Zaburzenia pamięci i koncentracji

Zaburzenia koncentracji to częsty problem, który świadczy o tym, że mózg jest zajęty czymś innym niż wykonywane w danym momencie zadanie. O ile problemy z koncentracją uwagi są przejściowe i nie są regułą, nie ma powodów do zmartwień. Co powoduje zaburzenia koncentracji oraz czy można im zapobiec?

Jak rozpoznać zaburzenia koncentracji?

Zaburzenia koncentracji to powszechne zjawisko, które występuje w każdym wieku i może się objawiać w różny sposób:

Zobacz film: "Jak pomagać osobom z zaburzeniami pamięci?"

 • Trudność w zachowaniu uwagi podczas pracy lub wykonywania czynności manualnych lub intelektualnych.
 • Trudności w natychmiastowym zapamiętywaniu informacji: osoba nie może sobie przypomnieć tego, co przed chwilą usłyszała.
 • U dzieci trudności w zapamiętywaniu tekstów, w uczeniu się na pamięć.
 • Wrażenie ciągłego "bujania w obłokach".
 • Sama osoba dotknięta zaburzeniami koncentracji często zdaje sobie sprawę ze swoich problemów: obniżona koncentracja uwagi, rozproszenie uwagi podczas oglądania filmu, sztuki teatralnej lub podczas zajęć i lekcji.
Zaburzenia koncentracji i pamięci

Chcąc poznać przyczyną problemu z brakiem koncentracji najrozsądniejszym wyjściem jest udanie się na wizytę do wyspecjalizowanego neuropsychologa. Nie...

Zaburzenia koncentracji a wiek

Zaburzenia koncentracji u dzieci, które generalnie nie mają żadnych problemów z zapamiętywaniem, są najczęściej spowodowane zaniepokojeniem. Może chodzić o problem w domu, w szkole lub dotyczący sfery uczuć dziecka. Niepokoje zewnętrzne zaburzają zdolność koncentracji uwagi. Wizyta u psychologa szkolnego często jest bardzo pomocna w rozwiązywaniu tego typu problemów.

Problemy z koncentracją uwagi u osób starszych mają inne podłoże. W tym wypadku brak koncentracji może mieć podłoże neurologiczne, jak na przykład choroba Alzheimera. Jednak oprócz niego zaburzenia pamięci mogą być także świadczyć o depresji, obecności chorób mózgu prowadzących do otępienia m. in. zaburzeń krążenia mózgowego, otępieniu z ciałami Lewy’ego czy czołowo-skroniowym. Jedyną metodą diagnostyczną jest badanie neurologiczne. U osób dorosłych zaburzenia koncentracji najczęściej są wynikiem stresu i zmęczenia.

Ponadto, bez względu na wiek częstą przyczyną problemów z koncentracją uwagi są leki: przeciwlękowe, przeciwpsychotyczne oraz grupy leków antyhistaminowych i przeciwkaszlowych.

Zaburzenia koncentracji a czynniki zewnętrzne

Oprócz czynników indywidualnych zaburzenia koncentracji mogą również wynikać z czynników zewnętrznych. Aby zwiększyć efektywność swojej pracy, warto zadbać o odpowiednie warunki jej wykonywania. Poprawa koncentracji może być osiągnięta za pomocą niewielkich zabiegów:

 • Staraj się ograniczyć czynniki, które mogą cię rozpraszać w miejscu pracy: telewizor, radio, jedzenie, inne osoby itd.).
 • Staraj się, jeżeli to możliwe, wykonywać pracę lub uczyć się stale w tym samym miejscu. To miejsce będzie kojarzyło ci się z koncentracją uwagi.
 • Unikaj pracy w łóżku. Pracę należy wykonywać w pozycji, która pobudza do akcji - pozycji siedzącej, lekko nachylonej w kierunku miejsca pracy.
 • Unikaj słuchania muzyki. Jeżeli muzyka pomaga ci się skoncentrować, wybieraj muzykę instrumentalną, którą dobrze znasz.

Dobra pamięć i koncentracja jest podstawą efektywnej pracy i nauki. Dlatego warto starać się wzmacniać koncentrację uwagi, wykonując ćwiczenia koncentracji oraz dbając o odpowiednie warunki do pracy i nauki.

Redakcja abcZdrowie.pl, 7 miesięcy temu

Zaburzenia pamięci i intelektu

Komentarze (5)
~Patrycja89
~Patrycja89 ponad rok temu

Tak, zamówiłam je poprzez formularz na stronie internetowej firmy creatos, która je rozprowadza. Wczesniej dzwoniłam do biura w celu doradzenia mi który odpromiennik będzie najlepszy. Bardzo mili i pomocni ludzie. Ja na początku też nie wiedziałam czym się różnią modele i który jakie ma działania.

Odpowiedz
~Patrycja89
~Patrycja89 ponad rok temu

Nie wiem jakie syropy lub tabletki są na rynku, bo nigdy dzicka chemią nie chciałam truć. Mój syn miał to samo i kupiłam mu harmonizator, który wspomaga myślenie, pomaga na koncentrację i pamięć, a przede wszystkim uspokaja i dziecko nie jest nerwowe. Nosił go przy sobie w plecaku (jest to bardzo lekkie i małe urządzenie) i sam twierdził, że czuje się inaczej. Zdecydowanie lepiej.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Zaburzenia pamięci i intelektu
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Łuszczyca?

adam93go • ostatni post 5 godzin temu

12

Pomocni lekarze

Artykuły Zaburzenia pamięci i intelektu
Zaburzenia pamięci i intelektu

Zaburzenia koncentracji i pamięci (WIDEO)

Zaburzenia koncentracji i pamięci (WIDEO) Odtwórz wideo

. Nie bez znaczenia jest tez opinia psychiatry czy neurologa. Pozwoli to zbadać zaburzenia pamięci i postawić właściwą diagnozę. Po rozpoznaniu zazwyczaj (...) . Przy zaburzeniach pamięci...

Zaburzenia pamięci i intelektu

Amnezja

jednak znacznie poważniejsze problemy z zapamiętywaniem. Patologiczne zaburzenia pamięci to między innymi amnezja. Co to jest i jakie są jej przyczyny (...) Każdemu z nas zdarzają się chwilowe zaniki pamięci....

Zaburzenia pamięci i intelektu

Skleroza - objawy, przyczyny

Skleroza - objawy, przyczyny

, która cierpi na sklerozę odczuwa zaburzenia psychiczne i neurologiczne, które wraz z rozwojem choroby nasilają się. Skleroza dotyczy głównie osób starszych (...) niedawno, kilkanaście minut wcześniej. Rozwój choroby Gdy chhoroba...

Zaburzenia pamięci i intelektu

Leczenie zaburzeń koncentracji

czasie. Tymczasem nawet cicha muzyka lub perspektywa weekendu mogą doprowadzić do zaburzenia koncentracji i zmniejszyć efektywność wykonywanej pracy (...) . Przyczyny i leczenie zaburzeń koncentracji Problemy z koncentracją...

Zaburzenia pamięci i intelektu

Jedzenie tych produktów poprawia pamięć i odmładza mózg

Jedzenie tych produktów poprawia pamięć i odmładza mózg

. Jedzenie konkretnych warzyw może opóźnić procesy starzenia się i zapobiegać utracie pamięci. Jedzenie na pamięć Pogorszenie pamięci i stopniowy (...) owoców a poprawą pamięci. Jedynie zwiększenie...

Zaburzenia pamięci i intelektu

Poprawa pamięci - czy to możliwe?

jeszcze przez długi czas. Aby poprawić pamięć, pozostaje tylko ćwiczyć w ten i w każdy inny sposób każdego dnia. Ćwiczenia pamięci na co dzień (...) Istnieją różne ćwiczenia, dzięki którym poprawa pamięci jest możliwa,...

Zaburzenia pamięci i intelektu

Pigułka na pamięć

z pamięcią Na zaburzenia pamięci wpływ ma między innymi kortyzol - hormon stresu. Wysoki poziom tego hormonu sprzyja degeneracji mózgu. Z kolei (...) i sprawiają, że osoba starsza kwestionuje swoje zdolności umysłowe....