Trwa ładowanie...

Sposób na trening pamięci

Avatar placeholder
16.07.2015 13:22
Sposób na trening pamięci
Sposób na trening pamięci

Od dnia narodzin codziennie tracimy neurony, które, w przeciwieństwie do innych komórek, znikają bezpowrotnie. Ale bez paniki. Mózg na początku naszego życia liczy dziesiątki miliardów neuronów.

Nawet tracąc 100 000 komórek nerwowych dziennie, wystarczy nam ich jeszcze na 120 lat całkowicie normalnego i zdrowego życia. Co więcej, nasz mózg nieustannie się zmienia. Kiedy jedne połączenia nerwowe psują się lub zamierają, tworzą się inne.

spis treści

1. Dlaczego zapominamy?

Drobne pogorszenie pamięci nie jest groźne i w takiej sytuacji trening pamięci sprawdza się świetnie. Jednak jeśli pojawiają się poważne problemy z pamięcią, zawsze konieczne jest badanie lekarskie u neurologa lub u specjalisty gerontologa.

Zobacz film

Istnieją czynniki, które mogą pogorszyć pamięć. I tak przemęczenie, niepokój, depresja, leki (m.in. niektóre leki nasenne, uspokajające, antydepresanty), zaburzenia hormonalne, brak witamin, nadciśnienie mogą negatywnie wpływać na naszą pamięć i koncentrację.

Walka z pogarszającą się z wiekiem pamięcią to jednocześnie walka o odpowiednie nawodnienie mózgu. Niedostatecznie nawodniony mózg gorzej pracuje i gorzej zapamiętuje.

2. Ćwiczenia na pamięć

W większości wypadków obniżona sprawność intelektualna jest spowodowana tym, że mózg nie jest w dostateczny sposób wykorzystywany. I w tym miejscu pojawiają się ćwiczenia pamięci, bo przecież mózg można trenować.

Wykonywanie ciągle tych samych, monotonnych ćwiczeń koncentracji pobudza wciąż te same obszary mózgu. Rezultat: pozostałe obszary są uśpione.

Uwaga na okres przełomowy, jakim jest emerytura. W tym czasie problemy z pamięcią szczególnie się nasilają. Zakończenie pracy zawodowej wiąże się z drastycznym obniżeniem ilości i częstotliwości stymulacji funkcji mózgowych.

Stymulacja funkcji mózgowych przyczynia się do zachowywania umiejętności myślowych i wpływa na poprawę pamięci. Pobudzajcie więc swoje neurony do pracy i trenujcie pamięć. Grajcie w scrabble, szachy, brydża i we wszystkie inne gry logiczne i strategiczne. Pamięć pracuje w każdej chwili naszego życia. W ramach treningu pamięci możecie więc np. nauczyć się numerów telefonów, których używacie na co dzień lub próbować przypomnieć sobie informacje bez natychmiastowego zaglądania do notesu. Pamięć ćwiczymy również, opowiadając swoje wspomnienia lub przypominając sobie tekst wiersza czy piosenki.

Istnieje wiele technik pamięci, dzięki którym możemy pobudzić nasz mózg. Można również skorzystać ze specjalnych kursów, oferujących trening pamięci. W programie m.in.: stymulacja neuronów i nauka technik zapamiętywania.

Pamiętaj, że im więcej mózg pracuje, tym lepiej zapamiętuje, a gimnastyka neuronów jest równie korzystna dla ciebie, co gimnastyka ciała.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Trening pamięci krótkotrwałej
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze