Trwa ładowanie...

Ta rzadka grupa krwi może zwiększać szanse na przedwczesną demencję starczą

Avatar placeholder
14.01.2019 11:04
Ta rzadka grupa krwi może zwiększać szanse na przedwczesną demencję starczą
Ta rzadka grupa krwi może zwiększać szanse na przedwczesną demencję starczą (Ilustracja / Shutterstock)

Chcąc zachować zdrowie i dobrą formę, staramy się dbać o regularny tryb życia, odpowiednią dietę, aktywność fizyczną. Pilnujemy terminów badań i sięgamy po suplementy diety. Wszystko po to, aby utrzymać organizm w jak najlepszej formie. Są jednak rzeczy, na które nie mamy wpływu. Należy do nich grupa krwi, która determinuje nasze zdrowie.

spis treści

1. Na co wpływa grupa krwi

Ostatnie badania amerykańskich naukowców z Uniwersytetu w Vermont wykazały wpływ posiadanej grupy krwi na możliwość wystąpienia problemów z pamięcią oraz zaburzeń funkcji poznawczych u osób po 45. roku życia. Chodzi o najrzadziej występującą grupę krwi – AB. Osoby ją posiadające są o 82 proc. bardziej narażone na pojawianie się problemów z pamięcią krótkotrwałą oraz koncentracją. Prowadzone przez trzy lata badania dowiodły, że w tym okresie u grupy osób z grupą krwi AB wystąpiło największe pogłębienie się tego typu problemów. Nie udało się jednak wykazać jednoznacznego związku grupy krwi AB z ryzykiem demencji starczej, chociaż zaobserwowane przez naukowców objawy mogą być powiązane z jej rozwojem.

2. Dlaczego AB?

Nie jest to pierwsze tego typu badanie. Naukowcy już jakiś czas temu powiązali poszczególne grupy krwi z ryzykiem pewnych grup chorób i dolegliwości. Chodzi głównie o układ krążenia, który w sposób szczególny powiązany jest z problemami natury neurologicznej. Dlatego też osoby posiadające grupę krwi 0, które nie są w sposób szczególny zagrożone problemami z ciśnieniem krwi, mają mniejsze szanse na wystąpienie demencji starczej. Ich mózg jest bowiem chroniony przez układ krążenia, a ryzyko wylewu jest u nich dużo niższe niż przeciętnie.

Zobacz film: "Grupa krwi zwiększa ryzyko chorób"

Nie jest to jednak jedyna przyczyna demencji starczej. Jej przedwczesne pojawienie się może mieć związek z wieloma innymi problemami zdrowotnymi. Są to głównie cukrzyca oraz podwyższony poziom cholesterolu we krwi. Z tego powodu naukowcy uważają, że należy przeprowadzić dodatkowe badania, które pomogą w jednoznaczny sposób ustalić ryzyko demencji u osób posiadających poszczególne grupy krwi.

3. Przeciwdziałaj demencji

Czy wyniki tych badań powinny być ostrzeżeniem dla osób posiadających grupę krwi AB? Zdecydowanie powinni one zwrócić szczególną uwagę na ten aspekt zdrowia. Naukowcy uspokajają jednak – ryzyko problemów z pamięcią i koncentracją wzrasta przez wiele czynników. Odrzucenie palenia papierosów, nadużywania alkoholu i zmiana trybu życia mogą znacznie zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia demencji starczej, nawet u osób posiadających grupę krwi AB.

Grupa krwi to element, na który nie mamy wpływu. W dużym stopniu determinuje ona nasze zdrowie i dostarcza wielu ciekawych informacji na temat naszego organizmu. Ta wiedza nie powinna być dla nas powodem do paniki, ale szansą na to, by móc w porę reagować na zmiany zachodzące w naszym ciele i uniknąć poważnych problemów zdrowotnych.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Amnezja
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze