niedociśnienie tętnicze nie utrudnia normalnego funkcjonowania. Jednak zdarza się, że dzieci nie najlepiej znoszą niskie ciśnienie.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

spis treści

1. Objawy niskiego ciśnienia

Pomiar ciśnienia krwi – zdjęcia
Pomiar ciśnienia krwi – zdjęcia

Pomiar ciśnienia wykonywany w obszarze tętnicy ramieniowej.

zobacz galerię

Niskie ciśnienie tętnicze wywołuje nieprzyjemne objawy. Należą do nich:

 • częste zmęczenie,
 • kołatanie serca,
 • problemy z koncentracją,
 • kłopoty ze skupieniem,
 • szum w uszach,
 • zimne dłonie i stopy,
 • nadmierna senność,
 • brak energii,
 • pojawiające się nudności,
 • przyśpieszone tętno,
 • blada twarz,
 • mroczki przed oczami.

Czasami niskie ciśnienie wywołuje też objawy związane z oddychaniem. Osoba chora na niedociśnienie odczuwa duszność, zwiększa się jej potliwość ciała i wrażliwość na ból. Niskie ciśnienie tętnicze często prowadzi do omdleń. W takich sytuacjach chorym pomaga spożycie kawy, ruch fizyczny (np. gimnastyka) oraz chłodny prysznic. Osoby starsze mogą odczuwać objawy osłabienia po spożyciu posiłku. Zaleca się im wówczas położenie się na łóżku.

Hipotonia najczęściej ujawnia się w porze jesiennej, kiedy pogoda jest zmienna i niepewna. Dzieci z niskim ciśnieniem tętniczym są wrażliwe na zmienność pogody. Dlatego w okresie jesiennym ich zachowanie może ulec zmianie. Z wesołych i aktywnych dzieci zmieniają się w apatyczne i mało energiczne. Brakuje im chęci do życia, zabawy, są ospałe, częściej marudzą. Jeśli objawy hipotonii pojawiły się w okresie dzieciństwa bądź dojrzewania, istnieją spore szanse, że wraz z wiekiem ulegną osłabieniu.

2. Przyczyny niskiego ciśnienia

Niskie ciśnienie tętnicze często jest objawem innych zaburzeń w pracy organizmu. Może na przykład sygnalizować wstrząs kardiologiczny bądź oparzeniowy, a nawet wstrząs anafilaktyczny, pojawiający się tuż po ukąszeniu przez owada. Ponadto hipotonia występuje u osób z chorobami nadnerczy, współtowarzyszy krwotokom czy zaburzeniom rytmu serca. Niskie ciśnienie występuje również przy padaczce, cukrzycy oraz anemii.

Lekarz diagnozujący pacjenta, u którego pojawiło się niskie ciśnienie, musi najpierw ustalić, czy stan ten jest jednorazowy, czy też utrzymuje się przewlekle. Jeżeli pacjent zazwyczaj ma prawidłowe ciśnienie tętnicze, a spadek nastąpił nagle – wówczas mówimy o hipotonii ortostatycznej, natomiast jeśli niedociśnienie tętnicze występuje u pacjenta ciągle – wtedy mówimy o niedociśnieniu samoistnym (zwanym też konstytucjonalnym). Hipotonia ortostatyczna zazwyczaj występuje u młodzieży w okresie dojrzewania oraz u osób w wieku średnim. Osoby dotknięte tym typem niedociśnienia odczuwają gorsze samopoczucie, aczkolwiek niektórzy chorzy nie czują większego dyskomfortu z powodu hipotonii.

Niskie ciśnienie ze względu na jego przyczynę możemy podzielić na:

 • hipotonię pierwotną – może powstawać samoistnie, bez odnalezienia żadnej przyczyny, tzw. idiopatyczne niedociśnienie. Może mieć pewne podłoże genetyczne.
 • hipotonię wtórną – jest wynikiem innych chorób, np. schorzeń układu krążenia, niedoczynności kory nadnerczy (np. choroba Addisona), niedoczynności przedniego płata przysadki czy niedoczynności tarczycy, neuropatii w przebiegu choroby Parkinsona, infekcji, utraty dużej ilości krwi czy odwodnienia. Niedociśnienie wtórne może być spowodowane także przedawkowaniem leków hipotensyjnych czy lewodopy lub leków wpływających na układ adrenergiczny stosowanych w leczeniu choroby Parkinsona.
 • hipotonię ortostatyczną – może być skutkiem niepożądanym zażywania wielu leków, szczególnie stosowanych w leczeniu nadciśnienia tętniczego.

Zobacz także:

3. Leczenie niskiego ciśnienia

Dzieci, które źle znoszą zbyt niskie ciśnienie, powinny być zbadane przez lekarza. Specjalista zaleci badania fizykalne, a następnie postawi rozpoznanie choroby. Niedociśnienie tętnicze może być leczone farmakologicznie, choć nie jest to częsta praktyka – stosuje się to jako rozwiązanie ostateczne. Niskie ciśnienie można zwalczyć niefarmakologicznymi sposobami. 

Na niskie ciśnienie krwi pomocne będzie zastosowanie się do kilku rad: 


Czasami niskie ciśnienie tętnicze wywołuje też objawy związane z oddychaniem
Czasami niskie ciśnienie tętnicze wywołuje też objawy związane z oddychaniem (123rf.com)
 • Lepiej jeść częściej, a mniej niż raz, a dobrze. Zamiast zjadać jeden większy posiłek, lepiej jeść kilka mniej obfitych posiłków. 

 • Należy brać naprzemienne natryski gorącą i zimną wodą.
 • Przebywanie przez dłuższy czas w jednej pozycji źle wpływa na przepływ krwi, dlatego dziecko cierpiące na hipotonię powinno co jakiś czas się ruszać.
 • Osoba z niedociśnieniem tętniczym musi dbać o swoją aktywność fizyczną. Zalecane są: pływanie, piłka nożna, jazda na rowerze.
 • Masaż po przebudzeniu – pomaga w lepszym ukrwieniu organizmu. Wykonaj masaż ręcznikiem lub rękawicą frote. Powinno się zacząć masaż od stóp i dłoni, kierując się w stronę serca.
 • Zdrowy sen – należy zadbać o tyle czasu na sen, ile potrzebuje organizm. Ważne jest wysypianie się. Dobrze jest położyć głowę na wysokiej poduszce - to likwiduje chęć nocnego oddawania moczu i ciągłe przebudzanie się.
 • Rzucenie palenia oraz unikanie miejsc przepełnionych dymem papierosowym.
 • Odpowiedni sposób odżywiania – uchroni się przed napadami hipotonii. Głód prowadzi do obniżenia ilości cukrów we krwi, a to z kolei do spadku ciśnienia. Lepiej jeść mniej a często. Swoja dietę wzbogać w warzywa i owoce, ogranicz za to spożywanie tłuszczów.
 • Picie wody – dziennie należy wypijać minimum 8 szklanek wody. Podczas upałów nasze ciało mocniej się poci, a to obniża ciśnienie.
 • Zioła na poprawę ciśnienia – mieszankę ziół (lawenda, korzeń lubczyku, ziele tymianku, majeranek, serdecznik, liść mięty) należy zalać wodą i doprowadzić do wrzenia. Jak tylko pojawią się bąbelki, zioła trzeba zdjąć z ognia i przykryć. Następnie można to przecedzić. Zioła można pić około 4 razy dziennie.
 • Doraźna pomoc – gdy czujemy, że ciśnienie gwałtownie spada można wypić filiżankę kawy naturalnej. Kawę można również zastąpić coca-colą lub napojem energetyzującym.

W leczeniu farmakologicznym niskiego ciśnienia stosowane są: niketamid, strychnina w niewielkich dawkach. Stosowane są głównie glikokortykosteroidy zatrzymujące sód w organizmie. Lekami drugiego rzutu są związki powodujące skurcz naczyń krwionośnych, np. efedryna.

Następny artykuł: Hipotonia

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.