Sposób na trening pamięci

Od dnia narodzin codziennie tracimy neurony, które, w przeciwieństwie do innych komórek, znikają bezpowrotnie. Ale bez paniki. Mózg na początku naszego życia liczy dziesiątki miliardów neuronów.

Nawet tracąc 100 000 komórek nerwowych dziennie, wystarczy nam ich jeszcze na 120 lat całkowicie normalnego i zdrowego życia. Co więcej, nasz mózg nieustannie się zmienia. Kiedy jedne połączenia nerwowe psują się lub zamierają, tworzą się inne.

Zobacz film: "Wiedza i świadomość pacjentów w dobie Internetu"

Dlaczego zapominamy?

Drobne pogorszenie pamięci nie jest groźne i w takiej sytuacji trening pamięci sprawdza się świetnie. Jednak jeśli pojawiają się poważne problemy z pamięcią, zawsze konieczne jest badanie lekarskie u neurologa lub u specjalisty gerontologa.

Istnieją czynniki, które mogą pogorszyć pamięć. I tak przemęczenie, niepokój, depresja, leki (m.in. niektóre leki nasenne, uspokajające, antydepresanty), zaburzenia hormonalne, brak witamin, nadciśnienie mogą negatywnie wpływać na naszą pamięć i koncentrację.

Walka z pogarszającą się z wiekiem pamięcią to jednocześnie walka o odpowiednie nawodnienie mózgu. Niedostatecznie nawodniony mózg gorzej pracuje i gorzej zapamiętuje.

Ćwiczenia na pamięć

W większości wypadków obniżona sprawność intelektualna jest spowodowana tym, że mózg nie jest w dostateczny sposób wykorzystywany. I w tym miejscu pojawiają się ćwiczenia pamięci, bo przecież mózg można trenować.

Wykonywanie ciągle tych samych, monotonnych ćwiczeń koncentracji pobudza wciąż te same obszary mózgu. Rezultat: pozostałe obszary są uśpione.

Uwaga na okres przełomowy, jakim jest emerytura. W tym czasie problemy z pamięcią szczególnie się nasilają. Zakończenie pracy zawodowej wiąże się z drastycznym obniżeniem ilości i częstotliwości stymulacji funkcji mózgowych.

Stymulacja funkcji mózgowych przyczynia się do zachowywania umiejętności myślowych i wpływa na poprawę pamięci. Pobudzajcie więc swoje neurony do pracy i trenujcie pamięć. Grajcie w scrabble, szachy, brydża i we wszystkie inne gry logiczne i strategiczne. Pamięć pracuje w każdej chwili naszego życia. W ramach treningu pamięci możecie więc np. nauczyć się numerów telefonów, których używacie na co dzień lub próbować przypomnieć sobie informacje bez natychmiastowego zaglądania do notesu. Pamięć ćwiczymy również, opowiadając swoje wspomnienia lub przypominając sobie tekst wiersza czy piosenki.

Istnieje wiele technik pamięci, dzięki którym możemy pobudzić nasz mózg. Można również skorzystać ze specjalnych kursów, oferujących trening pamięci. W programie m.in.: stymulacja neuronów i nauka technik zapamiętywania.

Pamiętaj, że im więcej mózg pracuje, tym lepiej zapamiętuje, a gimnastyka neuronów jest równie korzystna dla ciebie, co gimnastyka ciała.

Redakcja abcZdrowie.pl, ponad rok temu

Zaburzenia pamięci i intelektu

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Zaburzenia pamięci i intelektu
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Zaburzenia pamięci i intelektu
Zaburzenia pamięci i intelektu

Zaburzenia koncentracji i pamięci (WIDEO)

Zaburzenia koncentracji i pamięci (WIDEO) Odtwórz wideo

. Nie bez znaczenia jest tez opinia psychiatry czy neurologa. Pozwoli to zbadać zaburzenia pamięci i postawić właściwą diagnozę. Po rozpoznaniu zazwyczaj (...) . Przy zaburzeniach pamięci...

Zaburzenia pamięci i intelektu

Leczenie zaburzeń koncentracji

czasie. Tymczasem nawet cicha muzyka lub perspektywa weekendu mogą doprowadzić do zaburzenia koncentracji i zmniejszyć efektywność wykonywanej pracy (...) . Przyczyny i leczenie zaburzeń koncentracji Problemy z koncentracją...

Zaburzenia pamięci i intelektu

Poprawa pamięci - czy to możliwe?

jeszcze przez długi czas. Aby poprawić pamięć, pozostaje tylko ćwiczyć w ten i w każdy inny sposób każdego dnia. Ćwiczenia pamięci na co dzień (...) Istnieją różne ćwiczenia, dzięki którym poprawa pamięci jest możliwa,...

Zaburzenia pamięci i intelektu

Pigułka na pamięć

z pamięcią Na zaburzenia pamięci wpływ ma między innymi kortyzol - hormon stresu. Wysoki poziom tego hormonu sprzyja degeneracji mózgu. Z kolei (...) i sprawiają, że osoba starsza kwestionuje swoje zdolności umysłowe....

Zaburzenia pamięci i intelektu

Skleroza - objawy, przyczyny

Skleroza - objawy, przyczyny

, która cierpi na sklerozę odczuwa zaburzenia psychiczne i neurologiczne, które wraz z rozwojem choroby nasilają się. Skleroza dotyczy głównie osób starszych (...) niedawno, kilkanaście minut wcześniej. Rozwój choroby Gdy chhoroba...

Zaburzenia pamięci i intelektu

Jedzenie tych produktów poprawia pamięć i odmładza mózg

Jedzenie tych produktów poprawia pamięć i odmładza mózg

. Jedzenie konkretnych warzyw może opóźnić procesy starzenia się i zapobiegać utracie pamięci. Jedzenie na pamięć Pogorszenie pamięci i stopniowy (...) owoców a poprawą pamięci. Jedynie zwiększenie...

Zaburzenia pamięci i intelektu

Amnezja

jednak znacznie poważniejsze problemy z zapamiętywaniem. Patologiczne zaburzenia pamięci to między innymi amnezja. Co to jest i jakie są jej przyczyny (...) Każdemu z nas zdarzają się chwilowe zaniki pamięci....