Trwa ładowanie...

Związek płci z zachorowalnością na Alzheimera

Lek. Mateusz Nawrocki
14.11.2016 07:44
Związek płci z zachorowalnością na Alzheimera
Związek płci z zachorowalnością na Alzheimera

Kobiety mają dwa razy większe ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera w porównaniu do mężczyzn, ale jak narazie nie wiadomo, jakie różnice w budowie mózgu odpowiadają za tę predyspozycję.

W badaniach opartych na analizie ponad 200 osób w wieku 47-55 lat, grupa naukowców z ośrodka Birgham and Women’s Hospital ujawnia specyficzne różnice w funkcjonowaniu pamięci, które są zauważalne w kontekście płci i wieku okołomenopauzalnego.

Wyniki rozważań, które ukazały się 9 listopada w internetowym wydaniu magazynu „Menopause”, ujawniają, jak ważną rolę spełniają hormony jajnikowe w funkcjonowaniu pamięci.

Naukowcy ujawniają, dlaczego kobiety częściej zapadają na alzheimera
Naukowcy ujawniają, dlaczego kobiety częściej zapadają na alzheimera (Shutterstock)
Zobacz film: "Wysoki poziom trójglicerydów"

„Od lat uważano, że kobiety są bardziej narażone na rozwój choroby Alzheimera, ze względu na dłuższy czas życia” - powiedział autor badania, Jill Goldstein, dyrektor Research at the Connors Center for Women's Health and Gender Biology.

Pogorszenie funkcji poznawczych wraz z wiekiem zgłaszają zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Kobiety  zazwyczaj lepiej wypadają w testach w porównaniu do mężczyzn, ale statystycznie częściej zapadają na chorobę Alzheimera.

Dla przykładu, w samych Stanach Zjednoczonych z 5,5 miliona chorujących osób dwie trzecie to kobiety. Goldstein wraz z współpracownikami postanowili sprawdzić, co dzieje się z pamięcią u kobiet w okresie okołomenopauzalnym i porównać wyniki analizy z mężczyznami, będącymi w tym samym wieku. Zwykłe testy funkcjonowania pamięci nie nadają się do tego badania - naukowcy wytoczyli cięższe działa w postaci badań neuropsychologicznych.

Testy te dokładnie określają deficyty pamięci i trudności w uczeniu się nawet we wczesnym etapie rozwoju choroby. Badanie wykazało różnicę w budowie przednich regionów kory mózgu, znanych ze swoich funkcji dotyczących organizacji i przetwarzania informacji. Wyniki laboratoryjne wskazywały również wyższe poziomy estradiolu u kobiet, co może mieć związek z polepszeniem funkcjonowania mózgu.

„Musimy ustalić, kto jest najbardziej narażony na rozwój choroby Alzheimera” - komentuje Goldstein i jak dodaje „to bardzo ważne z punktu widzenia terapii, bo leki podawane po okresie ujawnienia się choroby są mało skuteczne. Mamy nadzieję, że nasze badania przyczynią się do ustalenia, kto znajduje się w kręgu podwyższonego ryzyka zachorowania w ciągu życia”.

Wczesne objawy choroby Alzheimera
Wczesne objawy choroby Alzheimera [7 zdjęć]

Badania kliniczne potwierdzają, że osoby, u których szwankuje pamięć, są podatne na rozwój choroby Alzheimera.

zobacz galerię

Goldstein wraz z współpracownikami już opracowują wytyczne, które pozwolą ustalić, kto jest najbardziej narażony na rozwój choroby Alzheimera. Mają one także uwzględniać ryzyko związane z innymi obciążeniami, na przykład genetycznymi.

„Choroba Alzheimera to jeden z największych problemów dzisiejszego świata. Patrząc w przyszłość, musimy zrozumieć jak przywrócić pamięć w ciągu życia, a także uwzględnić różnice płci w późniejszych poszukiwaniach choroby” - komentuje Jill Goldstein.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze