Przejdź na WP

Skleroza – przyczyny, objawy, zapobieganie

Zaburzenia pamięci spowodowane miażdżycą naczyń doprowadzających tlen i składniki krwionośne do mózgu jest nazywana sklerozą. Często kiedy czegoś zapominamy żartobliwie mówimy, że mamy sklerozę jednak nieleczona może prowadzić do poważnych konsekwencji.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

spis treści

1. Skleroza – przyczyny

Skleroza jest chorobą, która dotyka tętnic krwionośnych w obrębie mózgu. Cholesterol, odkładający się w ściankach naczyń powoduje wytwarzanie się blaszki miażdżycowej, która może wapnieć i sztywnieć. Dochodzi do zmniejszenia światła naczyń przez co krew wolniej dopływa do tkanek mózgu. Zaburzony zostaje wówczas transport substancji odżywczych oraz tlenu do neuronów. Stają się przez to mniej efektywne a ostatecznie dochodzi do ich obumierania i przestają pełnić swoje funkcje. Ponadto te martwe neurony są eliminowane przez organizm a w ich miejscu pojawia się płyn, który jest widoczny w obrazie tomografii komputerowej.

Rozwój sklerozy jest przede wszystkim warunkowany nieprawidłową dietą, bogatą w tłuszcze które są źródłem cholesterolu.  Ponadto w wynikach badań  u osób z podejrzeniem sklerozy obserwuje się obecność przeciwciał przeciwjądrowych. Są one znakiem toczącego się procesu autoimmunologicznego, polegającego na wytwarzaniu przeciwciał przeciwko komórkom naczyń krwionośnych.

Skleroza jest kojarzona głównie z zapominaniem
Skleroza jest kojarzona głównie z zapominaniem

2. Skleroza objawy

Symptomy charakterystyczne dla sklerozy to:

 •  zaburzenia pamięci (szczególnie jeśli chodzi o zdarzenia, które miały miejsce niedawno) , trudności ze skupieniem uwagi,
 • zaburzenia mowy (afazja),
 • problemy z koordynacją ruchową (apraksja),
 • zaburzenia emocjonalne (początkowo drażliwość, szybkie wzruszanie się; w późniejszych etapach choroby objawy się nasilają),
 • zmiany charakteru (egoizm, brak samokrytycyzmu)
 • zmniejszona aktywność fizyczna i wyraźny brak ochoty do jej podejmowania,
 • zaburzona mimika twarzy i gestykulacja,
 • stany pobudzenia szczególnie w nocy, kiedy pacjent budzi się i nie wie gdzie jest,
 • połowiczne niedowłady, objawy podobne parkinsonizmu, ogólne uczucie sztywności, które pojawiają się w miarę rozwoju choroby.
Rozwiązanie na zapominanie
Rozwiązanie na zapominanie

Dlaczego zapominamy? – to pytanie zadaje sobie wiele osób. Niestety, nie ma dotąd jednoznacznej odpowiedzi....

zobacz galerię

3. Skleroza – zapobieganie

Skleroza to choroba, której całkowicie wyleczyć nie można. Można łagodzić objawy i próbować przedłużyć stan aktywności pacjenta.

Warto zatem starać się zapobiegać temu schorzeniu poprzez na przykład:

 • stosowanie odpowiedniej zdrowej diety, która nie jest bogata w tłuszcze zwierzęce,
 • spożywanie dużej ilości owoców oraz warzyw zawierające witaminę C oraz inne minerały,
 • ćwiczenie aktywności intelektualnej (czytanie książek, gry pamięciowe które zmuszają mózg do wysiłku i zapamiętywania faktów),
 • aktywność społeczną (spotkania z ludźmi, udział w życiu społecznym ponieważ jak się okazuje osoby zamknięte w sobie częściej chorują na sklerozę),
 •  aktywność fizyczną (dzięki niej poprawia się krążenie i hamuje odkładanie cholesterolu).
Następny artykuł: Zaburzenia pamięci i koncentracji

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Ważne tematy