Związek płci z zachorowalnością na Alzheimera

Kobiety mają dwa razy większe ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera w porównaniu do mężczyzn, ale jak narazie nie wiadomo, jakie różnice w budowie mózgu odpowiadają za tę predyspozycję.

W badaniach opartych na analizie ponad 200 osób w wieku 47-55 lat, grupa naukowców z ośrodka Birgham and Women’s Hospital ujawnia specyficzne różnice w funkcjonowaniu pamięci, które są zauważalne w kontekście płci i wieku okołomenopauzalnego.

Wyniki rozważań, które ukazały się 9 listopada w internetowym wydaniu magazynu „Menopause”, ujawniają, jak ważną rolę spełniają hormony jajnikowe w funkcjonowaniu pamięci.

Naukowcy ujawniają, dlaczego kobiety częściej zapadają na alzheimera
Naukowcy ujawniają, dlaczego kobiety częściej zapadają na alzheimera (Shutterstock)

„Od lat uważano, że kobiety są bardziej narażone na rozwój choroby Alzheimera, ze względu na dłuższy czas życia” - powiedział autor badania, Jill Goldstein, dyrektor Research at the Connors Center for Women's Health and Gender Biology.

Pogorszenie funkcji poznawczych wraz z wiekiem zgłaszają zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Kobiety  zazwyczaj lepiej wypadają w testach w porównaniu do mężczyzn, ale statystycznie częściej zapadają na chorobę Alzheimera.

Dla przykładu, w samych Stanach Zjednoczonych z 5,5 miliona chorujących osób dwie trzecie to kobiety. Goldstein wraz z współpracownikami postanowili sprawdzić, co dzieje się z pamięcią u kobiet w okresie okołomenopauzalnym i porównać wyniki analizy z mężczyznami, będącymi w tym samym wieku. Zwykłe testy funkcjonowania pamięci nie nadają się do tego badania - naukowcy wytoczyli cięższe działa w postaci badań neuropsychologicznych.

Chcesz cieszyć się dobrą pamięcią? Włącz do swojej diety te produkty!
Chcesz cieszyć się dobrą pamięcią? Włącz do swojej diety te produkty! [6 zdjęć]

To, że dieta wpływa na zdolności naszego mózgu wiadomo od dawna. Jednak czy jesteśmy świadomi tego, jak...

zobacz galerię

Testy te dokładnie określają deficyty pamięci i trudności w uczeniu się nawet we wczesnym etapie rozwoju choroby. Badanie wykazało różnicę w budowie przednich regionów kory mózgu, znanych ze swoich funkcji dotyczących organizacji i przetwarzania informacji. Wyniki laboratoryjne wskazywały również wyższe poziomy estradiolu u kobiet, co może mieć związek z polepszeniem funkcjonowania mózgu.

„Musimy ustalić, kto jest najbardziej narażony na rozwój choroby Alzheimera” - komentuje Goldstein i jak dodaje „to bardzo ważne z punktu widzenia terapii, bo leki podawane po okresie ujawnienia się choroby są mało skuteczne. Mamy nadzieję, że nasze badania przyczynią się do ustalenia, kto znajduje się w kręgu podwyższonego ryzyka zachorowania w ciągu życia”.

Wczesne objawy choroby Alzheimera
Wczesne objawy choroby Alzheimera [7 zdjęć]

Badania kliniczne potwierdzają, że osoby, u których szwankuje pamięć, są podatne na rozwój choroby Alzheimera....

zobacz galerię

Goldstein wraz z współpracownikami już opracowują wytyczne, które pozwolą ustalić, kto jest najbardziej narażony na rozwój choroby Alzheimera. Mają one także uwzględniać ryzyko związane z innymi obciążeniami, na przykład genetycznymi.

„Choroba Alzheimera to jeden z największych problemów dzisiejszego świata. Patrząc w przyszłość, musimy zrozumieć jak przywrócić pamięć w ciągu życia, a także uwzględnić różnice płci w późniejszych poszukiwaniach choroby” - komentuje Jill Goldstein.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy