Niskie ciśnienie tętnicze - objawy, przyczyny, leczenie

Niedociśnienie tętnicze zwane jest inaczej hipotonią. Niskie ciśnienie krwi sytuuje się poniżej 100/60 mmHg. Dotyka każdej grupy wiekowej, choć najczęściej niskie ciśnienie występuje u dzieci (zwłaszcza w okresie dojrzewania), które są szczupłe i mają małą masę ciała. Na hipotonię narażone są zwłaszcza dziewczynki. Przeważnie niedociśnienie tętnicze nie utrudnia normalnego funkcjonowania. Jednak zdarza się, że dzieci nie najlepiej znoszą niskie ciśnienie.

Niskie ciśnienie - objawy

Pomiar ciśnienia krwi – zdjęcia

Pomiar ciśnienia wykonywany w obszarze tętnicy ramieniowej.

Niskie ciśnienie tętnicze wywołuje nieprzyjemne objawy. Należą do nich:

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

Czasami niskie ciśnienie wywołuje też objawy związane z oddychaniem. Osoba chora na niedociśnienie odczuwa duszność, zwiększa się jej potliwość ciała i wrażliwość na ból. Niskie ciśnienie tętnicze często prowadzi do omdleń. W takich sytuacjach chorym pomaga spożycie kawy, ruch fizyczny (np. gimnastyka) oraz chłodny prysznic. Osoby starsze mogą odczuwać objawy osłabienia po spożyciu posiłku. Zaleca się im wówczas położenie się na łóżku.

Hipotonia najczęściej ujawnia się w porze jesiennej, kiedy pogoda jest zmienna i niepewna. Dzieci z niskim ciśnieniem tętniczym są wrażliwe na zmienność pogody. Dlatego w okresie jesiennym ich zachowanie może ulec zmianie. Z wesołych i aktywnych dzieci zmieniają się w apatyczne i mało energiczne. Brakuje im chęci do życia, zabawy, są ospałe, częściej marudzą. Jeśli objawy hipotonii pojawiły się w okresie dzieciństwa bądź dojrzewania, istnieją spore szanse, że wraz z wiekiem ulegną osłabieniu.

Niskie ciśnienie - przyczyny

Niskie ciśnienie tętnicze często jest objawem innych zaburzeń w pracy organizmu. Może na przykład sygnalizować wstrząs kardiologiczny bądź oparzeniowy, a nawet wstrząs anafilaktyczny, pojawiający się tuż po ukąszeniu przez owada. Ponadto hipotonia występuje u osób z chorobami nadnerczy, współtowarzyszy krwotokom czy zaburzeniom rytmu serca. Niskie ciśnienie występuje również przy padaczce, cukrzycy oraz anemii.

Lekarz diagnozujący pacjenta, u którego pojawiło się niskie ciśnienie, musi najpierw ustalić, czy stan ten jest jednorazowy, czy też utrzymuje się przewlekle. Jeżeli pacjent zazwyczaj ma prawidłowe ciśnienie tętnicze, a spadek nastąpił nagle – wówczas mówimy o hipotonii ortostatycznej, natomiast jeśli niedociśnienie tętnicze występuje u pacjenta ciągle – wtedy mówimy o niedociśnieniu samoistnym (zwanym też konstytucjonalnym). Hipotonia ortostatyczna zazwyczaj występuje u młodzieży w okresie dojrzewania oraz u osób w wieku średnim. Osoby dotknięte tym typem niedociśnienia odczuwają gorsze samopoczucie, aczkolwiek niektórzy chorzy nie czują większego dyskomfortu z powodu hipotonii.

Niskie ciśnienie ze względu na jego przyczynę możemy podzielić na:

 • hipotonię pierwotną – może powstawać samoistnie, bez odnalezienia żadnej przyczyny, tzw. idiopatyczne niedociśnienie. Może mieć pewne podłoże genetyczne.
 • hipotonię wtórną – jest wynikiem innych chorób, np. schorzeń układu krążenia, niedoczynności kory nadnerczy (np. choroba Addisona), niedoczynności przedniego płata przysadki czy niedoczynności tarczycy, neuropatii w przebiegu choroby Parkinsona, infekcji, utraty dużej ilości krwi czy odwodnienia. Niedociśnienie wtórne może być spowodowane także przedawkowaniem leków hipotensyjnych czy lewodopy lub leków wpływających na układ adrenergiczny stosowanych w leczeniu choroby Parkinsona.
 • hipotonię ortostatyczną – może być skutkiem niepożądanym zażywania wielu leków, szczególnie stosowanych w leczeniu nadciśnienia tętniczego.

Niskie ciśnienie - leczenie

Dzieci, które źle znoszą zbyt niskie ciśnienie, powinny być zbadane przez lekarza. Specjalista zaleci badania fizykalne, a następnie postawi rozpoznanie choroby. Niedociśnienie tętnicze może być leczone farmakologicznie, choć nie jest to częsta praktyka – stosuje się to jako rozwiązanie ostateczne. Niskie ciśnienie można zwalczyć niefarmakologicznymi sposobami. 

Na niskie ciśnienie krwi pomocne będzie zastosowanie się do kilku rad: 


 • Lepiej jeść częściej, a mniej niż raz, a dobrze. Zamiast zjadać jeden większy posiłek, lepiej jeść kilka mniej obfitych posiłków. 

 • Należy brać naprzemienne natryski gorącą i zimną wodą.
 • Przebywanie przez dłuższy czas w jednej pozycji źle wpływa na przepływ krwi, dlatego dziecko cierpiące na hipotonię powinno co jakiś czas się ruszać.
 • Osoba z niedociśnieniem tętniczym musi dbać o swoją aktywność fizyczną. Zalecane są: pływanie, piłka nożna, jazda na rowerze.
 • Masaż po przebudzeniu – pomaga w lepszym ukrwieniu organizmu. Wykonaj masaż ręcznikiem lub rękawicą frote. Powinno się zacząć masaż od stóp i dłoni, kierując się w stronę serca.
 • Zdrowy sen – należy zadbać o tyle czasu na sen, ile potrzebuje organizm. Ważne jest wysypianie się. Dobrze jest położyć głowę na wysokiej poduszce - to likwiduje chęć nocnego oddawania moczu i ciągłe przebudzanie się.
 • Rzucenie palenia oraz unikanie miejsc przepełnionych dymem papierosowym.
 • Odpowiedni sposób odżywiania – uchroni się przed napadami hipotonii. Głód prowadzi do obniżenia ilości cukrów we krwi, a to z kolei do spadku ciśnienia. Lepiej jeść mniej a często. Swoja dietę wzbogać w warzywa i owoce, ogranicz za to spożywanie tłuszczów.
 • Picie wody – dziennie należy wypijać minimum 8 szklanek wody. Podczas upałów nasze ciało mocniej się poci, a to obniża ciśnienie.
 • Zioła na poprawę ciśnienia – mieszankę ziół (lawenda, korzeń lubczyku, ziele tymianku, majeranek, serdecznik, liść mięty) należy zalać wodą i doprowadzić do wrzenia. Jak tylko pojawią się bąbelki, zioła trzeba zdjąć z ognia i przykryć. Następnie można to przecedzić. Zioła można pić około 4 razy dziennie.
 • Doraźna pomoc – gdy czujemy, że ciśnienie gwałtownie spada można wypić filiżankę kawy naturalnej. Kawę można również zastąpić coca-colą lub napojem energetyzującym.

W leczeniu farmakologicznym niskiego ciśnienia stosowane są: niketamid, strychnina w niewielkich dawkach. Stosowane są głównie glikokortykosteroidy zatrzymujące sód w organizmie. Lekami drugiego rzutu są związki powodujące skurcz naczyń krwionośnych, np. efedryna.

Redakcja abcZdrowie, 7 miesięcy temu

Bibliografia

 • Janion M. Kardiologia, Wydawnictwo Stachurski, Kielce 2005, ISBN 83-88592-35-1
 • Krzemińska Pakula M. (red.), Kardiologia kliniczna, D.W. Publishing Co., Szczecin 2010, ISBN 1-57107-108-3
 • Szczeklik A. (red.), Choroby wewnętrzne, Medycyna Praktyczna, Kraków 2011, ISBN 978-83-7430-289-0

Źródła zewnętrzne

Kardiologia

Komentarze (11)
~Andrew
~Andrew 5 miesięcy temu

Nieraz ciśnienie osiągało tak niskie granice, że kilka razy już wylądowałem w szpitalu , nie czułem się jakoś specjalnie źle jednak trzeba było dowiedzieć się dlaczego koniec końców tak jest , Trafiłem najpierw na kardiologa który kompletnie olał mnie ciepłym moczem , stwierdził że nie widzi tutaj nic nadzwyczajnego, wyniki sa ok i przepisal mi jakies witaminy , dopiero jak poszedłem prywatnie, dowiedziałem się tak naprawdę czym jest to spowodowane , całe szeregi badan przez jakie przeszedłem, dały dokładne wyniki , otrzymałem odpowiednie leki i odpowiednią dietę

Odpowiedz
~Ola
~Ola ponad rok temu

Zarówno nadciśnienie jak i niedociśnienie to niebezpieczna sprawa. Warto mieć w domu dobry, dokładny ciśnieniomierz aby monitorować stan ciśnienia. Mogę polecić naramienny ciśnieniomierz simple sanity, prosty w obsłudze, dokładny, nowoczesny, ma nawet funkcję wykrywania arytmii.

Odpowiedz
~ola563
~ola563 ponad rok temu

Mam 14lat wzrost 165 a waga to 48. Cisnienie 90/60 do 80/50 a serca od 100 do 80. Pojawia się u mnie: mroczki przed oczami, duszności, ból głowy, mdliści i wszystko mnie boli jak mnie ktoś dotknie. Przez to w nocy śpię tylko z 5 godzin bo przez to nie mogę zasnąć. Czy powinnam zgłosić się do lekarza?

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Niskie ciśnienie tętnicze - objawy, przyczyny, leczenie
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Niskie ciśnienie tętnicze - objawy, przyczyny, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze - objawy, przyczyny, leczenie

Niskie ciśnienie (prezentacja edukacyjna)

Niskie ciśnienie (prezentacja edukacyjna)

że nie jest ono zbyt niskie, by wywołać dokuczliwe objawy, które mogą potencjalnie uszkodzić narządy wewnętrzne. Co wywołuje niskie ciśnienie tętnicze? Przyczyn...

Niskie ciśnienie tętnicze - objawy, przyczyny, leczenie

Pozasercowe powikłania nadciśnienia (WIDEO)

Pozasercowe powikłania nadciśnienia (WIDEO) Odtwórz wideo

Pierwotne nadciśnienie tętnicze rozpoznaje się najczęściej bez jednoznacznej przyczyny, a mechanizm jego powstawania zależy zarówno od czynników (...) ta więc jest bardzo niebezpieczna. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku...

Miażdżyca - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie, rokowanie, profilaktyka

Zmiany miażdżycowe w tętnicy

Zmiany miażdżycowe w tętnicy

Na zdjęciu mikroskopowym widoczne płytki miażdżycowe wyścielające i zwężające ściany tętnicy.

Niskie ciśnienie tętnicze - objawy, przyczyny, leczenie

Leczenie przeciwzakrzepowe (WIDEO)

Leczenie przeciwzakrzepowe (WIDEO) Odtwórz wideo

na drodze krwi - takie jak powstawanie skrzeplin i zakrzepów - może być przyczyną powikłań groźnych dla zdrowia, a nawet życia. Dlatego tak ważne u osób (...) . Leczenie przeciwzakrzepowe dotyczy pacjentów po 75. roku...