Trwa ładowanie...

Alzheimera zobaczy okulista?

 Agnieszka Gotówka
28.11.2018 11:19
Badanie dna oka
Badanie dna oka (123RF)

W świetle najnowszych doniesień ze świata nauki Alzheimera może wykryć okulista. Jak się bowiem okazuje, badanie dna oka pomaga nie tylko w diagnostyce chorób oczu.

Dzięki tej prostej metodzie diagnostycznej możliwe jest wykrycie ogólnoustrojowych schorzeń, tj. nadciśnienie tętnicze, miażdżyca, cukrzyca. Jak to możliwe? Zmiany związane z tymi dolegliwościami odzwierciedlają się w stanie naczyń siatkówki, np. obrzęk tarczy nerwu wzrokowego może świadczyć o obecności guza wewnątrzczaszkowego.

123RF: Badanie dna oka
123RF: Badanie dna oka

Być może już niedługo w gabinetach okulistycznych możliwe będzie zdiagnozowanie choroby Parkinsona i Alzheimera. Obiecujące wyniki badań w tym zakresie opublikowano w sierpniowym numerze "Acta Neuropathologica Communications".

Zobacz film: "Wzrost ciśnienia śródgałkowego"

Dowiadujemy się z nich, że za pomocą oftalmoskopu (wziernika), z wykorzystaniem wiązki laserowej i znacznika, możemy rozpoznawać komórki siatkówki, **które umierają.**

Zagraniczni badacze wykonali u zwierząt również tomografię siatkówki (badanie OCT). Zaobserwowali oni zmiany wokół tarczy nerwu wzrokowego i centralnej części siatkówki, które uznaje się za pierwsze objawy choroby Alzheimera.

Odkrycie zespołu brytyjskich i amerykańskich naukowców już teraz komentuje się jako rewolucyjne. Potrzebne są jednak dalsze badania w tym zakresie. Jeśli teorie te się potwierdzą, być może już za kilka lat możliwe będzie szybkie wykrycie chorób neurologicznych charakterystycznych dla wieku podeszłego.

To znacząco przyspieszy rozpoczęcie leczenia, terapię, a przy tym obniży jej koszty. Wszystkie te czynniki z kolei wpłyną pozytywnie na rokowanie.

1. Badanie dna oka

Lekarze od wielu lat zachęcają osoby po 40. roku życia, by choć raz w roku odwiedziły gabinet okulistyczny. Badanie dna oka jest badaniem nieinwazyjnym, niebolesnym. W niektórych przypadkach wymaga jedynie podania kropel, które rozszerzają źrenice, co znacznie wpływa na dokładność oceny dna oka.

W czasie badania okulista skupia się przede wszystkim na tarczy nerwu wzrokowego i ocenie kontroli siatkówki, zwłaszcza jej środkowej części, popularnie zwanej plamką. Odpowiada ona za centralną część pola widzenia.

Dzięki badaniu dna oka możliwe jest wczesne wykrycie jaskry związanej z niskim ciśnieniem, kiedy to dochodzi do uszkodzenia nerwu wzrokowego i zwężenia pola widzenia.

Wiele gabinetów okulistycznych wyposażonych jest ponadto w specjalistyczny sprzęt, pozwalający między innymi na wykonanie badania za pomocą tomografii komputerowej (OCT).

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Nowa metoda w diagnostyce choroby Alzheimera u kobiet
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze