Trwa ładowanie...

Zdrowy styl życia, to dobra pamięć

Avatar placeholder
Natalia Kulik 11.10.2016 11:20
Zdrowy styl życia, to dobra pamięć
Zdrowy styl życia, to dobra pamięć

Najnowsze badanie wykazało, że recepta na utrzymanie dobrej pamięci jest taka sama, jak na utrzymanie swojego ciała w zdrowiu, a mianowicie należy zdrowo się odżywiać, dużo ćwiczyć i dobrze wysypiać.

„Nasze mózgi starzeją się tak, jak nasze ciała" - mówią dr Small, dyrektor Centrum Długowieczności na Uniwersytecie w Kalifornii i Terry Semel z Instytutu Nauk Neurologicznych i Zwyczajów Ludzkich na Uniwersytecie w Kalifornii.

To, jaki styl życia prowadzimy ma duży wpływ na rozwój naszego mózgu
To, jaki styl życia prowadzimy ma duży wpływ na rozwój naszego mózgu (Shutterstock)

"Badania wykazują, że im więcej zdrowych nawyków posiadamy i im bardziej zdrowy styl życia prowadzimy, tym mniej prawdopodobne jest, że będziemy narzekać na problemy z pamięcią” – mówią naukowcy.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

Zespół dr Small wykazał, że można poprawić pamięć za pomocą stosunkowo prostych strategii i technik.

"Spójrz, wychwyć, połącz" – jest to przykład jednej z technik poprawiających pamięć. Polega ona na połączeniu trzech zasadniczych etapów: po pierwsze zauważ konkretną informację, którą chcesz zachować w pamięci, skup na niej swoją uwagę, po czym połącz wizualnie obrazy, które chcesz zapamiętać.

Chociaż nie ma lekarstwa na chorobę Alzheimera, dr Small mówi, że utrzymanie zdrowych nawyków dotyczących stylu życia może pomóc zażegnać objawy tej choroby.

„Nasze programy pomagają ludziom stworzyć styl życia mogący zapewnić zdrowie mózgu i dobrą pamięć" – mówi dr Small. „Uczymy również, jak zapobiegać naturalnym procesom osłabienia funkcji pamięci, które naturalnie występują w procesie starzenia się” – dodaje.

Kilka kluczowych czynników:

  • Pobudzenie psychiczne: badania pokazują, że kształcenie się powoduje obniżone ryzyko zapadania na chorobę Alzheimera, ale związek przyczynowo-skutkowy w tym względzie nie został jeszcze udowodniony. Badanie ukazuje też ciekawą informację na temat rozwiązywania krzyżówek i wpływu ich na naszą pamięć. „Dzięki krzyżówkom uzyskujemy umiejętności w rozwiązywaniu wielu zagadek, ale nie może przenieść się to na nasze życie codzienne i nie może wzmacniać pamięci" - dodaje dr Small.
  • Żywienie: nadwaga znacznie zwiększa ryzyko osłabienia pamięci, tak samo jak cukrzyca zwiększa ryzyko rozwoju choroby Alzheimera. Otyłość czterokrotnie zwiększa ryzyko tej choroby. Dr Small mówi, że niektóre badania wykazały, że spożywanie pięciu do siedmiu porcji owoców i warzyw dziennie dostarcza antyoksydantów, które mogą opóźniać uszkodzenia DNA mózgu, które odpowiadają później za problemy z pamięcią.
  • Aktywność fizyczna: Różnego rodzaju ćwiczenia i treningi siłowe są bardzo korzystne, nawet sam szybki marsz przez 15 minut dziennie może według niektórych badań obniżać ryzyko choroby Alzheimera. „Nie trzeba być od razu wysokiej rangi sportowcem” – mówi dr Small. „Ale kiedy ćwiczymy regularnie, pomaga to dostarczyć więcej składników odżywczych i tlenu do komórek naszego mózgu” – dodaje.
  • Zaangażowanie społeczne: Społeczne interakcje mogą zarówno zredukować stres, jak i stymulować nasz umysł. Badania pokazują, że 10 minut rozmowy jest lepsze dla zdrowia poznawczego niż oglądanie programu telewizyjnego.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Ćwiczenia na pamięć
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze